Skladacie smartfóny s ohybnými displejmi sa stávajú už aj na slovenskom trhu veľmi žiadanými mobilnými zariadeniami. Ich ponuka je síce u nás podstatne slabšia ako napríklad v Číne, no zaujímavých modelov už môžeme nájsť niekoľko. Nie je však skladací smartfón ako skladací smartfón.
Tento výber sme preto rozdelili do dvoch častí, respektíve najskôr v ňom nájdete zariadenia, ktoré po otvorení slúžia ako menší tablet, nasledujú kompaktné modely, ktoré majú po otvorení rozmery klasického smartfónu. Miešať tieto dve kategórie telefónov nedáva zmysel, pretože každá z nich je určená pre iného používateľa. Samozrejme, “tabletové” modely sú podstatne drahšie. Poďme na to, toto je to najlepšie, čo môžete momentálne na Slovensku kúpiť.
Honor Magic V3
Už predchádzajúci model zaujal veľkou batériou, špičkovými parametrami a hlavne tenkou konštrukciou. Novinka má konštrukciu ešte vylepšenú, s lepšou odolnosťou a certifikáciou IPX8, nižšou hmotnosťou. Pánt je testovaný na 500 tisíc otvorení a zatvorení.
Smartfón je vybavený 6,43-palcovým vonkajším displejom, ktorý je natiahnutý pekne do strán. Vo vnútri sa po otvorení nachádza 7,92″ displej s vysokým rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. O výkon sa postará špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 v kombinácii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom. Bezdproblémovú výdrž na jedno nabitie zase zabezpečí batéria a kapacitou 5150 mAh.
K dispozícii je rýchle káblové nabíjanie s výkonom 66 W a chýbať nesmie ani 50 W bezdrôtové nabíjanie. Honor Magic V3 vie energiu pomocou kábla aj odovzdávať inému zariadeniu, a to maximálnym výkonom 5 W. Nabijete si vďaka tomu napríklad svoje slúchadlá a podobne.
Hlavný fotoaparát má v tomto prípade rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.6 a optickú stabilizáciu obrazu. Ultra-širokouhlý fotoaparát je 40-megapixelový so svetelnosťou f/2.2 a teleobjektív vie bezstratovo priblížiť 3,5x. Jeho rozlíšenie je 50 megapixelov, má svetelnosť f/3.0 a optickú stabilizáciu obrazu.
OnePlus Open
Smartfón, ktorý bol predstavený koncom minulého roka, a zároveň prvý skladací model výrobcu, ktorý sa naozaj vydaril. V uzavretom stave môžete telefón ovládať pomocou predného displeja so 6,31-palcovou uhlopriečkou, na ktorej sa rozprestiera rozlíšenie 1116 x 2484 pixelov. Výsledná hustota tak činí 431 pixelov na palec. Displej je chránený odolným sklom Ceramic Guard. Panel je typu Super Fluid OLED, vyznačuje sa variabilnou obnovovacou frekvenciou vďaka prítomnosti technológie LTPO3 a podporuje zobrazovanie 1 miliardy farieb. Obnovovacia frekvencia je 120 Hz a prekvapí vysokou svietivosťou na úrovni až 2800 nitov.
Pánt smartfónu sa skladá len zo 69 častí, čo je menej, ako má konkurencia. Mechanizmus údajne vydrží až milión ohnutí. Vo vnútri sa nachádza LTPO3 Flexi-fluid AMOLED displej s rozlíšením 2268 x 2440 pixelov a 120 Hz obnovovacou frekvenciou, taktiež maximálnym jasom na úrovni 2800 nitov.
Vo vnútri je minuloročný vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je doplnený o 16 GB RAM a 512 GB úložisko typu UFS 4.0. Zadnej strane dominuje obrovský modul fotoaparátu a OnePlus Open zároveň patrí medzi najlepšie skladacie fotomobily. Hlavný aj ultra-širokouhlý fotoaparát majú rozlíšenie 48 MP, rozlíšenie teleobjektívu je 64 MP, pričom nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Bezstratovo vie priblížiť trikrát. Farebné podanie výsledných snímok je upravované podľa algoritmov spoločnosti Hasselblad. Batéria má kapacitu 4805 mAh a podporuje 67 W nabíjanie. Adaptér aj kábel sú súčasťou balenia.
Samsung Galaxy Z Fold6
Šiesta generácia skladacieho smartfónu od Samsungu prišla opäť s viacerými zmenami k lepšiemu. Smartfón je v zatvorenom stave mierne širší, rovnako aj jeho vonkajší displej, takže sa s ním pracuje pohodlnejšie. Konštrukcia je užšia a medzera medzi displejom v zatvorenom stave už prakticky neexistuje. Nechýba certifikácia IP48, takže bez problémov zvládne aj ponorenie pod vodu.
