MojAndroid

Leto je časom na dovolenky a výlety, pričom naším hlavným cieľom je aspoň na pár dní či týždňov prestať myslieť na prácu a naplno využiť toto obdobie na relax a nabranie nových síl. V takýto čas sa môže ale ľahko stať, že sa uvoľníme až príliš a prestaneme byť dostatočne ostražití. To potom môže vyústiť až do takých nepríjemností, akými sú zabudnutý či odcudzený smartfón alebo tablet. Tieto naše zariadenia sú ale naozaj inteligentné a určite už mnohí z vás počuli o rôznych spôsoboch, ktorými je možné stratené alebo ukradnuté zariadenie vystopovať či na diaľku zablokovať a znemožniť tak novým majiteľom prácu so zariadením. V tomto článku si predstavíme niekoľko najefektívnejších spôsobov, ktoré môžu pomôcť zachrániť vaše zariadenie.

Zašifrujte si údaje, používajte uzamykacie vzory a heslá

Uzamykacie vzory a heslá zamknutej obrazovky sú súčasťou Android zariadení veľmi dlho. Mnohí užívatelia sú veľmi citliví, pokiaľ ide o ich osobné veci a vďaka týmto bezpečnostným prvkom je možné zamedziť tomu, aby naše zariadenia používali bez nášho vedomia priatelia a známi. Niekedy si ani neuvedomujeme, ako veľmi môže takáto jednoduchá bezpečnostná prekážka pomôcť k vystopovaniu zlodeja. Ak sa vášho smartfónu alebo tabletu ujme neskúsená osoba, nebude to mať pri vymazaní vašich údajov zo zariadenia jednoduché. To vám dá drahocenný čas na to, aby ste mohli uskutočniť všetky potrebné opatrenia pre jeho čo najrýchlejšie vystopovanie. Samozrejme, zruční zlodeji poznajú spôsoby, ako čo najrýchlejšie obísť tieto prekážky, no aj v takomto prípade získate viac času, ako keby bolo možné dostať sa do vášho zariadenia len jednoduchým zapnutím displeja. Ako bonus máte potom väčšiu istotu, že nikto nepovolaný váš smartfón alebo tablet nepoužíva bez vášho vedomia a vaše súkromné informácie ostanú ukryté pred každým, komu ich dobrovoľne neodblokujete.

lockscreen-password lockscreen-password

Pred prípadnými neželanými osobami môžete obsah svojho telefónu zabezpečiť aj šifrovaním, ktoré ponúka samotný systém Android. Takéto šifrovanie je veľmi užitočné v prípade, ak sa vaše zariadenie dostane do nepovolaných rúk. Bez vášho bezpečnostného hesla či vzoru totiž nebude možné pristupovať ani k vašim údajom, fotkám, obrázkom či užívateľským účtom. Prednedávnom sme si pre vás pripravili aj návod, pomocou ktorého si zariadenie budete môcť zašifrovať aj vy. Tento proces môže trvať v závislosti od zariadenia a množstva obsahu aj niekoľko hodín. Nezabúdajte však na to, že takéto šifrovanie môže spôsobovať problémy na telefónoch a tabletoch, na ktorých máte nahratú alternatívnu ROM.

Správca zariadenia Android

Ako prvú možnosť vystopovania strateného alebo ukradnutého zariadenia uvedieme aplikáciu priamo z dielní Google. Správca zariadenia Android je jednoduchá pomôcka na vystopovanie Android zariadení, ktorá ponúka základné možnosti. Napriek tomu však ide o veľmi užitočnú aplikáciu, ktorá vás môže v prípade núdze zachrániť od pohromy. Pre jej správne fungovanie je však potrebné mať zapnuté GPS. Je pravdepodobné, že mnohí z vás sa obávajú zvýšenej spotreby energie, no možno sa dokážete preniesť cez tých niekoľko stratených minút používania denne v prospech bezpečnosti vášho zariadenia.

