MojAndroid

Portál GSMArena zverejnil štatistiku dodávok čipsetov za minulý štvrťrok od analytickej spoločnosti CounterPoint. Tie medziročne vzrástli až o 5 %. Ktorý výrobcovia čipov boli najúspešnejší?

Trhu naďalej dominuje MediaTek, v 5G čipoch je líder Qualcomm

Najúspešnejším bol opäť čínsky MediaTek, ktorý v poslednom štvrťroku získal 33 % trhový podiel. V pätách mu bol Qualcomm, ktorý zaznamenal silný rast, vďaka ktorému dosiahol 30% trhového podielu. Podiel na tom mal aj najnovší vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Na 3. mieste sa umiestnil Apple s 21 % podielom, nasledovaný spoločnosťou UNISOC s 11 % podielom a 5. miesto patrí Samsungu s 4 % podielom.

Trh s čipsetmi v Q4 2021 | Zdroj: GSMArena.com

Čipy Samsung Exynos sa pritom donedávna držali na treťom mieste, v roku 2020 boli dokonca pred čipmi spoločnosti Apple. Spoločnosti Samsung však za ten čas vymenila svoj produktový rad smartfónov a čipy Exynos klesli len na 4 % podiel na trhu. V tomto štvrťroku by situácia mohla zmeniť vďaka sérii Samsung Galaxy S22 s čipsetom Exynos 2200.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 s čipsetom Exynos 2200 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 


Podiel spoločnosti Unisoc naopak stúpol až na 11 %, čím sa za rok viac ako zdvojnásobil. Tonie je až takým prekvapením, pretože jej čipsety poháňajú rôzne smartfóny značiek Honor, Realme, Motorola, ZTE, Transsion (Tecno, Infinix) a dokonca aj niektoré modely Samsungu. V medziročnom porovnaní si najviac polepšil Qualcomm.  Ako ukazuje graf, tak najväčší prepad je v prípade značky HiSilicon patriacej spoločnosti Huawei.

Trh s 5G čipmi v Q4 2021 | Zdroj: GSMArena.com

Čo sa týka 5G trhu, tak tu jasne dominuje Qualcomm, ktorý si opäť vylepšil pozíciu. Dôvodom bol aj vysoký dopyt po smartfónoch Apple iPhone 12 a 13 (ktoré používajú modemy Qualcomm spolu s čipsetmi Apple Axx) a samozrejme aj silný predaj vlajkových lodí so systémom Android. Mediatek na 5G trhu taktiež posilnil, ale Samsung naopak mierne stráca.

Náš tip
Samsung Galaxy S22: Nové vlajkové lode dostávajú prvú aktualizáciu

 

27.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+