MojAndroid

V Rusku začal platiť zákaz používať jednu z najobľúbenejších sociálnych sietí, Instagram. Podľa portálu The Verge je teraz platforma nedostupná pre približne 80 miliónov obyvateľov krajiny.

Rusko plány zakázať Instagram oznámilo ešte minulý týždeň. Reagovalo na rozhodnutie materskej spoločnosti Meta povoliť niektorým používateľom Facebooku a Instagramu zverejňovať príspevky podnecujúce násilie voči ruským vojakom. Nie je to však prvýkrát, čo krajine vadia príspevky, ktoré sa na sociálnych sieťach šíria v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Od začiatku vojny už stihla zablokovať prístup k platformám Facebook a Twitter.

Zákaz používať Instagram nesú ťažko najmä influenceri

Obyvatelia zo zákazu nie sú nadšení. Instagram im poskytol miesto, kde mohli verejne vyjadriť svoj nesúhlas s vojenským konfliktom. Na sociálnej sieti sa dokonca objavili aj príspevky od bohatých oligarchov a ich rodín. Sofia Abramovič, dcéra miliardára Romana Abramoviča, cez platformu zdieľala príspevok kritizujúci Putinove rozhodnutia, zatiaľ čo bohatý ruský bankár Oleg Tiňkov napísal, že rozpútať vojnu bolo „nemysliteľné a neprijateľné“.

Rozhodnutie krajiny však najviac zasiahlo ruských influencerov, ktorých Instagram živí. Počas víkendu zverejňovali príspevky na rozlúčku so svojimi sledovateľmi a zároveň sa ich snažili presvedčiť, aby ich sledovali na iných platformách alebo zákaz obišli prostredníctvom VPN. Svet taktiež obletel záznam živého vysielania od ruskej módnej influencerky Kariny Nigay, v ktorom nad zákazom nariekala.

„Toto je moja práca. Predstavte si, že vás práve vyhodili z práce a zrazu nemáte vôbec žiaden príjem, no zároveň máte výdavky na rodinu alebo na tím, ak máte zamestnancov, a odrazu ich nemáte z čoho zaplatiť.”

Náš tip
DuckDuckGo začne vo vyhľadávaní obmedzovať weby, ktoré šíria dezinformácie o vojne na Ukrajine

15.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+