MojAndroid

Na USB Implementers Forum, skrátene USB-IF, bolo predstavené nové USB4 vo verzii 2.0. O príchode tohto štandardu sa hovorilo už od začiatku roka a konečne sme sa dočkali jeho príchodu. Aké sú teda jeho špecifikácie? Téme sa venoval portál XDA-Developers.

USB4 2.0 podporuje prenosovú rýchlosť až 80 Gbps súčasne oboma smermi

Nová verzia USB sľubuje šírku pásma až do 80 Gbps, pokiaľ ide o súčasný prenos informácií oboma smermi pomocou štvorice liniek. Špecifikácie však dodávajú, že nový štandard sa vyznačuje podporou prenosu dát pomocou troch liniek z dostupných štyroch jedným smerom, čo znamená, že je možné dosiahnuť rýchlosť prenosu až 120 Gbps. Druhým smerom budú dáta prenášané trochu obmedzenejšou rýchlosťou 40 Gbps, keďže sa bude využívať len jedna linka.

USB-C konektor
USB-C | Zdroj: TomsHardware.com

Táto novinka je v skutočnosti skvelou vlastnosťou novopredstaveného USB4 vo verzii 2.0. Využije sa napríklad pri používaní externých obrazoviek s veľmi vysokým rozlíšením. V takomto prípade dáva omnoho väčší zmysel zamestnať trojicu liniek prenosom údajov len jedným smerom. Podpora pre túto špeciálnu funkciu je však voliteľný, takže bude záležať na samotnom výrobcovi, či ju do svojho produktu implementuje.

Špecializovaná optimalizácia pre obrazovky

USB4 2.0 ďalej prichádza s vylepšeniami pre dátové a displejové protokoly. Nové USB4 po novom podporuje technológiu Enhanced SuperSpeed USB, ktorá zabezpečuje 20 Gbps šírku pásma výhradne len pre prenos dát. To možno znie mätúco, no maximálna šírka pásma pri USB4 2.0 sa bude do svojho plného potenciálu využívať pre obrazové výstupy, PCIe linky a podobne. Napríklad takých 40 Gbps by vám ani nutne nezabezpečilo vyššie rýchlosti počas komunikácie s diskom, keďže ani samotný disk ich nebude schopný dosiahnuť.

USB4 2.0
USB4 | Zdroj: NotebookCheck.net

Podpora pre štandard DisplayPort 2.1 potom značí pre lepšiu energetickú efektivitu pre prenos obrazu cez USB4 linky. Nový štandard taktiež podporuje PCIe 4.0, čo by malo zabezpečiť lepší výkon počas používania externých grafických kariet. Dočkali sme sa aj nových verzií USB-C a USB Power Delivery. Za zmienku stojí fakt, že USB Power Delivery po novom dokáže podporovať výkon až úctyhodných 240 W, čo značí pre budúce zlepšenie schopností USB-C konektorov.

Opäť však platí, že ostane na samotnom výrobcovi, či sa rozhodne tieto technológie implementovať aj do svojho produktu. Ten môže v záujme o ušetrenie výrobnej ceny znížiť celkovú šírku pásma a s ňou zminimalizovať aj maximálne podporované prenosové rýchlosti.

Náš tip
Google testuje 64-bitový Android bez podpory 32 bitov. Má byť lepší a rýchlejší

19.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+