MojAndroid

Slovenskí poslanci schválili v súvislosti s napadnutím Ukrajiny ruskou armádou vládny návrh legislatívneho balíka, ktorý by mal umožniť aj blokovanie dezinformačných webov. Informuje o tom portál Žive.sk.

Pôvodný návrh vlády bol nakoniec zredukovaný

Materiál legislatívneho balíka obsahuje novelizácie zákona o civilnej ochrane, zákona o azyle i kybernetickej bezpečnosti. V rámci nej zavádza nový inštitút „blokovania“, ktorým sa má zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) bude vďaka nemu môcť do 30. júna rozhodovať o blokovaní škodlivého obsahu alebo aktivít v online priestore.

Portál Žive.sk však upozorňuje, že oproti zneniu, ktorým sa pôvodne zaoberala vláda, je poslancami schválená podoba značne zredukovaná. Pôvodne mal môcť Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhodovať o blokovaní až do 31. decembra 2022 a z návrhu bola vyradená časť o dezinformáciách. Práve kvôli dezinformačným webom, ktoré šíria ruskú propagandu, bol pritom inštitút „blokovania“ vytvorený.

Napríklad v Českej republike už v piatok zablokovali viacero internetových stránok šíriace nepravdivé informácie a ruskú propagandu. Ide o domény Aeronet, Protiproud, Ceskobezcenzury, Voxpopuliblog, Prvnizpravy, Czechfreepress, Exanpro a Skrytapravda. Očakáva sa, že podobne budú zablokované aj dezinformačné weby so slovenskou doménou.

Slovenskí operátori vyradili ruskú televíziu RT zo svojho programu

Priadli sa tiež slovenskí operátori, ktorí zo svojich ponúk vyškrtli a zablokovali vysielanie ruskej televízie RT, ktorá preukázateľne šíri propagandu so skreslenými informáciami o vojne na Ukrajine. Vysielanie televízie RT zmizlo z ponuky Telekomu a spoločnosti Swan. Očakáva sa, že k tomuto kroku sa pridajú aj ostatní operátori.

Náš tip
Samsung Galaxy S22 Ultra má problém s displejom. Opraví ho aktualizácia

 

26.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+