MojAndroid

Technológie sa v dnešnej dobe rozvíjajú rýchlym tempom. Aj vďaka tomu môžeme smartfóny používať o niečo dlhšie ako niekedy. Napriek tomu sa však stáva, že sa výrobcovia rozhodnú ukončiť softvérovú podporu pre niektoré modely. Používaním nepodporovaného smartfónu čelíte niekoľkým rizikám. Podľa portálu Gizchina však existuje spôsob, ako sa im môžete vyhnúť.

Sú bezpečnostné záplaty dôležité?

Používanie smartfónu, ktorý už nemá softvérovú podporu je vo väčšine prípadov nebezpečné. Hrozbu v tomto prípade predstavujú rôzne vírusy alebo malvér, ktoré môžu vaše zariadenie poškodiť. Napadnutie nastáva hlavne kvôli nedostatočným bezpečnostným záplatám. Práve ich funkcia spočíva v ochrane smartfónu pred systémovým poškodením. Spoločnosť Google ich pravidelne aktualizuje, čím zabezpečuje ochranu voči aktuálnym hrozbám.

V prípade, že zariadenie príde o softvérovú podporu, bezpečnostné záplaty sa neaktualizujú. Práve preto sa smartfón stáva náchylným na napadnutie rôznymi vírusmi. Čím dlhšie nie je vaše zariadenie podporované, tým väčšia je šanca dostať sa do nebezpečnej situácie. Za zmienku stoja aj aplikácie, ktoré môžu prestať na nepodporovaných zariadeniach fungovať. Stáva sa to väčšinou po ich aktualizovaní, ktoré staršia systémová verzia nepodporuje. Tým pádom sa aplikácie stávajú nefunkčnými.

Ukončenie softvérovej podpory | Zdroj: Gizchina
Ukončená softvérová podpora | Zdroj: Gizchina

Čomu sa treba vyvarovať?

Kúpa nového smartfónu nie je v tomto prípade pravidlom, no určite stojí za zváženie. Ak sa však aj po ukončení softvérovej podpory rozhodnete vaše zariadenie používať, mali by ste si dávať pozor na niekoľko dôležitých vecí. Určite sa neodporúča inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov. Google Play je v takejto situácii lepšou voľbou. Ten poskytuje službu Google Play Protect, ktorá vás pred nebezpečnými aplikáciami ochráni.

Ďalšiu výstrahu predstavujú aj súbory, ktoré sa po kliknutí na odkaz automaticky stiahnu. Keďže je pre vírus veľmi jednoduché dostať sa do vášho smartfónu, mali by ste si dávať pozor na všetky súbory pochádzajúce z neznámych zdrojov. V žiadnom prípade by ste na svojom starom smartfóne nemali používať aplikácie, ktoré obsahujú citlivé informácie, hlavne tie bankové. Taktiež by ste mali povolenia aplikácií obmedziť, čím si ochránite niektoré údaje.

Vďaka týmto tipom budete v bezpečí

Existuje niekoľko spôsobov, ako problém s podporou vyriešiť. Prvé riešenie je pre tých zdatnejších a patrí medzi tie najefektívnejšie. Ide o inštaláciu vlastnej ROM, teda permanentnej pamäte. Týmto spôsobom zabezpečíte svojmu smartfónu väčšiu ochranu proti nežiadaným nebezpečenstvám.

Ďalšou alternatívou je čiastočná aktualizácia zariadenia prostredníctvom Google Play. Takéto aktualizácie vám môžu pomôcť aj s bezpečím. Samozrejme nesmieme zabudnúť na inštaláciu a pravidelné aktualizovanie antivírusového softvéru. Odporúčame sa vyhýbať aj verejným Wi-Fi sieťam, ktoré môžu v tomto prípade predstavovať hrozbu. Radšej teda využite mobilnú alebo vami overenú Wi-Fi sieť.

Ak sa však rozhodnete pre kúpu nového smartfónu, ten starý určite nevyhadzujte. Môže sa z neho stať nová pomôcka. Využiť ho môžete napríklad ako centrálu pre Google Home, web kameru alebo môže poslúžiť ako prehrávač hudby. Takto váš smartfón neskončí v koši a bude užitočný aj naďalej.

Náš tip
Nothing Ear (2): Nová generácia populárnych TWS slúchadiel oficiálne predstavená

23.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+