Vonkajší displej má uhlopriečku 6,3 palca, rozlíšenie 2376 x 968 pixelov a dynamickú obnovovaciu frekvenciu medzi 1-120 Hz. Vnútorný displej má uhlopriečku 7,6″, taktiež je typu LTPO a ponúka rozlíšenie 2176 x 1856 pixelov. Veľkou výhodou smartfónu je až 7 rokov aktualizácií operačného systému.
Bočná strana obsahuje snímač odtlačkov prstov a o výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ktorý je vyladený špeciálne pre zariadenia Galaxy. Vnútorný priestor je k dispozícii v troch verziách: 256 GB, 512 GB a 1 TB, opäť bez možnosti rozšírenia microSD kartami. kapacita RAM sa nezmenila, stále tu máme 12 GB.
Fotoaparáty tiež znesú najprísnejšie kritériá. K dispozícii je hlavný snímač s rozlíšením 50 MP, ďalej tu máme 10 MP teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením a 12 MP ultra-širokouhlý fotoaparát s uhlom záberu 123 stupňov. Stále tu máme aj menej kvalitný 4 MP fotoaparát schovaný pod vnútorným displejom, no na videohovory poslúži veľmi dobre.
Výdrž zabezpečí batéria s kapacitou 4400 mAh, medzigeneračne sa toto číslo nezmenilo. Nabíjanie je, bohužiaľ, stále len 25 W. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie.
Google Pixel Fold
Na Slovensku je možné vo vybraných obchodoch kúpiť aj Google Pixel Fold prvej generácie. Aj keď už bol predstavený jeho nástupca, stále ide o mimoriadne zaujímavé zariadenie s čistým Androidom.
Vonkajší AMOLED displej novinky má pomerne kompaktných 5,8 palcov, zatiaľ čo vo vnútri sa skrýva 7,6-palcový ohybný AMOLED panel. Obidva displeje majú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a vonkajší displej navyše kryje aj tvrdené sklo Gorilla Glass Victus. Vnútorný displej využíva ohybný pánt, ktorý je podľa Googlu najodolnejší a aj najtenší na trhu.
Najpodstatnejšie je, že sa vďaka pántu displej po zložení zasunie do zariadenia. Pixel Fold je v rozloženom stave len 5,8 milimetrov tenký, čo je menej ako 6,3 milimetrov v prípade Galaxy Z Fold4. Keď je zatvorený má smartfón hrúbku 12,1 milimetrov, čo je v porovnaní s 15,8-milimetrovou hrúbkou Galaxy Fold4 výborná hodnota. Zariadenie je dokonca odolné voči vode vďaka certifikácii IPX8.
O výkon sa stará čipset Google Tensor G2, ktorý je spárovaný s 12 GB RAM a 256 GB alebo 512 GB úložiskom typu UFS 3.1.Výdrž zabezpečí batéria s kapacitou 4 821 mAh.
Čo sa týka fotoaparátov, tak zadný fotoaparát využíva 48 MP primárny snímač so svetelnosťou f/1.7 a optickou stabilizáciou (OIS), 10,8 MP ultra-širokouhlý snímač a 10,8 MP teleobjektív s 5x optickým zoomom. Vo vonkajšom displeji je 9,5 MP selfie fotoaparát a pri vnútornom 8 MP selfie fotoaparát, ktorý je ukrytý v ráme.
Motorola razr 50 Ultra
Jeden z najzaujímavejších “flipových” smartfónov na našom trhu. Vyznačuje sa skvelými parametrami a špičkovými displejmi. O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3, ktorý je jemne odľahčeným variantom výkonného Snapdragonu, no je aj menej náročný na energiu. Zariadenie ponúka vodoodolnosť s certifikáciou IP68 a dva zaujímavé displeje.
Ten vonkajší sa rozprestiera takmer na celej prednej strane zariadenia a dá sa s ním pohodlne pracovať. Má uhlopriečku 4 palce, rozlíšenie 1272 x 1080 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 165 Hz. LTPO displej so 165 Hz je aj vnútorný, a to s uhlopriečkou 6,9 palca. Maximálny jas je výborných 3000 nitov a samozrejme ide o AMOLED panel.
Zariadenie disponuje dvoma fotoaparátmi s rozlíšením 50 megapixelov. Ten hlavný ponúka svetelnosť f/1.7 a optickú stabilizáciu obrazu. Druhým je teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a svetelnosťou f/2.0. Ultra-širokouhlý fotoaparát chýba. Zariadenie disponuje batériou s kapacitou 4000 mAh, nechýba ani rýchle nabíjanie s výkonom 45 W. Prítomné je dokonca aj bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie.
Xiaomi MIX Flip
Prvý skladací smartfón tohto typu od Xiaomi na slovenskom trhu vyzerá veľmi zaujímavo. Na vonkajšej strane sa nachádza displej s uhlopriečkou 4″ a maximálnym jasom 3000 nitov, takže je bez problémov čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Hlavnou hviezdou je však vnútorný ohybný displej s uhlopriečkou 6,86 palca, rovnakým jasom a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.
