MojAndroid

Je to oficiálne. Juhokórejský gigant Samsung má nového konkurenta a naozaj sa má čoho obávať. Spoločnosť OPPO predstavila skvelý skladací smartfón, ktorý je alternatívou ku kúpe modelu Samsung Galaxy Z Flip4. Ten som si počas testovania nevedel vynachváliť. Je však OPPO Find N2 Flip skutočne plnohodnotnou alternatívou k doteraz najlepšiemu skladaciemu „véčku“ od Samsungu? Čím všetkým dokáže novinka zaujať? Toto je recenzia OPPO Find N2 Flip.

Recenzia smartfónu OPPO Find N2 Flip je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Cena a dostupnosť na Slovensku

Skladací smartfón OPPO Find N2 Flip sa začal na slovenskom trhu predávať v čiernom farebnom prevedení 20. februára. Od 27. februára sa môžete tešiť aj na príchod fialovej variácie u autorizovaných predajcov O2 a Orange. Cena je stanovená na 1099 €. Podľa informácií dostupných v tlačovej správe sa má táto novinka dostať aj k ďalším predajcom už v priebehu marca.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Obsah balenia

OPPO Find N2 Flip je zabalený vo veľkej krabičke, ktorá je spracovaná naozaj prémiovo. Obsah balenia je viac než dostatočný a na túto cenu priam očakávaný. Máme tu 67 W nabíjací adaptér, USB-A na USB-C kábel, používateľské príručky, nevyhnutnú technickú dokumentáciu, nástroj na výber slotu pre dve nanoSIM karty a tvrdý plastový obal vyhotovený z dvoch častí. Samsung Galaxy Z Flip4 pre porovnanie žiaden nabíjací adaptér v krabičke neprináša.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Konštrukcia a dizajn

Pohľad na OPPO Find N2 Flip je veľmi pekný. Na test sa mi dostalo čierne farebné prevedenie, no existuje ešte aj fialová verzia a na domovskom čínskom trhu taktiež aj zlatá, ktorá sa k nám žiaľ nedostala. Zadná strana je vyhotovená z matného skla s textúrou, ktorá pripomína brúsny papier. Príde mi, že prakticky identickým povrchom sa vyznačuje aj Motorola razr 2022, čo rozhodne nie je zlou vlastnosťou. Telefón sa drží pohodlne, vďaka matnému sklu je odolnejší voči škrabancom a nie sú na ňom viditeľné odtlačky prstov. Tie sa však zdržiavajú na sekundárnom displeji, ktorý je umiestnený vo vrchnej polovici zariadenia napravo od modulov s fotoaparátmi (v prípade otočenia s pántom v spodnej časti). Zaberá vyše polovicu tejto sekcie.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samotné fotoaparáty sú tu dva. Výrobca ich uložil vertikálne. Objektívy sú trochu väčšie ako samotné snímače, no vyzerá to elegantne a OPPO sa pre tento krok rozhodlo s najväčšou pravdepodobnosťou čisto kvôli vzhľadu. Medzi fotoaparátmi a vonkajšou obrazovkou je umiestnený dvojtónový LED blesk. Spodná polovica zadnej strany hostí logo výrobcu OPPO a značky Hasselblad, ktorá s týmto čínskym gigantom spolupracovala na nastavení správneho post-processingu vyhotovovaných fotografií a na doladení vzhľadu videí. Hrany zariadenia sú z lesklého kovu a nachádzajú sa na nich plastové predely potrebné pre príjem a odosielanie signálov. Spodná hrana má slot na dve nanoSIM karty, primárny mikrofón, USB-C konektor a hlavný reproduktor.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón sa vyznačuje stereo zvukovým výstupom, ktorý je dostatočne hlasný a kvalitou priemerný. Od “skladačky” však asi nič viac nečakám. Na vrchu sa nachádza malý otvor pre reproduktor a sekundárny mikrofón. Ľavý bok je prázdny a na tom pravom sú umiestnené tlačidlá hlasitosti s tlačidlom na zapnutie / vypnutie. To disponuje aj integrovaným skenerom odtlačkov prstov. Pánt, ktorý zabezpečuje ohýbanie, je z vonkajšej strany ozdobený logom výrobcu. Jeho povrch je jemne vrúbkovaný, čo vytvára pekný efekt, ktorý sa mení v zásade od dopadajúceho svetla. Vnútro telefónu patrí hlavnému ohybnému displeju, ktorý má vo svojom okolí plastový rám. V jeho vrchu sa nachádza reproduktor na hovory. Pod reproduktorom má svoje miesto predný “selfie” fotoaparát.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Displeje

