MojAndroid

V súvislosti s koronavírusom sa toho popísalo veľa. Existujú “zaručené” tipy, ako sa chrániť, čo robiť, čo piť a podobne. Absolútna väčšina z nich sú len hoaxy. Ako je to s UV svetlom?

UV svetlo ako účinná dezinfekcia

Áno, je to pravda. Bolo viackrát potvrdené, že ultrafialové svetlo zabije viac ako 99 percent baktérií a vírusov. Ako dezinfekcia je tak veľmi účinné a samozrejme pomôže aj vášmu smartfónu.

UV svetlo dokáže poškodiť DNA. Spôsobuje to, že jeho žiarením sa spoja tymínové bázy (z ktorých je DNA zložená) a tým DNA zamiešajú. Takto poškodená DNA už nie je správna a nedokáže sa správne replikovať, informuje portál digitaltrends.

Náš tip
Koronavírus: Toto je TOP 10 najlepších vtipov, ktoré zaručene pobavia

Dokáže UV svetlo zničiť aj koronavírus?

COVID-19 je nová forma koronavírusu a zatiaľ existuje len malé množstvo štúdií, ktoré môžu toto tvrdenie potvrdiť, respektíve vyvrátiť. Ak sa pozrieme na koronavírusy, ktoré strašili ľudstvo dávnejšie, ako napríklad SARS, štúdie ukázali, že UV žiarenie môže tieto vírusy zastaviť.

Preto nevylučujeme, že sa tak môže stať aj v prípade vírusu COVID-19. Avšak potvrdené to nie je, takže s určitosťou to povedať nevieme.

V žiadnom prípade ale nepoužívajte ultrafialové žiarenie na svoje vlastné ruky. Ako sme už spomenuli vyššie, ultrafialové žiarenie môže poškodiť DNA – aj tú ľudskú.

Ak sa rozhodnete kúpiť zariadenie, ktoré dokáže vytvárať UV svetlo, prípadne nejakú UV lampu, vybrali sme niekoľko zaujímavých ponúk za výhodné ceny.

UV Krabička

UV krabicka

Krabička s bezdrôtovým nabíjaním

UV krabicka s bezdrotovym nabiajnim

Svetlo s bezdrôtovým nabíjaním

UV svetlo

Zopár rád na záver

Najlepšou prevenciou pred koronavírusom je samozrejme zostať doma a dodržiavať hygienu. Hlavne umývanie rúk by malo byť na pravidelnej báze, najmä v prípadoch, keď ste sa vrátili z obchodu, práce alebo podobne.

Ďalšou formou prevencie je čo najviac obmedziť dotýkanie sa tváre, nosa a očí. A samozrejme na verejnosti nosiť rúško, pretože tým chránime nielen seba, ale hlavne ostatných okolo.

Náš tip
Ochranné rúška: najvýhodnejšie ponuky v slovenských e-shopoch

1.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

5 odpovedí na “UV svetlo: Zabije koronavírus na vašom telefóne? Ako sa ho zbaviť?”

  1. Vírus nemá DNA ale RNA. Takisto je otázne za akú dobu a či vôbec dokáže žiarenie UVB vírus zabiť – neexistujú o tom dostatočné štúdie (UVA jednoznačne nedokáže). Zaručene účinné bude jedine UVC, otázka je ale ako dlho treba nechať predmet žiareniu vystavený aby sa vírus zničil. UVC je pre človeka silne nebezpečné, takže s ním opatrne.

  2. Ze sa kadejaki vychcani podvodnici snazia vyuzit tuto situaciu na to aby zarobili kadejakych cetiek, to by som este pochopil. Ale ze im tento web este aj bude robit reklamu, to by som fakt neveril. Gratulujem, klesli ste este hlbsie ako kedykolvek predtym…

Pridaj komentár

+