MojAndroid

Blížia sa sviatky a zároveň aj mnohým používateľom končí zmluvná viazanosť u telekomunikačného operátora. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) upozorňuje, že miera budúcej spokojnosti používateľov služieb vo veľkej miere záleží od zodpovednosti ich prístupu. Pokiaľ záujemcov o služby niektorá z ponúk osloví, tak by sa mali dôkladne oboznámiť so všetkými podmienkami.

Vopred si preverte možnosti pripojenia

Na Slovensku v súčasnosti poskytuje pevné pripojenie k internetu až cca 800 operátorov a väčšina z nich pôsobí len lokálne alebo regionálne. Našťastie je tu šikovná pomôcka, ktorá záujemcom poskytne potrebné informácie a ušetrí ich čas. Možnosti pevného internetového pripojenia pre domácnosť si záujemcovia môžu bezplatne vyhľadať na webovej stránke www.porovnavacinternetu.sk, ktorá vyhľadá všetky dostupné ponuky na nimi zadanej adrese. V prípade, že chce záujemca niektoré ponuky bližšie preskúmať, tak si ich môže zoradiť vedľa seba a porovnávať.

V prípade mobilného pripojenia môžu byť užitočné skúsenosti používateľov, ktoré sú dostupné vo forme výsledkov meraní. Výsledky meraní sú voľne dostupné na webovej stránke www.meracinternetu.sk, kde si záujemca môže na mape Slovenska vyhľadať lokality, ktoré ho zaujímajú. Obvykle ide o lokality, kde sa záujemca často pohybuje, napr. v okolí svojho domu, práce alebo školy, víkendovej chaty a na cestách k nim.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Byť obozretný pred uzavretím viazanosti sa oplatí

Pokiaľ záujemcov o služby niektorá z ponúk osloví, tak by sa mali dôkladne oboznámiť so všetkými podmienkami. RÚ neodporúča spoliehať sa len na informácie z reklamy, z médií a informácie, ktoré získajú napr. rozhovorom so známymi alebo s predajcami služieb. Takto získané informácie nemusia byť úplné. RÚ upozorňuje, že operátor môže vydať všeobecné podmienky a cenník, ktoré sú súčasťou zmluvy. Na Slovensku pôsobí viac ako 1100 telekomunikačných operátorov. Operátori obvykle ponúkajú výmenou za zmluvnú viazanosť rôzne benefity. Dôležité je premyslieť si, či je výhodné získať ponúkaný benefit za cenu zmluvnej viazanosti a podmienok s ňou spojených.

Nemenej dôležité je uvážiť výhody aj nevýhody riešenia sporov pomocou rozhodcovského súdu. Prípadné nejasnosti je potrebné vysvetliť si pred uzavretím zmluvy. Neskoršie tvrdenia užívateľa služby, že o niečom nevedel alebo s niečím nesúhlasil operátor zrejme nebude brať do úvahy. Ak by vyslovil nesúhlas s podmienkami zmluvy, tak operátor by zrejme využil svoje zákonné právo neuzavrieť s ním zmluvu. Podpisom zmluvy zmluvné strany písomne deklarujú, že sú oboznámené s podmienkami, porozumeli im a že s nimi súhlasia.

Zdroj: Tlačová správa

7.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Wergimo

    neviem čo má každý depku z viazanosti. Rád sa zaviažem ak je to pre mňa výhodné. Tu treba jednoducho porovnať ceny u operátorov a hlavne pri Orangei treba vziať do úvahy, či máte skupinu Navzájom zadarmo. Lebo tam sa dá ušetriť v kruhu piatich blízkych osôb naozaj dosť desiatok EUR. Ja to mám nastavené tak, že nikde mi nevyšlo lacnejšie, keď beriem do úvahy, koľko EUR by som platil manželkin paušál, synovi niečo, … majú za 5€ a 1€, môžeme sa vykecávať a písať si do aleluja, s oboma babkami vykecávačky tiež, a ja jediný mám paušál nad 20€, presnejšie 21,50€, kde mám neobmedzené hovory všade na SK, 500 minút volaní do EU, nekonečné SMS, 2GB dát + 3GB zdarma na 6 mesiacov. Takže ak sa chce niekto vykecať na iné čísla, keď prídeme z práce, môže manželka kvákať aj hodinu, z môjho. Toto všetko mám zatože som sa zaviazal na 15 mesiacov bez zariadenia, kúpil som za 200€ cash Moto G5s plus.
    Max. spokojnosť so všetkým, sedí to celej rodine a preto nemám problém sa viazať, keď je to pre nás výhodné.

+