Začnime tým najzaujímavejším, a to vnútorným skladacím displejom. Ide o Foldable AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2520 pixelov) s výslednou hustotou približne 403 pixelov na palec, širokouhlým pomerom strán 21:9, vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz a maximálnou svietivosťou 1600 nitov. Počas jeho používania v 90-stupňovom uhle som si ale všimol miernu zmenu farieb zapríčinenú trochu horšími pozorovacími uhlami. Nejde o nič hrozné, no ak telefón budete používať ohnutý pravidelne, myslím, že si to všimnete. Pri priamom pozeraní sa na displej sú však farby veľmi pekné a verné realite. Teplotu farieb, ich pokrytie farebného spektra a ďalšie možnosti je možné upraviť v nastaveniach.

OPPO Find N2 Flip
Mierna zmena farieb pri náklone | Zdroj: Tomáš Kanálik

Najúchvatnejšou časťou tohto displeja je jeho ohybná časť uprostred. Výrobca vykonal vynikajúcu prácu v minimalizácii viditeľnosti a hmatateľnosti ohybnej časti. Pánt je naozaj skvelo vyrobený a počas používania takmer nehmatateľný. Čo sa týka jeho viditeľnosti, tak pod určitým uhlom si ho dozaista všimnete. Pochybujem ale, že sa to v súčasnosti dá spraviť ešte viac nenápadne. Najdôležitejšie je, že ho počas používania vôbec nebudete registrovať. Celú dobu mám pocit, že narábam s telefónom s klasickým rovným displejom, čo je úplne super. V prípade konkurenčných modelov som v tomto ohľade stále vedel, že daný displej je skladací. Mám taktiež pocit, že obrazovka je menej náchylná na zachytávanie nečistôt. Nachádza sa na nej fólia, ktorú sa za žiadnych okolností nepokúšajte odstrániť. Podstatne ľahšie potom poškodíte ohybný panel pod ňou.

OPPO Find N2 Flip bolo podľa svoj výrobcu nezávisle certifikované spoločnosťou TÜV Rhineland na výdrž viac ako 400 000 ohnutí a rozložení pri štandardnej izbovej teplote. To zodpovedá približne 100 otvoreniam a zatvoreniam telefónu denne po dobu viac ako desiatich rokov. Telefón bol tiež testovaný až na 100 000 ohnutí pri 50 °C a 95-percentnej vlhkosti vzduchu a pri -20 °C. Pánt je navrhnutý tak, aby v uzavretom stave nebola medzi polovicami vnútornej obrazovky žiadna medzera.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Rád potvrdím, že medzera medzi dvoma polovicami vnútornej obrazovky v poskladanom stave je naozaj extrémne malá až žiadna. Pokiaľ ide o kvality samotného hlavného zobrazovača, tak podanie farieb hodnotím veľmi kladne. Čitateľnosť na priamom slnku síce nie je ideálna, no postačí. Prirovnávam ju k výške jasu na svojom smartfóne Google Pixel 6 Pro. Výborné sú aj jeho reakcie na dotyky či samotná plynulosť, ktorú zabezpečuje 120 Hz obnovovacia frekvencia. Displej samotný je naozaj veľký a ani by som nepovedal, že sa vyznačuje až tak širokouhlým pomerom strán 21:9. Má 6,8-palcovú uhlopriečku. Narába sa mi s ním veľmi dobre.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aktuálne skladacie modely, ktoré sa ohýbajú v polovici vnútornej obrazovky, disponujú dvojicou displejov – jedným ohybným vo vnútri a jedným vonkajším. Druhý spomínaný typ zobrazovačov väčšinou slúži na vykonávanie jednoduchých úloh, ako napríklad na čítanie notifikácií, ovládanie prepínačov, sledovanie času, zapínanie časovaču, zistenie predpovedi počasia a podobne. Tak je tomu aspoň v prípade konkurenčného Samsungu. OPPO sa rozhodlo ísť podobnou cestou ako Motorola so svojim smartfónom razr 2022. Až na to, že je displej oproti Motorole obmedzenejší po softvérovej stránke a je umiestnený na výšku.

