MojAndroid

Povolenie aplikácii pristupovať k vašim údajom je otázkou dôvery. Je len na vás, či sa rozhodnete byť k aplikácii dôverčivý a taktiež záleží aj na tom, ako čestný je jej vývojár. Táto otázka neodmysliteľne patrí k vývojárom aplikácií, ktoré poskytujú VPN službu.

Súkromie na prvom mieste?

VPN je služba, ktorej vývojári môžu mať prístup takmer ku všetkému, čo na telefóne spravíte online. Anonymitu na internete vám tieto služby kompletne nezaručia, nuž po inštalácii každej aplikácie so službou VPN si dajte veľký pozor na to, o aké povolenia vás po prvom spustení bude žiadať. Z celkovo 81 skontrolovaných VPN aplikácií v Obchode Play sa našli mnohé, ktoré mali prístup k údajom citlivejšieho charakteru a na správny chod tak pokročilý prístup, samozrejme, nepotrebujú.

31 aplikácií nepožadovali žiaden zvláštny prístup a až 50 VPN aplikácií chcelo minimálne jedno podozrivé povolenie. Najväčšie množstvo nepotrebných oprávnení majú aplikácie Yoga VPN a oVPNSpider. Žiadajú o prístup k polohe, prístup k telefonovaniu a taktiež si vyžiadali právo na zmenu údajov v internej a externej pamäti. K ďalším, potenciálne nebezpečným VPN službám pre Android patria tieto appky:

Všetky vyššie uvedené aplikácie sú bezplatné. Pravdou však je, že takmer všetky aplikácie, ktoré ponúkajú VPN službu kompletne zadarmo si na oplátku zoberú istú časť informácií o vás, a tým pádom ich level dôveryhodnosti klesá. VPN aplikácie s úplne najmenším počtom povolení sú Torguard s jedným povolením, AstrillVPN s dvoma a LiquidVPN s troma povoleniami.

Zdroj: XDA-developers

Kompletný výpis o otestovaných VPN službách a ich povoleniach nájdete na tomto odkaze. Pre kontrolu povolení danej aplikácie dlho podržte na jej ikone a kliknite na „Informácie o aplikácii“. Nájdite možnosť „Povolenia“ a sem skontrolujte, či VPN služba nemá prístup k niečomu, čo by sa vám osobne nepáčilo. Prístup aplikácie sem môžete aj poupraviť podľa vlastných predstáv.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Ako nastaviť VPN na Androide? | NÁVOD
Náš tip
Opera pre Android prináša službu VPN zdarma
Náš tip
Hackeri mohli hacknuť Android smartfón len za pomoci PNG obrázku
12.3.2019
Zdroj: Life Hacker
 • mrninko

  A čo taký Orbot?

  • yanick

   Orbot nie je VPN, ale proxy, uvádza to aj ich web. Ale v porovnaní s bezplatnými VPN ide jednoznačne o lepšiu alternatívu. Väčšina platených/prémiových VPN bude rýchlejšia ako Orbot pri porovnateľnej úrovni súkromia.

   • mrninko

    To áno, ja len že obsahuje aj VPN mód

   • kubo

    Ak pod pojmom sukromie vidis len cielovu IP tak hej. Inak je VPN co sa bezpecnosti tyka niekde uplne inde

    • yanick

     Orbot na svojom webe tvrdí, že komunikácia z telefónu je šifrovaná, podobne ako VPN. Ale áno, prehliadol som, že celá komunikácia s internetom je šifrovaná len s rootom, tu je bezpečnosť VPN na tom oveľa lepšie, hlavne na verejných wifi.

 • yanick

  Hm, veta z pôvodného článku:
  „Other Android VPNs deemed unsafe by The Best VPN’s testing are:“
  (Ostatné VPNky pre Android, ktoré The Best VPN testoval a sú považované za nebezpečné:)

  Bola preložená ako
  „Naopak, k najlepším VPN službám pre Android patria tieto appky:“
  Čiže v článku má presne opačný význam ako uvádza zdroj ;)

  • Tomáš Kanálik

   Áno, povšimol som si a vetu okamžite opravil. Aj vám vďaka za tip ;)

 • deni255

  Preto ked potrebujem vpn tak mam svoju ktora mi bezi na vps a mam pokoj..

 • I3oris

  OpenVPN – jedno (nepovinne) povolenie

 • Michal Hainc

  Openvpn + vlastny openvpn server

+