MojAndroid

V regióne strednej Európy, vrátane Slovenska, operujú skupiny, ktoré ciele útočia na firmy. Varuje pred nimi bezpečnostná spoločnosť ESET. Skupiny sa snažia šíriť škodlivý kód, pričom využívajú techniky sociálneho inžinierstva, napríklad pomocou podvodných e-mailov. Tieto e-maily sa vydávajú za aktualizáciu bezpečnostných riešení spoločnosti ESET a zneužívajú jej meno.

Škodlivý kód môže vzdialene prevziať kontrolu nad zariadením

Správa smeruje na škodlivý súbor, ktorý je možné nainštalovať. Po jeho inštalácii sa používateľovi zobrazí falošné vyskakovacie okno s informáciou, že program bol úspešne nainštalovaný a zariadenie je chránené.

ESET

„Používateľ si v skutočnosti do zariadenia nainštaloval škodlivý kód, ktorý sa neskôr pokúša o stiahnutie ďalšej úrovne škodlivého kódu. Tá už môže prevziať vzdialene kontrolu nad infikovaným zariadením, prípadne v ňom vytvoriť backdoor. Ide zjavne o cielený útok na firmy v stredoeurópskom priestore. Za škodlivým kódom sú známe kybernetické skupiny Kimsuky a Lazarus. Tie si uvedomujú, že úpravou svojej kampane pre cieľové prostredie dokážu zvýšiť efektivitu útoku, a aj preto sa vydávajú napríklad za softvér obľúbený v danom regióne,“

Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET

Skupiny Kimsuky a Lazarus sa zameriavajú prevažne na juhokórejské ciele. Lazarusu sa tiež pripisuje veľký útok na spoločnosť Sony a tiež je podozrivá zo šírenia ransomwaru WannaCry. Ten v roku 2017 infikoval mnoho zahraničných prominentných firiem a zdravotníckych zariadení.

ESET aktualizácie e-mailom neposiela

Spoločnosť ESET upozorňuje, že softvérové aktualizácie e-mailom alebo podobnými správami neposiela. Odporúča používať vždy najnovšiu verziu bezpečnostného riešenia ESET a tiež nevypínať funkciu ESET LiveGrid a automatické odosielanie detegovaných vzoriek. Práve vďaka tomu získava bezpečnostné riešenie rýchlejšie a detailnejšie informácie o najnovších hrozbách a dokáže efektívnejšie chrániť používateľov.

TIP redakcie: Navštívte nášho nákupného poradcu, kde vám poradíme s výberom nového smartfónu, Bluetooth slúchadiel či smart hodiniek. Nájdete tu tiež výber najlepších fotomobilov a nezabudli sme ani na najlepšie smartfóny v rôznych cenových kategóriách.

30.4.2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+