MojAndroid

V prvom kvartáli 2019 sa veľmi nedarilo predajom prémiových smartfónov. Jedným z dôvodov je, že novinky sa už od predchodcov nelíšia tak výrazne, ako tomu bolo v minulosti. Výkon je stále dostatočný aj v ročných smartfónoch a to isté platí aj o fotoaparáte. Áno, najnovšie vlajkové lode sú na tom lepšie ako tie minuloročné, no výrazný rozdiel to nie je. Analýzu prináša vo svojom najnovšom reporte spoločnosť Counterpoint.

A toto si pomaly uvedomujú aj používatelia. Prečo by som mal zaplatiť 1000 EUR za novinku, keď mi môj telefón ešte veľmi dobre slúži a urobí všetko, čo od neho očakávam? Navyše aj smartfón za 300 EUR má už niektoré funkcie z drahších zariadení.

Nielenže sa nedarí len prémiovým smartfónom, ale nedarí sa smartfónom celkovo. V prvom štvrťroku 2019 klesli dodávky smartfónov celosvetovo o približne 5 percent v porovnaní s minulým rokom.

Huawei má problémy, rásť bude Samsung

V  prémiovom segmente sa nedarilo americkému Applu, na úkor ktorého si trochu z koláča uhryzol Samsung (25 %) a Huawei (16 %). Cyklus zákazníka, ktorý si kúpi nový iPhone, sa predĺžil z dvoch rokov na tri roky.

Huawei má aktuálne úplne iné problémy, o ktorých informujeme už niekoľko týždňov. Všetko podstatné o kauze Huawei vs. USA sa dočítate tu. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku jeho predaje rástli, ten ďalší už taký optimistický nebude. Očakáva sa, že predaje Huawei klesnú o 40 až 60 percent.

Túto príležitosť na trhu môže využiť hlavne Samsung, ktorý ponúka smartfóny s Androidom. Ten predstavil po prvýkrát až tri zariadenia série S10, v minulosti to boli dva telefóny. A tak zákazník dostáva na výber viac modelov od jedného výrobcu, keď si vyberá nový prémiový smartfón.

Trh s prémiovými smartfónmi je ale pre samotných výrobcov smartfónov a výrobcov súčiastok kľúčový. Práve na týchto zariadeniach si vedia uplatniť najväčšiu maržu a prinášajú im najväčšie zisky. Najnovšie správy hovoria o znížení predaja v tomto segmente (zariadenia s cenou vyššou ako 400 USD) až o 8 percent. Ide teda o väčší pokles, akým je pokles dodávok smartfónov celkovo.

Zákazníci si uvedomili, že im plne postačujú aj ich aktuálne smartfóny a nepotrebujú mať za každú cenu najnovšie zariadenie, ktoré je navyše aj poriadne drahé. Veď aktuálne vlajkové lode stoja okolo 1000 eur.

Dôležitý bude nástup 5G smartfónov

Očakávania a prognó, že segment prémiových smartfónov by mal rásť v druhej polovici roka 2019 a v roku 2020. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Spustenie sietí 5G. Práve 5G môže byť výrazným dôvodom na to, aby používatelia aktualizovali svoje staršie zariadenia na také, ktoré ponúkajú aj podporu 5G sietí.

Toto si uvedomujú všetci významní hráči na trhu a postupne predstavujú prvé smartfóny s 5G konektivitou. Zatiaľ ide len o vlajkové lode, ktoré sú zároveň aj najdrahšími zariadeniami konkrétnych výrobcov. Očakávame, že časom sa 5G konektivita dostane aj do lacnejších zariadení v strednej triede. Rovnako, ako tomu bolo v prípade sietí 4G.

Ako často meníte svoj telefón?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+