Náš tip
Ako nájsť, uzamknúť a vymazať váš Android pomocou Android Device Manager

Potrebovať budete teda aspoň dve Android zariadenia, pričom na oboch bude nainštalovaný Správca zariadenia Android. Aplikácia funguje výborne na tabletoch aj smartfónoch a jej ovládanie je veľmi jednoduché. Stačí, keď sa do nej po spustení prihlásite pomocou svojho Google účtu. Aplikácia vám potom sama ponúkne zoznam zariadení, ktoré máte k účtu prihlásené a vy si jednoducho vyberiete to, ktoré chcete vystopovať. Kliknutím sa ihneď spustí hľadanie zariadenia, ktoré chvíľu potrvá a nie vždy sa ho podarí nájsť na prvýkrát. Ak je hľadanie neúspešné, stačí voľbu opakovať. Pri úspešnom vyhľadaní zariadenia sa objaví mapa s jeho polohou, pričom niekedy je do úvahy braná aj pomerne veľká odchýlka. Ak budete chcieť určiť presnú polohu zariadenia, môžete na diaľku aktivovať hlasné zvonenie, ktoré budete počuť aj z diaľky. Ak sa obávate o svoje dáta, zariadenie môžete na diaľku zablokovať alebo aj vymazať celý jeho obsah.

android-device-manager1 android-device-manager2 android-device-manager3

Verzia: 2.1.005
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1.005
Aktuálna cena: Zdarma

Avast! Anti-Theft

Pokročilejšou verziou predchádzajúcej aplikácie je doplnok k antivírusovému softvéru Avast! s názvom Avast! Anti-Theft. Ide o veľmi prepracovanú aplikáciu, ktorá ponúka naozaj množstvo funkcií a vďaka ktorej budete mať šancu získať svoje zariadenie späť aj v prípade, že sa ho zmocní skúsený užívateľ pripravený na určité bezpečnostné opatrenia. Najdôležitejšia funkcia tejto aplikácie je, samozrejme, možnosť na diaľku zistiť polohu zariadenia. K tomu nie je potrebný ďalší Android smartfón či tablet, stačí k tomu aj váš počítač. Pre správne fungovanie je ale potrebné vytvoriť konto Avast!, čo však zaberie iba niekoľko sekúnd, no napriek tomu ponúkne výborné zabezpečovacie funkcie.

Ak máte nainštalovanú aplikáciu Avast! Anti-Theft a ste v nej prihlásení pomocou vášho konta, môžete navštíviť stránku my.avast.com, kde po prihlásení vyberte záložku “Devices”. Tu nájdite svoje zariadenie a kliknite na “Details”. Zobrazia sa rôzne informácie o vašom zariadení. V pravej časti potom vidíte výber rôznych príkazov. Kliknite na “Locate” a chvíľu počkajte. Následne sa zobrazia GPS súradnice polohy vášho zariadenia, rovnako ako názorná poloha na mape. Ako môžete v zozname príkazov vidieť, možností ako vystopovať či na diaľku zablokovať vaše zariadenie je veľmi veľa. Môžete vymazať celý obsah zariadenia, prípadne nahrávať zvuk, čím budete môcť neskôr odhaliť zlodeja. Aplikácia tiež ponúka funkciu odoslania SMS správy na číslo priateľa v prípade, že v zariadení vymeníte kartu SIM. Toto číslo ale musíte určiť pri prvom spustení aplikácie, no neskôr môže byť táto voľba veľmi užitočná. Ak budete mať aplikáciu nainštalovanú na zariadení s oprávneniami ROOT, môžete dokonca na diaľku reštartovať svoje zariadenie či zmeniť názov aplikácie, aby jej prípadný zlodej nepripisoval veľký význam.

