MojAndroid

Známa služba Uber často organizuje rôzne typy dobročinne zameraných akcií. Tento raz sa rozhodla pomôcť tým, ktorí chcú darovať krv – no najmä tým, ktorí ju potrebujú. Ododnes, 5. decembra, do piatka 8. decembra si bude môcť každý v aplikácii objednať Uber, ktorý ho zavezie na odber krvi zdarma na pracovisko Národnej transfúznej služby v Ružinove v Bratislave a naspäť. V utorok to bude medzi 7:00 až 16:00 a počas ostatných dní vždy od 7:00 do 13:00. Ambasádorkou je moderátorka Miriam Kalisová.

„Uvedomujeme si, že v živote nastávajú rôzne, často aj nečakané, situácie. Práve preto sme sa opäť rozhodli osloviť používateľov aplikácie v Bratislave a vyzvať ich na darovanie krvi,” hovorí Tomáš Peťovský, generálny riaditeľ Uber pre Slovensko a Českú republiku. „Chceme to používateľom aplikácie čo najviac zjednodušiť a preto ich tam aj naspäť odvezieme zadarmo,” dodáva T. Peťovský.

Darovanie krvi je bezpečný, jednoduchý a humánny krok. Navyše, potreba krvi je neustále veľmi veľká. Darovať krv znamená skutočne poskytnúť chorým ľuďom, či ľuďom po úraze obrovskú pomoc.

„Rada by som všetkých vyzvala, aby túto príležitosť využili a išli krv darovať. Som presvedčená, že je to to najmenej, čo môžeme urobiť pre záchranu života iných. Obyčajná ľudská pomoc je skutočne to najdôležitejšie, a teraz je vďaka Uberu ešte jednoduchšie ju poskytnúť. Mne to zmysel naozaj dáva,“ hovorí Miriam Kalisová.

Základné kritériá pre darovanie krvi:

  • Vek 18 – 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
  • Telesná hmotnosť minimálne 50 kg.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS).
  • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
  • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Podstatná je aj príprava

Je veľmi dôležité prísť na odber dostatočne hydratovaný. 24 hodín pred odberom je potrebné prijať dostatok tekutín (aspoň 2 litre). Vhodná tekutina je  voda, minerálka, čaje či ovocné šťavy. Ráno pred samotným odberom tiež vypite 500 ml tekutín.

Hlavné je pred odberom nehladovať – na odber krvi určite nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred ním nie je vhodné jesť tučné jedlá, ako syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky alebo údeniny. Naopak, vhodné sú ľahké sacharidové jedlá, napríklad ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med, a podobne. Pred odberom krvi je tiež dôležité aspoň 6 hodín nefajčiť, nepiť alkohol aspoň 12 až 14 hodín, a prísť oddýchnutý.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+