MojAndroid

V prvom kvartáli 2019 sa veľmi nedarilo predajom prémiových smartfónov. Jedným z dôvodov je, že novinky sa už od predchodcov nelíšia tak výrazne, ako tomu bolo v minulosti. Výkon je stále dostatočný aj v ročných smartfónoch a to isté platí aj o fotoaparáte. Áno, najnovšie vlajkové lode sú na tom lepšie ako tie minuloročné, no výrazný rozdiel to nie je. Analýzu prináša vo svojom najnovšom reporte spoločnosť Counterpoint.

A toto si pomaly uvedomujú aj používatelia. Prečo by som mal zaplatiť 1000 EUR za novinku, keď mi môj telefón ešte veľmi dobre slúži a urobí všetko, čo od neho očakávam? Navyše aj smartfón za 300 EUR má už niektoré funkcie z drahších zariadení.

Nielenže sa nedarí len prémiovým smartfónom, ale nedarí sa smartfónom celkovo. V prvom štvrťroku 2019 klesli dodávky smartfónov celosvetovo o približne 5 percent v porovnaní s minulým rokom.

Huawei má problémy, rásť bude Samsung

V  prémiovom segmente sa nedarilo americkému Applu, na úkor ktorého si trochu z koláča uhryzol Samsung (25 %) a Huawei (16 %). Cyklus zákazníka, ktorý si kúpi nový iPhone, sa predĺžil z dvoch rokov na tri roky.

Huawei má aktuálne úplne iné problémy, o ktorých informujeme už niekoľko týždňov. Všetko podstatné o kauze Huawei vs. USA sa dočítate tu. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku jeho predaje rástli, ten ďalší už taký optimistický nebude. Očakáva sa, že predaje Huawei klesnú o 40 až 60 percent.

Túto príležitosť na trhu môže využiť hlavne Samsung, ktorý ponúka smartfóny s Androidom. Ten predstavil po prvýkrát až tri zariadenia série S10, v minulosti to boli dva telefóny. A tak zákazník dostáva na výber viac modelov od jedného výrobcu, keď si vyberá nový prémiový smartfón.

Trh s prémiovými smartfónmi je ale pre samotných výrobcov smartfónov a výrobcov súčiastok kľúčový. Práve na týchto zariadeniach si vedia uplatniť najväčšiu maržu a prinášajú im najväčšie zisky. Najnovšie správy hovoria o znížení predaja v tomto segmente (zariadenia s cenou vyššou ako 400 USD) až o 8 percent. Ide teda o väčší pokles, akým je pokles dodávok smartfónov celkovo.

Zákazníci si uvedomili, že im plne postačujú aj ich aktuálne smartfóny a nepotrebujú mať za každú cenu najnovšie zariadenie, ktoré je navyše aj poriadne drahé. Veď aktuálne vlajkové lode stoja okolo 1000 eur.

Dôležitý bude nástup 5G smartfónov

Očakávania a prognó, že segment prémiových smartfónov by mal rásť v druhej polovici roka 2019 a v roku 2020. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Spustenie sietí 5G. Práve 5G môže byť výrazným dôvodom na to, aby používatelia aktualizovali svoje staršie zariadenia na také, ktoré ponúkajú aj podporu 5G sietí.

Toto si uvedomujú všetci významní hráči na trhu a postupne predstavujú prvé smartfóny s 5G konektivitou. Zatiaľ ide len o vlajkové lode, ktoré sú zároveň aj najdrahšími zariadeniami konkrétnych výrobcov. Očakávame, že časom sa 5G konektivita dostane aj do lacnejších zariadení v strednej triede. Rovnako, ako tomu bolo v prípade sietí 4G.

Ako často meníte svoj telefón?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Efan

  Podľa mňa si len hlúpy ale človek čo nevie čo s peniazmi kúpi každý rok vlajkovú loď. Načo, presne ako tu je písané aj ľudia si už uvedomujú zbytočne vyhodené peniaze.

  • Zapp Brannigan

   su ludia co si kupia novy tel a pritiom tie peniaze ani menaju :D … novy tel, handry a potom zeru vifonku cely mesiac.

   • Efan

    Ja si racej kúpim dajaku strednú triedu a náhodou príde za rok niečo čo sa mi zapáči dobre kúpim aj za rok ale isto nie predraženu vlajkovú loď.

    • Peter Kmec

     Osobne som bol vždy zástancom toho, že radšej 1(+) rok starú vlajkovú loď ako niečo zo strednej triedy. Ale to, ako sa všetkými parametrami posunula stredná trieda za posledný rok aj čosi, tak dnes už by som to videl tak pol na pol (keďže aj ceny strednej triedy sa posunuli z +/-300-350€ na 500+€). Vlajka je proste (skoro vždy) vlajka a je to poznať…

  • ccc01

   Nevýhodu toho vidím v tom, že sa tým zvyšuje spotreba a vyčerpávajú zdroje planéty. Finančne je to približne jedno, či mením phone každý rok alebo každé dva roky. Najmä ak vlastním iPhone, tak po roku má stále dosť dobrú predajnú cenu, aby som si za neho vedel kúpiť androidovú vlajku. Alebo s doplatkom nový iPhone. Pravda je ale, že za taký Samsung S10 po roku moc nedostanem…

 • Jozef Smiska

  Keď mením telefón, väčšinou ho posuniem niekomu do rodiny, komu ešte dobre poslúži. Takej starej mame alebo deťom okolo 10-12 rokov je jedno, či tam je vlajkový Snapdragon, hlavne že je systém plynulý, je miesto na appky a telefón je v dobrom stave. Samozrejme vždy pozerám na pomer cena/funkcie, takže väčšinou skončím pri telefóne okolo 250€. Momentálne Xiaomi z programu Android One ;)

 • KalichVydra

  Predaje klesaju, lebo neponukaju nic prevratne okrem high end ceny v porovnani so strednou triedou.

 • Rastislav Salamon

  staci pockat pol roka az rok a bude za polovicu ceny, prip. vyuzit nejaku akciu alebo cashback, S9 som tak kupil v novembri minuleho roka za 450€ (v kamennej predajni, slovenska distribucia)

+