Jeho uhlopriečka sa zastavila na 3,26 palcoch. Rozlíšenie tohto panela je 382 x 720 pixelov s výslednou hustotou asi 250 pixelov na palec a maximálnou svietivosťou 900 nitov, s ktorou som nemával problémy ani na priamom slnku. Obrazovka je chránená odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 5 a potešila ma prítomnosť ochrannej fólie, keďže vonkajší displej môže byť v prípade takejto konštrukcie magnetom na škrabance.

Funkcie vonkajšej obrazovky

Hneď na úvod by som chcel spomenú funkciu Always On displeja. Keď si ho v nastaveniach zapnete, aktivuje sa aj pre vonkajší displej. Ten z počiatku zobrazuje iba bielym písmom čas na čiernom (vypnutom) pozadí. Vami upravený vzhľad sa aplikuje iba na primárnu obrazovku, ktorá vie ukazovať viacero informácií, ako údaje o prehrávanej skladbe. Na stôl odporúčam tento skladací telefón pokladať v zatvorenom stave, aby na citlivejší vnútorný zobrazovač nepadali nejaké nečistoty.

Vzhľad AOD sa pre vonkajší displej mení v sekcii “Štýl prednej obrazovky”. Meniť je možné vzhľad hodín, zobrazovanie textu či vášho Bitmoji. Možnosti personalizácie sú oproti hlavnej obrazovke obmedzenejšie, no mali by pre svoj účel postačovať. Ak by ste si želali, aby sa v uzavretom stave telefónu zobrazovali aj notifikácie a dátum, musíte to ručne zapnúť. V predvolenom nastavení sa zobrazovanie času vypne po niekoľkých sekundách po položení smartfónu. Dá sa to našťastie zmeniť na zobrazovanie počas celého dňa, respektíve v intervale vami zvolených hodín.

Dizajn externej obrazovky v zapnutom stave je veľmi pekne prispôsobiteľný. OPPO Find N2 Flip má vstavané tapety, ktoré ladia so skladacím dizajnom a sú animované. Výrobca sa rozhodol na vonkajší panel pridať aj takzvaných “interaktívnych miláčikov”, teda virtuálne zvieratká, ktoré ma veľmi neoslovili. Niekomu však môžu prísť zaujímavé. Osobne som obrazovku na zadnej strane smartfónu používal na zistenie času, dátumu, stavu batérie a čítanie notifikácií. Nastavil som si, aby sa ich citlivý obsah zobrazil po odomknutí pomocou odtlačku prsta.

Potiahnutím zdola sa dostanete k upozorneniam. Vysunutím hornej lišty sa vám naskytne pohľad na prepínače ako pri klasickej lište v systéme. Obrazovky napravo môžete využiť na zachytávanie fotografií či videí pomocou podstatne kvalitnejších zadných fotoaparátov. Vaše “selfies” či videovlogy tak naberú úplne novú úroveň. Je to aj aplikácia s počasím, časovače, zobrazovanie udalostí z kalendára, widget na správu pripojených bezdrôtových slúchadiel a záznamník zvuku. Všetky widgety majú veľmi pekne spracovaný vzhľad a narába sa s nimi veľmi pohodlne. Sú upravené tak, aby ich používanie bolo čo najjednoduchšie.

