MojAndroid

Android dlhodobo pripravuje zrušenie podpory 32-bitových aplikácií, čo malo vyvrcholiť prichádzajúcou novinkou – Pixel tabletom. Tablet by mal byť čisto 64-bitovou verziou systému Android. Ako uviedol aj arsTechnica, nenápadne ho predbehol smartfón Google Pixel 7, ktorý okrem podpory 32-bitového systému má samozrejme aj podporu spomínaných 64-bitových aplikácií. S princípom, ako by to asi malo fungovať, prišiel technický redaktor Esperu, Mishaal Rahman.

Tablet Pixel vs. Pixel 7

Tablet Pixel pravdepodobne naďalej ostáva prvým, na ktorom bude naplno bežať len 64-bitová verzia systému Android. Google Pixel 7 je len ako zastávka na pol ceste k tomuto cieľu. Na Pixel 7 bude zatiaľ aj 32-bitová, aj 64-bitová verzia. Operačný systém Android totiž ešte stále nie je úplne pripravený na čisto 64-bitové zostavy. Niektoré systémové knižnice zostali nezmenené, 32-bitové, no Google sa aj napriek tomu pomaly, ale isto dostáva tam, kam chcel.

Fungovanie nového systému

Pre “ne-32-bitové systémy” by mal fungovať mechanizmus nepovolenia stiahnutia 32-bitových aplikácií na základe softvérového označenia. Pri pokuse o inštaláciu 32-bitovej aplikácie sa zobrazí chybové hlásenie: “App not installed as app isn’t compatible with your phone.” V preklade: “Aplikácia nie je nainštalovaná, pretože nie je kompatibilná s vaším telefónom.” Google presne vie, koľko a aké asi problémy spôsobí čisto 64-bitový systém. Ráta so všetkým, a tak pokiaľ by test s Pixelom 7 neuspel, Google by mohol softvérové označenie v aktualizácii jednoducho vypnúť.

Väčšina zákazníkov si stratu 32-bitových aplikácií ani nevšimne. Aplikácie Java sú zostavené za pomoci Android RunTime (ART) a ten môže poľahky pretvoriť staré 32-bitové na nové 64-bitové binárne súbory. Čo naopak nebude také jednoduché, sú napríklad hry, ktoré budú potrebovať, aby 64-bitové sústavy vytvoril samotný vývojár. Niektorí vývojári by s tým mohli mať problém.
Obchod Play však v roku 2019 zaviedol povinnú 64-bitovú podporu na všetky aktualizované aplikácie, takže jediné problémy by mali byť s aplikáciami, ktoré sú staré niekoľko rokov.

Ďalšie novinky zo sveta bitov a Androidov

64-bitové aplikácie budú pre nové zariadenia so systémom Android čoskoro samozrejmosťou. Hoci má čipset Tensor 2 stále 32-bitovú podporu na každom jadre, je to pravdepodobne jediný telefón podporujúci nový systém, podpory 64-bitov, za tento rok. Vlajkové čipsety Qualcommu a Samsungu z tohto roka podporujú 32-bitov len na troch z ôsmich jadier. Qualcomm je tlačený čínskym trhom, ktorý mu bráni v skoršom zrušení 32-bitovej podpory. Inak by sme sa na ďalšie pokroky mohli tešiť aj skôr.

Keď sa rozbehnú úplné čisto 64-bitové zostavy Androidu, údajne sa dočkáme lepšieho výkonu a zabezpečenia. A to len vďaka odstráneniu, ako ich označujú “tých 32-bitových zbytočností”. Rahman hovorí, že jedna z interných štúdií spoločnosti Google ukázala zlepšenie výkonu a energetickej účinnosti o 5 až 10 percent a tiež nižšie požiadavky na pamäť RAM a úložisko.

Náš tip
Toto sú aplikácie, ktoré najviac vybíjajú batériu vášho telefónu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+