anti-theft1 anti-theft3 anti-theft2

Android Lost

Aplikácia Android Lost sa od prechádzajúcich dvoch trochu líši. Je ju totiž možné nainštalovať cez webové rozhranie obchodu Play a bez problémov ju začať používať aj v prípade, že vaše zariadenie ste už stratili alebo vám bolo ukradnuté a nemáte na ňom nainštalovanú žiadnu aplikáciu, ktorá by pomohla určiť jeho polohu. Pri predchádzajúcich aplikáciách je nutné prvotné nastavenie priamo pomocou chráneného zariadenia. Okrem toho však Android Lost ponúka oveľa viac. Stratený telefón či tablet môžete ovládať cez webový prehliadač na stránke www.androidlost.com, alebo môžete jednotlivé príkazy posielať do zariadenia cez SMS správy. Medzi základné príkazy, ktoré je možné vykonať na diaľku, patria:

  • Čítanie SMS správ
  • Spustenie alarmu
  • Možnosť ukázať polohu zariadenia na mape
  • Poslať SMS správy na zariadenie z počítača
  • Zablokovať zariadenie
  • Vymazať zariadenie
  • Poslať SMS správu na iný telefón v prípade zmeny karty SIM
  • Prehliadať informácie o stave telefónu (batéria, signál, pripojenie…)

Tento zoznam funkcií je ešte dlhší a hoci aplikácia neponúka príliš pekné prostredie, je veľmi užitočná a jednotlivé príkazy vykonáva rýchlo a spoľahlivo a to je to, čo v prípade ukradnutého či strateného zariadenia oceníte najviac. Čerešničkou na torte je fakt, že aplikácia je v obchode Play úplne zadarmo.

Verzia: 2.75
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.75
Aktuálna cena: Zdarma

ESET Mobile Security

Aplikácia Eset Mobile Security je kompletným balíkom určeným na ochranu vášho zariadenia. Okrem štandardných a pokročilých funkcií na ochranu zariadenia pri surfovaní po internete a inštalovaní aplikácií slúži aj táto ako riešenie nepríjemných udalostí spojených so stratou či krádežou vášho zariadenia. Eset Mobile Security je schopná poslať majiteľovi presnú polohu zariadenia tesne pred vybitím batérie, vytvára fotografie z predného aj zadného fotoaparátu v prípade, že je zadaný nesprávny PIN kód či vzor potrebný na odblokovanie obrazovky, alebo aj v prípade, keď je do zariadenia vložená nerozpoznaná SIM karta. Majiteľ zariadenia môže tieto získané údaje prezerať na webovom rozhraní prostredníctvom stránky my.eset.com. Aplikácia tiež obsahuje užitočné proaktívne prvky, ktoré automaticky zistia, že zariadenie bolo ukradnuté a automaticky potom zablokujú prístup do zariadenia.

eset-6 eset-5 eset-4

Aplikácia je k dispozícii vo verzii zdarma a v platenej premium verzii. V základnej verzii majú užívatelia k dispozícii antivírusové služby, ako napríklad skenovanie nainštalovaných aplikácií či skenovanie súborov. Zadarmo je možné  využívať aj niektoré služby zabezpečujúce stratené či ukradnuté zariadenie. Pokročilé funkcie, ako napríklad fotografovanie pri vložení neznámej SIM karty alebo zadaní nesprávneho uzamykacieho vzoru, sú súčasťou platenej verzie aplikácie. Tá je momontálne v Obchode Play s 30% zľavou, pričom stále je k dispozícii 30-dňová trial verzia, ktorá tiež umožňuje využívať všetky funkcie z prémiového balíka vrátane integrácie s webovým rozhraním.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Cerberus proti krádeži

Aplikácia s príznačným názvom robí presne to, čo by ste od nej očakávali a možno aj niečo naviac. Ide o pokročilého pomocníka, ktorého určite využijete v prípade straty alebo krádeže vášho zariadenia. Aj táto aplikácia umožňuje ovládať telefón na diaľku pomocou internetovej stránky www.cerberusapp.com. K ovládaniu budete potrebovať svoje Cerberus konto, preto sa uistite, že si pamätáte prihlasovacie údaje do tejto služby. Stratené alebo ukradnuté zariadenie je ale možné ovládať aj pomocou SMS príkazov odoslaných z iného smartfónu. Samotná aplikácia ponúka veľké množstvo funkcií – môžete lokalizovať a sledovať zariadenie, spustiť na ňom alarm, aj keď má aktivovaný tichý režim, zmazať pamäť zariadenia a SD karty, prezerať zoznam posledných hovorov a SMS správ a oveľa viac.

