MojAndroid

Učebnica informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá teraz prichádza s druhou časťou, v pláne je aj tretia. Dnes sme sa oficiálne zúčastnili jej krstu na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.

Učebnica vznikla z iniciatívy občianskeho združenia Preventista a vďaka podpore Nadácie ESET spoločnosti Disig, Tatra banke a Info consult. Cieľom autorov bolo pripraviť kvalifikované materiály pre zabezpečenie vyučovania informačnej bezpečnosti ako uceleného predmetu na stredných školách.

krst ucebnice
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Autori učebnice sú zároveň aj uznávanými expertmi v odbore:

  • Jaroslav Oster – bezpečnostný konzultant spoločnosti Info consult
  • Miroslav Blšák – učiteľ informatiky na 1. Súkromnom Banskobystrickom gymnáziu
  • Marek Zeman – vedúci oddelenia IT bezpečnosti v Tatra banke
  • Daniel Chromek – vedúci oddelenia IT bezpečnsoti v spoločnosti ESET

Učebnica bola verejnosti predstavená v prítomnosti dekana fakulty, Ivana Kotuliaka, ktorý bol zároveň aj recenzentom študijného materiálu. Krstným otcom príručky je Pavel Luka, prevádzkový riaditeľ spoločnoti ESET.

Mohlo by vás zaujímať:

Zatiaľ čo prvý diel učebnice bol zameraný najmä na témy ako osobná bezpečnosť či práca žiakov s mobilným telefónom a počítačom, druhý diel sa bližšie pozerá na najčastejšie útoky prostredníctvom sociálneho inžinierstva a bezpečnostné normy v organizácii. Veľká časť učebnice sa venuje norme ISO 27002, ktorá je v EÚ považovaná za legislatívny základ IT bezpečnosti.

krst ucebnice
Zdroj: Miroslav Schwamberg

“Napriek tomu, že je kniha písaná pre študentov, myslím si, že dá prehľad každému, kto by sa rád živil informačnou bezpečnosťou. Práca v bezpečnosti je nielen zaujímavá, ale aj dobre finančne ohodnotená. Verím, že táto učebnica pomôže ľuďom dostať sa k svojej vysnívanej práci v informačnej bezpečnosti.”

Daniel Chromek, spoluautor a vedúci oddelenia IT bezpečnosti v spoločnosti ESET

Učebnicu a Metodické pomôcky sú školám k dispozícii zdarma, získať ich môžu prostredníctvom stránky OZ Preventista. Tlačená verzia je širšej verejnosti dostupná za cenu výrobných nákladov.

Náš tip
Ako predĺžiť životnosť batérie v smartfóne
3.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+