Tie isté miniaplikácie však používa aj Samsung Galaxy Z Flip4 (v jednoduchšej podobe) na oveľa menšom displeji. Príde mi, že OPPO nevyužilo príležitosť využiť tento pomerne veľký vonkajší displej do svojho pravého potenciálu. Podľa mňa sa cez neho pokojne mohlo narábať s celým systémom ako takým a nie iba s vybranými widgetmi. V budúcnosti sa máme dočkať aj plnohodnotnejšieho Spotify widgetu a verím tomu, že OPPO v najbližších aktualizáciách je schopné funkcionality vonkajšej obrazovky rozvinúť. Vyslovene by som sa však na to nespoliehal a rátal s tými funkciami, ktoré sú k dispozícii už teraz. Upozornenia sú kapitolou samou o sebe. Pokiaľ ide o správy z aplikácie Gmail, tento displej vám zobrazí iba predmet e-mailu. Samsung Galaxy Z Flip4 podporuje aj zobrazenie celého obsahu správy. Ak by ste upozornenie na prijatú správu z nejakej inej aplikácie, prečítať je možné iba tú najnovšiu.

Na funkcii vonkajšieho displeja sa jednoducho dá ešte zapracovať. Minimálne v tomto ohľade je vidieť, že juhokórejský gigant Samsung má za sebou už niekoľko iterácií skladacieho “véčka” narozdiel od OPPO. Pravidelným využívaním tohto displeja používateľ dokáže ušetriť značnú časť energie, keďže je energeticky menej náročný. Aj napriek jeho pomerne obmedzeným funkciám nemusí trvať dlho, kým si naň zvyknete. Samozrejme, drvivú väčšinu úkonov budete stále vykonávať pomocou hlavného displeja.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Výkon a pamäť

Časy, kedy sa výrobca čipsetov MediaTek prirovnával k producentom pomalých a energeticky menej efektívnych čipov pre lacnejšie smartfóny, sú už dlhšie preč. Ich séria s označením Dimensity predstavuje skutočne schopné mobilné procesory, ktoré sú veľmi výkonné a taktiež aj efektívne. Inak tomu nie je ani v prípade implementovaného čipsetu MediaTek Dimensity 9000+, ktorý je vyrábaný moderným 4 nm procesom. Nejde pritom o úplne najnovší čip, no výkonu má stále viac než dosť. Splní každú úlohu, ktorú mu zadáte. K dispozícii sú pamäťové verzie s 8, 1216 GB RAM a 256512 GB interného ukladacieho priestoru typu UFS 3.1.

V praxi je výkon telefónu skutočne excelentný. Na dlhšie hranie hier by som ho asi neodporúčal, no zvládne to. Odvádzanie tepla je dobre riešené. Počas veľmi náročných činností je teplá značná časť vrchnej polovice smartfónu. Konštrukcia musí byť navrhnutá pre rýchlejšie chladenie a procesor si tak môže zachovať vysoký výkon po dlhšiu dobu. Našťastie je tomu tak aj v tomto prípade. OPPO Find N2 Flip je tenké a zvýšená teplota vo veľmi ojedinelých prípadoch vám nemusí byť zrovna príjemná na dotyk.

OPPO Find N2 Flip Burnout Benchmark
Burnout Benchmark | Zdroj: Tomáš Kanálik

Dôležité je zmieniť, že počas bežných aktivít som neucítil žiadne zahrievanie a to ani v prípade práce vo viacerých aplikáciách naraz. Zahriať by ste ho museli dlhou úpravou fotografií či videí, hraním graficky náročných hier alebo v iných výkon požadujúcich aplikáciách. Odladenosť používateľského prostredia je na skvelej úrovni, čo zvykne byť dôležitejším faktorom, ako samotný hrubý výkon hardvéru. Burnout Benchmark ukázal, že použitý procesor MediaTek Dimensity 9000+ je veľmi efektívny a funguje pomerne dobre aj počas redukcie výkonu vplyvom zvýšenia teploty. Výsledky v AnTuTu Benchmarku a Geekbench 5 môžete vidieť vyššie.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Odomykanie

Odomykanie prebieha pomocou kapacitného skenera odtlačkov prstov umiestneného priamo v zapínacom tlačidle. Túto formu zabezpečenia mám osobne vždy radšej, ako implementáciu pomalšej optickej čítačky priamo pod displej. Výnimkou sú samozrejme ešte rýchlejšie ultrazvukové skenery. V prípade skladacích smartfónov však takéto riešenie je momentálne asi nerealizovateľné.

