MojAndroid

Aj napriek tomu, že u nás služba moc nezaujala, svetovo dosahuje Twitter popularitu. Je zároveň pravdou, že USA sú pre túto službu najviac zaujímavou destináciou z pohľadu čísiel. Ak však treba zaujímavosť, potom je to rozhodne vôbec prvý tweet, ktorý sa práve predal na aukcii. Téme sa venoval portál BBC.

Americký Twitter

Práve Amerika je pre Twitter dobrou destináciou. Niečo vyše 25 % tamojšej populácie má konto na tejto sociálnej sieti a sleduje na nej dianie denne. Taktiež aktívne sa do neho zapája. Je nutné zopakovať, že sa tak za minulé štyri roky udialo aj vďaka americkému prezidentovi, ktorý bol práve cez Twitter aktívny a keď ste chceli mať informácie z prvej ruky, bolo nutné aplikáciu inštalovať. Slovensko je však opačná strana tej istej mince, na dennej báze ho u nás využíva približne 5 % ľudí, čo je málo. A jeho vplyv sa nijako nemení v čase, žiadne raketové stúpanie sa nekoná.

tweet
Zdroj: Twitter.com

Za tweet bolo zaplatené kryptomenami

Prvý tweet vôbec, ktorý ako inak pustil do online sveta zakladateľ Jack Dorsey, sa však predal bez problémov. Ako zberateľský artikel zaujal podnikateľa z Malajzie a ten ochotne uhradil výslednú sumu 2,9 milióna USD (cca 2,46 mil. EUR). Prvý text znel „práve nastavujem svoj twttr“ a bol publikovaný 21. marca 2006. Peniaze neboli uhradené klasickým spôsobom, ale cez kryptomenu, čo je celkom ikonické. Nejako si však musíme predstaviť kúpu a najmä vlastnenie samotného tweetu.

Využila sa už v umení populárna forma NFT, čo je jedinečný digitálny certifikát, ktorý definuje, kto je vlastníkom fotografie, videa alebo iného umeleckého, prípadne aj audio-vizuálneho diela. Ak by ste si chceli napríklad vybrať vhodnú investíciu a bude to umelecké dielo, ktoré však je zachytené iba v digitálnej podobe a on-line, tak práve NFT je forma, ako dielo kúpiť a najmä preukazovať, že je Vaše, prípadne ho môžete aj touto fomrou predávať. Výhodou NFT je, že sa nedá duplikovať, teda naraziť na falzifikát, čo býva pri umení bežné, by vás stretnúť nemalo.

Tento prípad však vzbudil pozornosť a najmä debatu o tom, či sa kúpa a predaj príspevkov od známych ľudí stane novým artiklom. Údajne áno. Mali by sme sa teda postupne dočkať éry, v ktorej vyjadrenia jedinečné alebo aj šokujúce v čase, bude chcieť niekto mať iba pre seba a vlastniť ich. Rovnako, ako obraz. Digitálne umenie už dnes napreduje, čo predaný tweet využil. Keď je možné vlastniť dielo zachytené a publikované výlučne do on-line priestoru, prečo nie tweet? Kam tento trend bude spieť, ukáže čas. Avšak už dnes je zaujímavé, si to iba predstavovať.

Náš tip
Facebook údajne pracuje na konkurencii pre Clubhouse. Čo na to Twitter?
30.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+