O výkon sa stará výkonný Snapdragon 8 Gen 3 v kombinácii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom. Nad Androidom 14 pobeží systém HyperOS. Foto zostavu tvorí dvojica 50 MP snímačov (hlavný a teleobjektív), na vnútornom displeji je 32 MP selfie kamera, ktorá môže dobre poslúžiť najmä na videohovory. Vďaka konštrukcii, ktorú môžete otvoriť do 90°, nepotrebujete statív. Batéria so 4 780 mAh kapacitou podporuje 67 W káblové nabíjanie.
Samsung Galaxy Z Flip6
Ďalšia generácia flipového smartfónu od Samsungu prišla opäť s dlhou softvérovou podporou, ktorá činí až 7 rokov. Zmenil sa aj dizajn a ďalšie parametre.
Konštrukcia ponúka odolnosť voči vode, spĺňa certifikáciu IP48, no prašné prostredie je ale stále problém. V bočnej stene nechýba snímač odtlačkov prstov a na tele smartfónu nájdeme aj stereo reproduktory. Prvýkrát v sérii Galaxy Z Flip je použitá odparovacia komora pre odvádzanie nadmerného tepla.
Vylepšený bol vonkajší 3,4-palcový displej, ktorý teraz ponúka viac možností ovládania telefónu bez toho, aby ho bolo nutné otvoriť. Vnútorný 6,7-palcový displej s pomerom strán 22:9 dostal rozlíšenie 1 080 x 2640 bodov a nechýba mu adaptívna obnovovacia frekvencia od 1 Hz do 120 Hz. Výrobca v tomto prípade stavil Samsung na 4 nm čipset Snapdragon 8 Gen 3 vyladený špeciálne pre Galaxy zariadenia.
Zväčšila sa aj operačná pamäť, ktorá má teraz 12 GB, úložisko je dostupné v kapacite 256 alebo 512 GB. Kapacita batérie narástla o 300 mAh na rovných 4000 mAh, čo je cítiť v predĺženej výdrži na jedno nabitie. Maximálny nabíjací výkon však stále zostáva len na úrovni 25 W.
Hlavný fotoaparát Flipu6 si výrazne polepšil na 50-megapixelové rozlíšenie, samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu a 2-násobné optické priblíženie. Ultra-širokouhlý objektív so 123° uhlom záberu disponuje 12 MP senzorom.
Motorola razr 40 ultra
Síce minuloročný model, no v tomto výbere sme ho nechali, pretože ide o veľmi zaujímavý kúsok, navyše momentálne za výhodnú cenu. Motorola razr 40 ultra má hlavný ohybný LTPO AMOLED displej s 6,9-palcovou uhlopriečkou. Obnovovacia frekvencia je 165 Hz. Rozlíšenie displeja je dnes už klasické Full HD+, respektíve 2640 x 1080 pixelov. Vonkajší displej prekvapí svojou veľkosťou a jeho uhlopriečka je až 3,6 palca. Rozlíšenie je 1056 x 1066 pixelov.
Na vonkajšej strane sa nachádzajú dva fotoaparáty. Primárny je s rozlíšením 12 megapixelov, optickou stabilizáciou obrazu a duálnym PDAF zaostrovaním. Zaujímavý je aj údaj o svetelnosti – f/1.4. Doplnený je o ultra-širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 13 MP a automatickým zaostrovaním, takže ho je možné využiť aj na makro fotografie. Selfie fotoaparát pri vnútornom displeji má 32 MP rozlíšenie.
O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, čo síce nie je najnovšie riešenie, no stále poriadne výkonné. Batéria dostala kapacitu 3800 mAh. To nie je síce veľa, no medzigeneračne ide o posun vpred. Nabíjať je možné výkonom 30 W pomocou káblového nabíjania a podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.
Motorola razr 40 Ultra je na slovenskom trhu dostupná v troch farebných prevedeniach – Infinite Black (matná), Glacier Blue (matná) a Viva Magenta (vegánska koža).
Predpokladám že redaktor ani len nedržal v rukách toto zariadenie keď napíše toto : Vďaka vonkajšiemu displeju s uhlopriečkou 1,9 palcov a rozlíšením 512 x 260 pixelov vykonáte väčšinu úkonov bez toho, aby ste museli smartfón otvoriť… Veď práve pre tento nedostatok samotný výrobca sa rozhodol vyhovieť väčšine nespokojných ľudí a tento rok prinesie až 3.4 palcový vonkajší… Inými slovami 1.9 palcov bolo tak maximálne na prečítanie správy…
Flipy a Foldy sú svojim určením radikálne odlišnými zariadeniami, takže “pchať ich do jedného vreca” je ako to iste chcieť spraviť s lietadlom a ponorkou len preto, že obe majú vrtuľu (tie, ktoré ich majú) …
Videl som jeden Samsung po roku používania….i sám majiteľ sa hanbí…. ďakujem neprosím… Možno o 5 rokov