Dôležité je, že samotný skener sa vyznačuje rýchlosťou a aj svojou spoľahlivosťou. Musím však zmieniť, že ten istý prst som si nahral dvakrát, pretože v prípade iba jedného záznamu som mával problémy s úspešnosťou rozpoznávania. Po tomto úkone čítačka funguje úplne bez problémov a nemám k nej žiadne výhrady.

OPPO Find N2 Flip môžete odomykať aj pomocou tváre, no toto riešenie je menej spoľahlivé, pomalšie a určite aj menej bezpečné. Spoliehajte sa radšej na spomínanú čítačku odtlačkov prstov v zapínacom tlačidle.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Operačný systém

Ako už názov samotného grafického rozhrania napovedá, ColorOS 13 je preplnený farbami a pekným vzhľadom, pričom nejde o nič graficky prehnané. Prostredie sa mi veľmi páči a nemám problém s jeho používaním. Vyznačuje sa skvelou optimalizáciou, čistým vzhľadom, peknými animáciami a funkciami, ktorými sa nemôže pochváliť len tak hociktorý výrobca. Pod používateľskou nadstavbou sa ukrýva operačný systém Android 13, ktorý sa od svojej čistej podoby dosť značne líši. Milovníci Always On displejov si vyberú spomedzi mnohých vzhľadov tejto obrazovky. Domovská obrazovka má na úplne prvej ľavej strane funkcionalitu “Shelf”, ktorú už možno poznajú majitelia smartfónov dcérskej značky OnePlus.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Poteší podpora veľkých priečinkov podobne, ako na nadstavbe od čínskeho giganta Xiaomi. V prípade týchto priečinkov môžete jednotlivé aplikácie spúšťať bez nutnosti otvárania celej ponuky zložky. Na jednu stranu sa vám tak zmestí viac aplikácií. Samozrejmosťou sú aj widgety priamo na domovskej obrazovke. Centrum notifikácií a prepínačov je celkom dobre použiteľné, no preferujem spôsob a vzhľad z čistej verzie Androidu. Špecialitou sú pohyblivé pozadia, ktoré ladia s ohybnou konštrukciou OPPO Find N2 Flip. Určite bude chvíľu trvať, kým si po prechode z telefónu od iného výrobcu na ColorOS 13 zvyknete. Ak sa však už raz tak stane, dovolím si tvrdiť, že budete s nadstavbou spokojný. Ešte dlhšie vám potrvá objaviť všetky funkcie, ktoré sú v nastaveniach ukryté. Nudiť sa prvé dni až týždne určite nebudete. Výrobca sľubuje až štvorročnú podporu na nové verzie Androidu a päť rokov bezpečnostných záplat.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Fotoaparáty

Po hardvérovej stránke má OPPO Find N2 Flip primárny fotoaparát s rozlíšením 50 MP (f/1.8) a 8 MP (f/2.2) ultra-širokouhlú šošovku so 112-stupňovým uhlom záberu. Vpredu sa nachádza 32 MP (f/2.4) “selfie” snímač. A to by bolo z fotografickej výbavy všetko. Video je možné nahrávať v 4K len pri maximálnej snímkovej frekvencii 30 fps, čo je naozaj škoda. Full HD video povoľuje 60 fps. O post-processing vyhotovených fotografií a videí sa stará čip MariSilicon, ktorý zabezpečuje napríklad skvelý dynamický rozsah fotografií či prepracované nočné 4K video. To som si samozrejme overil a porovnal s kráľom mobilnej videografie – telefónom iPhone 14 Pro. Výsledok si môžete pozrieť nižšie, no podľa môjho názoru má iPhone stále navrch. Je vidieť, že smartfónu OPPO Find N2 Flip chýba optická stabilizácia obrazu. Video je preto menej stabilné, miestami neostré a nevyzerá tak plynulo, ako konkurencia od amerického giganta Apple. Určite však vyzerá lepšie ako v prípade väčšiny Android smartfónov.

