MojAndroid

Zatiaľ čo v roku 2020 dodávky smart hodiniek takmer nerástli kvôli epidémii COVID-19, tak v roku 2021 zaznamenali medziročný rast o 24 %. Len vo štvrtom štvrťroku sa predalo viac ako 40 miliónov kusov, čo je vôbec najvyšší štvrťročný predaj. Štatistiku priniesla analytická spoločnosť CounterPoint Reasearch.

Jednotkou je naďalej Apple, výrazný rast zaznamenal Samsung

K rastu segmentu smart hodiniek prispeli aj ich nové funkcie, ktoré sú schopné monitorovať dôležité zdravotné parametre, ako je krvný tlak, EKG a okysličenie krvi. Niektoré z prémiových funkcií začali dokonca ponúkať aj modely s cenovkou nižšou ako 100 eur.

 

Trh smart hodiniek v roku 2021 | Zdroj: Counterpointresearch.com

Pozíciu najpredávanejšieho výrobcu si udržala spoločnosť Apple s 30 % podielom na trhu. Medziročne tento podiel klesol o 3 % v dôsledku intenzívnejšej konkurencie. Pre americkú spoločnosť je však dôležitejšie, že jej príjmy predstavovali polovicu celkových trhových príjmov.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung bol taktiež jedným z najúspešnejších výrobcov smart hodiniek v roku 2021 s podielom 10,2 %. Jeho medzikvartálny rast bol v treťom štvrťroku viac ako 200 %, čo je pre tohto výrobcu rekordné číslo. Rast sa mu podarilo udržal až do posledného štvrťroka. Dôvodom bol aj prechod na systém Wear OS v spolupráci so spoločnosťou Google.

Huawei klesol na tretie miesto

Huawei síce uviedol na trh nové modely, ale jeho dodávky aj kvôli pokračujúcim sankciám USA medziročne klesli. Vďaka hodinkám Watch GT 3 a Watch Fit Mini, ktoré boli uvedené na trh vo štvrtom štvrťroku, sa dodávky spoločnosti Huawei v tomto štvrťroku nakoniec viac ako zdvojnásobili. Podiel Huawei na trhu smart hodiniek bol v minulom roku 7,7 % a výrobca klesol na 3. miesto.

Čínska spoločnosť imoo nevydala v roku 2021 žiaden nový model, čo malo za následok mierny medziročný pokles. Keďže však vstúpila na trhy mimo Číny, ako je Európa, tak bola najpredávanejším výrobcom v segmente detských smart hodiniek. Jej celkový podiel na trhu bol 5,2 %.

Amazfit na piatom mieste zaznamenal medziročný rast o viac ako 20 %, keďže sa postupne zvyšoval podiel jej  modelov GTR a GTS na trhu. Jej podiel na trhu bol 5,1 %. Za ňou nasledoval Garmin, Fitbit, Xiaomi a indická spoločnosť Noise, ktorej hodinky sa dostali už aj na náš trh.

Náš tip
Instagram práve prišiel o 80 miliónov používateľov. Rusko zakázalo jeho používanie
15.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+