MojAndroid

Neprešiel ani mesiac, čo sme vás informovali o podvodných SMS správach, ktoré sa vydávali za oficiálne správy zo slovenských bánk. Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody na Facebooku opäť upozorňuje na podobný SMS podvod.

Váš účet je zablokovaný

Túto správu by si určite nechcel prečítať nikto z vás, najmä teraz v predvianočnom období. Podvodníci sú čoraz viac dômyselnejší a ich podvody sú stále viac sofistikovanejšie.

podvodná SMS
Podvodná SMS správa | Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

SMS správa, údajne od jednej zo slovenských bánk, vás nasmeruje cez priložený odkaz na podvodnú stránku. Tá sa väčšinou tvári ako internetová stránka banky, neskúsení používatelia preto nemajú žiadne pochybnosti o jej pravosti.

SMS podvod – phishing

Phishing nazývame podvodné získavanie citlivých informácií, akými sú heslá, čísla kreditných kariet či prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Podvodník napríklad pošle klientovi banky SMS so stručnou informáciou o podozrivej transakcii, prípadne inú, pre zákazníka znepokojujúcu informáciu. Súčasťou SMS správy je aj podozrivý odkaz, na ktorý keď kliknete, presmeruje vás na podvodné internetové stránky, ktoré už vyžadujú konkrétne citlivé informácie. Takýto druh podvodu je veľmi dobre premyslený a zo strachu o svoje financie sa veľakrát klient banky ani nezamyslí, že môže ísť o podvod.

Ako sa chrániť pred podobnými podvodmi?

Informácie ako sú prihlasovacie heslá, údaje z platobnej karty alebo autorizačné SMS kódy, za žiadnych okolností nezdieľajte s treťou osobou. Telefónne čísla, ktoré využívajú banky či už na telefonáty alebo posielanie SMS správ sú vždy uvedené na ich stránkach a viete si ich jednoducho overiť. Podvodné správy z iných čísel, by ste mali preto ignorovať, prípadne ich nahlásiť banke.

Ak ste sa predsa len stali obeťou podobného podvodu, je potrebné aby ste si čo najskôr zmenili všetky prihlasovacie údaje do internet bankingu prípadne mobilnej aplikácie. Následne je potrebné kontaktovať zákaznícku linku banky.

11.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+