Ďalšie možnosti v aplikácii fotoaparátu OPPO Find N2 Flio
Ďalšie možnosti v aplikácii fotoaparátu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Fotografie vyzerajú veľmi pekne, obsahujú plno detailov a sú farebne verné. Občas sa kde tu vyskytne nejaký ten prepal. Ak hľadáte skladací smartfón so schopnosťou porovnávať sa s tými najlepšími fotomobilmi na trhu, nepochybujem o tom, že OPPO Find N2 Flip patrí k elite vo svojej kategórii. Nezahanbí sa ani v porovnaní s ďalšími modelmi vo vlajkovom segmente. Badateľné sú detaily aj v tieňoch, čo je super. Musím ale zmieniť, že fotky vyzerajú podstatne lepšie na displeji mobilu, ako na veľkej obrazovke počítača. No to už tak v prípade smartfónov býva.

OPPO Find N2 Flip
Predný fotoaparát | Zdroj: Tomáš Kanálik

Všimol som si, že fotky z primárneho senzoru sú umelo doostrované, zatiaľ čo tie z menej kvalitného ultra-širokouhlého objektívu sú mäkšie a v tejto cene ich radím do podpriemeru. Predný “selfie” senzor nevytvára veľmi kvalitné fotky a často je výsledok mäkký a menej ostrý. Farby taktiež nevyzerajú veľmi dobre a sú pomerne bledé. To ale neberiem ako veľkú nevýhodu, keďže fotiť sa môžete lepšími zadnými fotoaparátmi za pomoci vonkajšej obrazovky. Tá pre účel fotenia sa slúži vďaka svojej veľkosti lepšie, ako externý displej na Samsungu Galaxy Z Flip4.

Ukážkové fotografie

OPPO Find N2 Flip recenzia testovné fotografie
Primárny | Zdroj: Tomáš Kanálik
OPPO Find N2 Flip recenzia testovné fotografie
Nočný režim | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové video počas dňa

Ukážkové video v noci

Porovnávacie nočné video – iPhone 14 Pro

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Batéria a nabíjanie

Večnou otázkou v prípade skladacích smartfónov je, či vydržia pracovať na jedno nabitie celý deň. V prípade OPPO Find N2 Flip je našťastie odpoveďou áno, no to môže záležať od náročnosti vášho používania. Ja osobne som tento telefón pred večerom takmer nikdy nevybil. V priemere sa dočkáte 2 až 4 hodín zapnutej obrazovky. Náročné používanie predstavuje približne len 2 a pol hodiny so zapnutou obrazovkou.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút – 30 %
  • 30 minút – 55 %
  • 45 minút – 75 %
  • 60 minút – 95 %
  • Plné nabitie – 1 hodina a 12 minút

Súčasťou balenia je aj 67 W nabíjací adaptér, no samotný smartfón podporuje nabíjanie o maximálnom výkone 44 W. Ak budete nabíjať v noci, telefón si to všimne a bude napríklad až do vášho budíka držať nabitie na 80 % a následne sa dobije doplna pred časom, kedy vstávate. Spomalí to starnutie akumulátora. Ten má 4300 mAh, čo je nie je vzhľadom na typ konštrukcie zrovna nízkou kapacitou. Nové OPPO Find N2 Flip nepodporuje bezdrôtovú formu dobíjania. Výrobca sa zrejme rozhodol ušetriť priestor a implementovať väčšiu batériu a s týmto krokom osobne plne súhlasím.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Bežnému používateľovi vydrží tento smartfón nabitý do večera, občas skorého, niekedy aj neskoršieho. Do ďalšieho dňa to však už asi nepotiahnete, ak sa v niektorých ohľadoch úplne neobmedzíte. Na skladací smartfón je táto výdrž možno očakávaná a existuje mnoho priestoru na budúce zlepšenie. Neviem, ako do takéhoto tela výrobcovia napchajú väčšie akumulátory, no predpokladáme, že ďalšie generácie čipsetov budú ešte úspornejšie.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Konektivita

Konektivita je ďalšou schopnou stránkou tohto nového skladacieho smartfónu. Disponuje trojpásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 a nízkoenergetickým Bluetooth 5.3. Z lokalizačných služieb nemôže chýbať GPS, GLONASS, BDS, GALILEO či QZSS. Počas testovania som nenarazil na jediný problém s konektivitou. Musím taktiež uznať, že kvalita a čistota hovorov je na veľmi vysokej úrovni. Reproduktor je veľmi hlasitý a druhú stranu je vždy počuť zreteľne. Vďačiť možno aj podpore VoLTE, respektíve VoWiFi. OPPO Find N2 Lite dosahovalo na 5G sieti veľmi vysoké prenosové rýchlosti. U operátora Orange v Košiciach sťahovanie dosahovalo rýchlosť 230 Mbit/s. Telefón pojme dve nanoSIM karty.

