MojAndroid

Pri výbere smartfónu záujemcovia skoro vždy ihneď pozerajú na tabuľku parametrov. Každý považuje za najdôležitejšiu inú špecifikáciu. Kapacita interného ukladacieho priestoru je často jednou z nich. Avšak veľkosť vnútornej pamäte nie je vždy všetkým. Malo by vám záležať aj na jej rýchlosti. Webový portál GSMArena hlási, že Samsung predstavil nový typ ukladacieho priestoru UFS 4.0, ktorý kladie dôraz na rýchlosť a zároveň na zvýšenú úsporu energie.

Samsung na novej technológii úložiska zapracoval. Toto je UFS 4.0

V dnešnej dobe množstvo vlajkových lodí využíva úložiská typu UFS 3.0 alebo 3.1. Iba nedávno juhokórejský gigant Samsung uviedol verziu s označením 4.0, ktorá využíva Samsung Gen 7 V-NAND pamäť a radič s rýchlosťou sekvenčného čítania až 4 200 MB/s. Sekvenčný zápis sa pritom pohybuje na úrovni 2 800 MB/s.

Nový typ ukladacieho priestoru taktiež prinesie aj o 46-percent lepšiu efektivitu v oblasti spotreby energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Šírka pásma sa pochybuje na 23,2 Gbps, čo je dvojnásobné zlepšenie oproti UFS 3.1. Samsung sa teda môže pochváliť dostatočnou šírkou pásma, vhodnou pre použitie v najmodernejších 5G smartfónoch. 5G telefóny vyžadujú podporu veľmi rýchleho spracovania dát.

Samsung Galaxy S22 Ultra a Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy S22 Ultra a Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Očakáva sa, že UFS 4.0 sa začne používať aj vo virtuálnej realite, zmiešanej realite a v automobiloch. Maximálna možná konfigurácia je 1 TB. Od začiatku nasadenia UFS 4.0 úložísk by sme mali začať čoraz častejšie vidieť smartfóny s 512 GB alebo až 1 TB interného ukladacieho priestoru. Samsung predpokladá, že začiatok masovej výroby UFS 4.0 pamätí začne v treťom kvartáli aktuálne prebiehajúceho roka. Modelový rad Samsung Galaxy S23 by tak už mohol ním disponovať.

Náš tip
Toto sú najvýkonnejšie smartfóny súčasnosti. Prekonávajú hranicu milióna bodov v AnTuTu
4.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+