MojAndroid

Súkromné dáta sú v dnešnej dobe jednou z najcennejších komodít na svete. Máme v nich uložené nielen naše spomienky v podobe fotografií a videí, ale aj cenné pracovné a súkromné údaje. Čoraz častejšie sa ich domovom stávajú práve smartfóny a tablety, ktoré nosíme všade so sebou. Z mobilných zariadení pristupujeme k e-mailom, poznámkam a k bankovým účtom, zapisujeme si do nich prístupové heslá a iné citlivé dáta. V prípade straty takéhoto zariadenia však prichádzame o ich značnú časť, nehovoriac o tom, že pri krádeži k nim môže získať prístup úplne neznáma osoba. Táto získané dáta môže použiť práve v náš neprospech. Ako sa pred takouto situáciou brániť, si povieme práve v tejto časti seriálu.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Používajte ochranu PIN kódom alebo vzorom

Prvou obrannou líniou pre vaše súkromie je na smartfóne a tablete zabezpečenie prístupu pomocou PIN kódu, hesla, vzoru alebo napríklad aj tváre. Niektoré modely tabletov a smartfónov disponujú už aj čítačkou odtlačkov prstov, ktorá môže slúžiť nielen na odomknutie zariadenia, ale aj na zablokovanie prístupu k niektorým konkrétnym aplikáciam. V súčasnej dobe takúto možnosť ponúkajú najmä zariadenia spoločnosti Samsung z modelového radu Galaxy Tab S a dobre známy Samsung Galaxy S5. Na tabletoch môžete navyše pre rodinných príslušníkov alebo kolegov z práce vytvoriť vlastné používateľské účty, z ktorých nebudú môcť bez hesla pristupovať k vašim aplikáciam, fotografiám, či iným údajom.

Zabezpečenie_dát_a_súkromia_na_tablete_doma_aj_v_práci_-_YouTube

Šifrujte dáta

Skúsenejší používateľ dokáže ale aj takúto ochranu pomerne ľahko prelomiť a získať prístup k osobným dátam uložených vo vnútornej pamäti. Aj preto pre lepšiu ochranu dát odporúčame zapnúť šifrovanie, ktoré zašifruje kontá, nastavenia, prevzaté aplikácie a ich údaje, ale aj médiá a ďalšie súbory, ktoré máte v zariadení uložené. Takýmto spôsobom sa zlodej ani po prípadnom reštartovaní alebo pripojení zariadenia k počítaču k dátam nedostane.

Náš tip
Ako si zašifrovať svoj Android smartfón či tablet

Správajte sa zodpovedne

Súkromné dáta používateľa nemusia byť kompromitované len priamym vniknutím do zariadenia, ale aj na diaľku, napríklad počas toho ako surfujete po internete. Aj preto odporúčame, aby ste sa vyhýbali nezabezpečeným WiFi sieťam, ktoré hackeri s obľubou používajú. Útočník môže tiež vytvoriť falošný AP s aktívnym internetovým pripojením a získať tak prístup k údajom, ktoré pri prehliadaní internetu prenášate nezabezpečeným spôsobom. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete internetové pripojenie v nezabezpečenej sieti použiť, určite sa pri zadávaní hesiel na stránkach aspoň uistite, že prenášané dáta sú šifrované (používajte stránky, ktorých URL adresa začína https:// ). Pozor by ste si mali dávať aj na phishing, pri ktorom sa útočníci snažia získať prihlasovacie údaje napríklad do internet bankingu, a to pomocou falošných webových stránok, ktoré kopírujú vzhľad originálu. Aj preto nikdy neklikajte na pochybné e-maily, alebo odkazy na webe a radšej zadajte URL adresu banky ručne alebo pomocou záložky uloženej vo vašom prehliadači.

Náš tip
Začíname s Android smartfónom: Bezpečnosť

Kontrolujte aj aplikácie

Hrozba úniku osobných informácií prichádza aj zo strany aplikácií. Aj preto je dobré riadiť sa niekoľkými odporúčaniami, ktoré sú pre začínajúceho používateľa Androidu smerodajné. Základným pravidlom je, aby ste inštalovali len aplikácie z overených obchodov, ako je obchod Play, či Amazon Appstore. Niekedy sa  podozrivá aplikácia ale zatúla aj tam a v takom prípade prichádza na rad kontrola oprávnení, prípadne inštalácia antivírusového programu. Medzi tie najlepšie patria napríklad aplikácie Eset Mobile Security, Avast, Lookout či McAfee Antivirus & Security. Mnohé z nich ponúkajú aj funkcie spojené s lokalizáciou, či vzdialeným vymazaním súkromných dát. Téme vzdialenej správy a ochrany zariadení sme sa venovali aj v samostatnom článku.

TIP: So službou ESET Mobile Security od Orangeu za 1 euro mesačne bez viazanosti ochránite svoje zariadenia s operačným systémom Android aj v prípade, že ich nemáte práve pri sebe.

17.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+