Recenzia OPPO Find N2 Flip: Záverečné zhodnotenie

Dostali sme sa k záverečnému zhodnoteniu recenzie, ktoré pre mňa vôbec nie je jednoduché. OPPO Find N2 Flip je možno najlepším skladacím smartfónom, aký som používal, a možno je ním Samsung Galaxy Z Flip4. Naozaj sa neviem rozhodnúť, kúpa ktorého z nich je lepšou voľbou. V oboch prípadoch ide o veľmi podarené modely. Mnohí si možno poviete, že Samsung má lepšiu softvérovú podporu, no ako ste sa dočítali v sekcii “Operačný systém”, OPPO má ponúknuť rovnako dlhé obdobie podpory a keďže ide o novší kúsok, podporovaný bude ešte o nejaký ten mesiac dlhšie. Hardvérové krytie je však už inou vecou a som si takmer istý, že Samsung ponúkne lepšiu starostlivosť o zákazníka v prípade hardvérového poškodenia či poruchy.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na Samsungu sa mi ďalej páči, že displej dokáže vydržať ohnutý v takmer akomkoľvek uhle. Práve tento fakt ho predurčuje na použitie bez statívu. Daňou je však citeľný a viac viditeľný ohyb uprostred vnútornej obrazovky. Ak vám táto menšia priehlbina počas používania prekáža, OPPO Find N2 Flip je určite správnou voľbou. Z hľadiska na kvalitu fotoaparátov si o víťazovi nie som stopercentne istý. Určite by som musel mať obidva smartfóny k dispozícii na test súčasne. Nevýhodou “skladačky” OPPO je absencia podpory pre 4K video pri 60 fps. Nahrávanie je možné len pri nižšej snímkovej frekvencii 30 fps. Je možné, že OPPO produkuje krajšie fotografie (okrem predného snímača), no môžem sa mýliť. Súboj ich fotoaparátov by mohol byť pekne vyrovnaný.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

Z hľadiska na softvér sa mi popravde viac páči ColorOS s extrémnym množstvom zaujímavých funkcií. Pamätám si, že batéria mi zvykla vydržať nabitá dlhšie na Samsungu. Ten má ale pomalšie nabíjanie. Kým OPPO nerozšíri možnosti vonkajšieho displeja, pre vás bude asi rozumnejšou voľbou Samsung, ktorý už má niekoľko generácií skladacích smartfónov za sebou. Práve táto externá obrazovka s väčšou uhlopriečkou má nie veľmi využitý potenciál predčiť Samsung. Novinku OPPO Find N2 Flip však odporúčam každému, komu by sa niečo na modeli Samsung Galaxy Z Flip4 nepáčilo. Ide o vhodnú, ak nie v niektorých konkrétnych oblastiach lepšiu alternatívu, ktorá vás nesklame. Dúfam, že OPPO bude v budúcnosti vydávať pre náš podobne skvelé ohybné zariadenia. Už bolo na čase, aby juhokórejský gigant dostal viac konkurentov aj v tomto segmente.

Parametre OPPO Find N2 Flip

Rozmery
  • Zatvorený stav: 85,5 x 75,2 x 16 milimetrov
  • Otvorený stav: 166,2 x 75,2 x 7,5 milimetra
Hmotnosť
  • 191 gramov
Displej
  • Primárny vnútorný:
    • 6,8-palcová uhlopriečka
    • AMOLED
    • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2520 pixelov)
    • Hustota približne 403 pixelov na palec
    • Pomer displeja k prednej strane asi 86,4 percent
    • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
    • Maximálna svietivosť 1200 nitov
    • HDR10+
  • Sekundárny vonkajší:
    • 3,26-palcová uhlopriečka
    • AMOLED
    • Rozlíšenie 382 x 720 pixelov
    • Hustota približne 250 pixelov na palec
    • Maximálna svietivosť 900 nitov
    • Corning Gorilla Glass 5
Procesor
  • MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
Operačná pamäť
  • 8 GB
Vnútorný ukladací priestor
  • 256 GB
  • UFS 3.1
Operačný systém
  • Android 13
  • ColorOS 13
Fotoaparáty
  • 50 MP primárny
  • 8 MP ultra-širokouhlý so 112-stupňovým uhlom záberu
  • 32 MP predný
Batéria a nabíjanie
  • 4300 mAh
  • 44 W rýchle drôtové nabíjanie SUPERVOOC
Cena
  • Od 1099 eur

