MojAndroid

Služba Uber chce podporiť ľudí so sluchovým postihnutím. Spojila sa s občianskym združením OZ Myslím a spolu prinášajú projekt Beethoven, v ktotom majú ľudia so sluchovým postihnutím možnosť stať sa vodičim v aplikácii Uber. Ak sa pýtate, ako môžu komunikovať so zákazníkmi, odpoveď je chat či pomocou vizuálnych upozornení.

„Vodiči používajúci aplikáciu Uber ju flexibilne a jednoducho využívajú spravidla len niekoľko hodín týždenne, a to ako doplnok k ich existujúcemu príjmu. Medzi vodičmi sa nájdu napríklad matky na materskej dovolenke či študenti. Boli by sme veľmi radi, keby sa aj ľudia so sluchovým postihnutím dozvedeli o tejto možnosti privyrobenia si,” hovorí Tomáš Peťovský, generálny riaditeľ Uber Slovensko a Česká republika.

Iniciatíva Béthoven a ťažké podmienky na trhu práce

Uber verí, že pomocou novej iniciatívy Beethoven dokáže za volant prilákať aj podobne zdravotne znevýhodnených. Faktom totiž je, že ľudia so zdravotným postihnutím to majú na pracovnom trhu ťažké a situácia sa ani naďalej nevyvíja veľmi priaznivo. Uber tak chce v spolupráci s OZ Myslím zmeniť štatistiky a ponúknuť prácu aj ľuďom s menej výhodnou pozíciou.

„Veľmi radi sme prijali túto ponuku na spoluprácu. Na Slovensku má veľa nepočujúcich v aktívnom veku problém uplatniť sa na pracovnom trhu a nájsť si dôstojný zdroj príjmu. Stretávame sa s tým denno-denne,” hovorí Michal Hefty, riaditeľ OZ Myslím. Ako dodáva, nepočujúci patria k najbezpečnejším vodičom na cestách. Sú totiž stopercentne koncentrovaní na vedenie vozidla a podľa štatistík majú nízky počet nehôd. Ako ďalej vysvetľuje, je to preto, že nepočujúci žijú od malička vo vizuálnom svete a majú tak širšie vizuálne vnímanie než bežní ľudia. „Pri šoférovaní sa vedia veľmi dobre orientovať napríklad sledovaním spätného zrkadla, keď prichádza sanitka, či hasiči,” uzatvára M. Hefty.

Sluchové postihnutie má špecifickú komunikáciu, preto medzi funkcie aplikácie Uber patrí:

  • vizuálne upozornenie novej objednávky
  • možnosť chatu medzi cestujúcim a nepočujúcim vodičom priamo v aplikácii
  • automatické upozornenia užívateľa o jazde s nepočujúcim vodičom ešte pred jej začatím

Všetky informácie ako sa stať vodičom nájdu záujemcovia na stránke https://www.uber.com/sk/drive/. Komunikácia prebieha elektronicky, a preto je bezproblémová.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+