cerberus2 cerberus1 cerberus3

Aplikácia dokáže plnohodnotne využiť aj práva ROOT. V takomto prípade totiž dokáže sama preniesť svoj obsah z pamäte zariadenia na pamäťovú kartu a aktívna ostane aj v prípade, že sú na zariadení obnovené továrenské nastavenia a všetok jeho obsah je tak vymazaný. Aplikácia tiež dokáže na diaľku spustiť v zariadení GPS, a tak sa nemusíte báť ani toho, že vám bude Cerberus žrať batériu. Aplikácia nenecháva ani žiadne spustené procesy na pozadí a aktivuje sa až v ozajstnom prípade potreby. Cerberus proti krádeži je v obchode Play zadarmo, no po prvom týždni používania budete musieť zaplatiť poplatok 2,99 €, inak nebudete môcť aplikáciu ďalej využívať. Ak sa ale rozhodnete do nej investovať, k svojmu Cerberus účtu si budete môcť pripojiť až 5 zariadení a mať ich tak všetky pod dohľadom.

http://youtu.be/WkJ8jeWb0V0

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky zrejme nebudú hlavným nástrojom, vďaka ktorému nájdete stratené alebo ukradnuté zariadenie. Môžu však slúžiť ako veľmi dobrá pomôcka na prevenciu týchto nepríjemných udalostí. Mnohé aktuálne modely ponúkajú funkciu, vďaka ktorej vás vaše hodinky upozornia, keď sa vzdialite od svojho smartfónu. To môže v mnohých prípadoch zabrániť strate či veľmi rýchlo odhaliť krádež. Okrem toho niektoré konkrétne inteligentné hodinky ponúkajú aj aplikácie, vďaka ktorým je možné lokalizovať váš smartfón. Hodinky Samsung Galaxy Gear majú funkciu Find My Device, ktorá vie rýchlo a jednoducho lokalizovať stratený alebo ukradnutý smartfón. Ich nevýhodou je však to, že spolupracujú iba s niektorými konkrétnymi modelmi Samsung Galaxy zariadení. K hodinkám Pebble je zasa dostupná aplikácia Phone Pebble Finder, ktorá dokáže GPS súradnicami a povelmi k hlasnému zvoneniu vystopovať stratené alebo ukradnuté zariadenie.

Group_Gear 2_Gear 2 Neo

V tomto zozname sme uviedli iba niekoľko málo spôsobov, akými je v dnešnej dobe možné znovu získať zariadenie, s ktorým by ste sa za iných okolností zrejme už rozlúčili. V obchode Play ale nájdete oveľa viac aplikácií s podobnými funkciami, pričom dnes prichádzajú s ochranou proti zlodejom aj mnohé antivírusové programy a tieto funkcie prinášajú v rámci balíčka bezpečnostných prostriedkov pre váš smartfón alebo tablet. Existujú ale aj rôzne iné riešenia. Na určenie polohy vášho smartfónu môžete v niektorých prípadoch použiť aj lokátor na kľúče. Ten sa pripevní na zväzok kľúčov, zatiaľ čo ovládač tohto lokátora máte odložený niekde inde. Ak potom stratíte kľúče alebo ich iba neviete nájsť, aktivujete na nich pomocou ovládača hlasný tón a potom ich už bez problémov nájdete. Ak vám napríklad niekto ukradne celú tašku alebo kabelku, tak môžete takýto lokátor použiť a pri troche šťastia sa vám podarí zlodeja chytiť.

15.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+