Konkurencia pre smartfón OPPO Find N2 Flip

Konkurenciou pre OPPO Find N2 Flip sú modely Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022. Takto vyzerajú konkrétne špecifikácie jednotlivých konkurenčných modelov.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Hlavný Foldable Dynamic AMOLED 2X displej tohto skladacieho smartfónu má 6,7-palcovú uhlopriečku, Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2640 pixelov) s hustotou približne 426 pixelov na palec, pomer strán 20:9, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a maximálny jas na úrovni 1200 nitov. Sekundárna Super AMOLED obrazovka na vonkajšej strane sa vyznačuje 1,9-palcovou uhlopriečkou s rozlíšením 260 x 512 pixelov. Chránená je odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus+. Telefón sa začal predávať s operačným systémom Android 12 a momentálne má verziu Android 13.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Flip4

Výrobca implementoval vtedy najlepší procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a 8 GB operačnej pamäte. Primárny aj sekundárny ultra-širokouhlý fotoaparát majú 12 MP rozlíšenie. V hornej časti vnútorného zobrazovača sa nachádza 10 MP “selfie” senzor. Batéria smartfónu Samsung Galaxy Z Flip4 má kapacitu 3700 mAh a podporuje 25 W drôtové, respektíve 15 W bezdrôtové nabíjanie. V určitých prípadoch sa určite hodí aj bezdrôtové reverzné dodávanie energie do podporovaného príslušenstva alebo pre iný mobilný telefón.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

Motorola razr 2022 sa svojim prevedením viac podobá na nové OPPO Find N2 Flip. Disponuje 6,7-palcovou Foldable AMOLED ohybnou obrazovkou s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov) a vysokou obnovovacou frekvenciou až na úrovni 144 Hz. Tento telefón taktiež vyšiel s Androidom 12 a momentálne funguje na operačnom systéme Android 13.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý je aj energeticky efektívny. Operačná pamäť má 8 GB. Hlavný snímač sa môže pochváliť 50 MP rozlíšením. Druhým senzorom je 13 MP ultra-širokouhlý. Vo vrchnej sekcii vnútornej obrazovky je umiestnený 32 MP predný fotoaparát. Batéria s kapacitou 3500 mAh podporuje 30 W drôtové nabíjanie. Adaptér je súčasťou balenia, čo rozhodne poteší.

6.7

OPPO Find N2 Flip

OPPO Find N2 Flip je schopným skladacím smartfónom so skvelým 50 MP primárnym fotoaparátom, výkonným a energeticky efektívnym procesorom a predovšetkým podareným ohybným displejom s minimálne viditeľným a hmatateľným ohybom uprostred.

OPPO Find N2 Flip je možno najlepším skladacím smartfónom, aký som používal, a možno je ním Samsung Galaxy Z Flip4. Naozaj sa neviem rozhodnúť, kúpa ktorého z nich je lepšou voľbou. V oboch prípadoch ide o veľmi podarené modely.

Novinka prekvapí viac než solídnym hardvérom. Výkon zabezpečuje procesor MediaTek Dimensity 9000+, ktorý je vyrábaný moderným 4 nm procesom a údajne aj špeciálne optimalizovaný pre tento smartfón. Prináša taktiež aj podporu najmodernejších mobilných sietí 5G. Plynulé používanie viacerých aplikácií súčasne zaručí prítomnosť8 GB operačnej pamäte. Interný ukladací priestor má 256 GB, čo by malo postačiť asi každému používateľovi.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
50 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
70 %
Fotoaparát

Žiadne

Žiadne
23.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+