MojAndroid

Povolenie aplikácii pristupovať k vašim údajom je otázkou dôvery. Je len na vás, či sa rozhodnete byť k aplikácii dôverčivý a taktiež záleží aj na tom, ako čestný je jej vývojár. Táto otázka neodmysliteľne patrí k vývojárom aplikácií, ktoré poskytujú VPN službu.

Súkromie na prvom mieste?

VPN je služba, ktorej vývojári môžu mať prístup takmer ku všetkému, čo na telefóne spravíte online. Anonymitu na internete vám tieto služby kompletne nezaručia, nuž po inštalácii každej aplikácie so službou VPN si dajte veľký pozor na to, o aké povolenia vás po prvom spustení bude žiadať. Z celkovo 81 skontrolovaných VPN aplikácií v Obchode Play sa našli mnohé, ktoré mali prístup k údajom citlivejšieho charakteru a na správny chod tak pokročilý prístup, samozrejme, nepotrebujú.

31 aplikácií nepožadovali žiaden zvláštny prístup a až 50 VPN aplikácií chcelo minimálne jedno podozrivé povolenie. Najväčšie množstvo nepotrebných oprávnení majú aplikácie Yoga VPN a oVPNSpider. Žiadajú o prístup k polohe, prístup k telefonovaniu a taktiež si vyžiadali právo na zmenu údajov v internej a externej pamäti. K ďalším, potenciálne nebezpečným VPN službám pre Android patria tieto appky:

Všetky vyššie uvedené aplikácie sú bezplatné. Pravdou však je, že takmer všetky aplikácie, ktoré ponúkajú VPN službu kompletne zadarmo si na oplátku zoberú istú časť informácií o vás, a tým pádom ich level dôveryhodnosti klesá. VPN aplikácie s úplne najmenším počtom povolení sú Torguard s jedným povolením, AstrillVPN s dvoma a LiquidVPN s troma povoleniami.

Zdroj: XDA-developers

Kompletný výpis o otestovaných VPN službách a ich povoleniach nájdete na tomto odkaze. Pre kontrolu povolení danej aplikácie dlho podržte na jej ikone a kliknite na “Informácie o aplikácii”. Nájdite možnosť “Povolenia” a sem skontrolujte, či VPN služba nemá prístup k niečomu, čo by sa vám osobne nepáčilo. Prístup aplikácie sem môžete aj poupraviť podľa vlastných predstáv.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Ako nastaviť VPN na Androide? | NÁVOD
Náš tip
Opera pre Android prináša službu VPN zdarma
Náš tip
Hackeri mohli hacknuť Android smartfón len za pomoci PNG obrázku
12.3.2019
Zdroj: Life Hacker

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+