MojAndroid

Google včera všetkých poriadne prekvapil a bez akéhokoľvek varovania alebo predchádzajúcich únikov, predstavil svetu prvú developerskú verziu najnovšieho Androidu N. Ten prináša niekoľko podstatných noviniek, ktoré sa objavili naprieč celým systémom, a to vrátane nového notifikačného menu, podpory pre rozdelenie obrazovky alebo prehľadnejších nastavení. Noviniek je však oveľa viac a my sa na tie najlepšie pozrieme v tomto článku.

Náš tip
Google predstavil Developer Preview Android „N“. Čo je nové?

1.Rozdelenie obrazovky Multi-window

Android N konečne priniesol tak dlho očakávanú funkciu multi-window, ktorá rozdelí obrazovku na dve časti. V nich bude možné pracovať s dvoma rôznymi aplikáciami súčasne, pričom bude možné meniť aj veľkosti jednotlivých okien.

multiwindow

Multi-window nebudú ale podporovať všetky aplikácie, aspoň nie hneď na začiatku. Vývojári budú totižto musieť túto funkciu zahrnúť priamo vo svojich aplikáciách. Jej aktivácia sa prevádza z multitaskingového menu Androidu, kde sa pri podporovaných aplikáciách objaví ikonka rozdelenia obrazovky.

2. Nové spôsoby prepínania aplikácií

Google v novom Androide N pridal aj funkcie spojené s prepínaním aplikácií a samotným multitaskingom. Aplikácie už teda nemusíte prepínať len rolovaním v menu s naposledy spustenými aplikáciami, ale aj dvojitým poklepaním na ikonu multitaskingového menu. To uľahčí “skákanie” medzi dvoma naposledy používanými aplikáciami. Ak teda napríklad kopírujete text z jednej aplikácie do druhej, je prepínanie medzi nimi len otázkou dvojitého kliknutia na ikonu v lište so softvérovými tlačidlami. Ak sa nachádzate na domovskej obrazovke, takéto gesto vyvolá naposledy spustenú aplikáciu.

Okrem toho, ak stlačíte tlačidlo pre spustenie multitaskingového menu, môžete sa medzi jednotlivými aplikáciami posúvať len jeho stláčaním. Tá aplikácia, na ktorej sa zastavíte, sa potom automaticky aktivuje.

 3. Nový notifikačný panel

Google si v novom Androide N dal záležať aj na zobrazovaní upozornení. Nový notifikačný panel zaznamenal výrazne zmeny v dizajne aj funkciách. Konkrétne sa v ňom po novom už nestretnete s notifikáciami zobrazenými v oddelených kartách, ale v jednej ucelenej bielej stránke. Na tej sú jednotlivé upozornenia oddelené úzkou sivou čiarou, vďaka čomu celý panel pôsobí prehľadnejším dojmom. Navyše, takto vyzerá aj oveľa lepšie.

bundles-1

Vývojári môžu v Androide N využiť tiež novú možnosť zlučovania notifikácií. V súčasnej verzii Marshmallow to funguje tak, že ak vám príde napríklad niekoľko e-mailov, upozornenia na ne sa zobrazia v jednej združenej karte, čím sa v notifikačnej karte ušetrí miesto. Nevýhodou ale je, že sa nedá otvoriť a pracovať s jednotlivými upozorneniami samostatne. To sa s príchodom Androidu N ale mení. Po novom totižto budete môcť v aplikáciách združené notifikácie roztvoriť a pracovať s nimi interaktívne priamo v notifikačnom paneli. Na prichádzajúce správy budete môcť samozrejme odpovedať aj priamo z notifikácií.

4. Nastavenie vyváženia farieb displeja

Ak sa vám nepáčia farby vášho displeja, tak ich v Androide N môžete jednoducho zmeniť v System UI tuneri. Ten umožňuje kalibráciu vyváženia jednotlivých farieb, čím docielite napríklad chladnejšie alebo teplejšie zobrazenie bielej farby. Je to vítaná pomôcka pre všetkých, ktorí nie sú spokojní so zobrazením farieb na svojom smartfóne.

vyvazenie farieb

5. Nočný režim

Nočný režim v Androide nie je úplnou novinkou. Google ho po prvýkrát ukázal v developerskej verzii Androidu M, no vo finálnej verzii ho odstránil. Teraz je nočný režim späť v Androide N a jeho developerskej verzii, a dúfame, že v nej už zostane aj po finálnom vydaní systému. Momentálne je nočný režim súčasťou UI tuneru, ktorý sa dá aktivovať dlhším podržaním tlačidla nastavení, a následne v menu Farba a vzhľad > Nočný režim. Zapnutie nočného režimu môžete urobiť manuálne prepínačom v hornej časti, prípadne si nechať nočný režim  zapínať automaticky vždy, keď vo vašej lokalite zájde slnko. Nie je to cool?

android-n-nocny-rezim-4

A čo obsahuje nočný režim? V prvom rade to je tmavá téma systému, pričom novinkou je aj možnosť zmeniť “odtieň” displeja podobne ako to ponúka aplikácia Twilight. Úspora energie je však v prípade Androidu N väčšia, keďže zmena sa deje zrejme priamo na úrovni grafického čipu. V nočnom režime môžete rôzne farebné filtre kombinovať s nižším jasom, takže si displej môžete nastaviť úplne podľa toho, ako vám to vyhovuje. Aktuálne však nočný režim nefunguje úplne podľa predstáv, a tak nie je primárne určený na každodenné používanie. Je však prítomný a Google ho v ďalších verziách DP Androidu N určite vylepší.

6. Šetrič dát

Jednou z praktických noviniek nového Androidu N je šetrič dát integrovaný priamo v systéme. Ten prináša možnosť blokovania dát na pozadí (čo už je súčasťou Androidu nejaký ten piatok), no vďaka novému algoritmu dokáže upraviť aj spotrebu dát pri jednotlivých aplikáciách tak, aby spotrebúvali čo najmenej dát pri pripojení cez mobilný internet. Miera spotreby ale bude závisieť aj na samotných developeroch, ktorí budú musieť aplikácie prispôsobiť novému algoritmu šetrenia dát. Google už na webe zverejnil aj nové ConnectivityManager API. Viac sa o novom šetriči dát dočítate priamo na stránkach Google Developers.

7. Notifikačná lišta

O novej notifikačnej lište v Androide N sme vám už písali. Ponúka niekoľko dizajnových aj funkčných zmien, ktoré začínajú menšími ikonami jednotlivých prepínačov a končia tlačidlom na úpravu ikon. Pri kliknutí na ikonu batérie alebo módu Nevyrušovať sa vám zobrazí na displeji automaticky väčšie okno s viacerými možnosťami nastavenia daných funkcií a pri dlhšom podržaní akejkoľvek inej ikony v notifikačnej lište sa dostanete do dedikovaného menu danej funkcie v nastaveniach zariadenia. Samozrejmosťou sú aj zoznamy Wi-Fi sietí po kliknutí na ikonu Wi-Fi a zoznamy Bluetooth zariadení, keď kliknete na ikonu Bluetooth.

Najzaujímavejším je však už spomínané tlačidlo úprav. Pomocou neho môžete pridať do notifikačnej lišty nové prepínače, vyhodiť už existujúce a preusporiadať jednotlivé ikony. Prvých 5 ikon je pritom automaticky pridaných do menu rýchlych skratiek, ktoré sa objaví už po prvom stiahnutí lišty. Úprava notifikačnej lišty už bola dostupná aj v predošlom Androide alebo v rôznych ROM-kách, no Google ju tentokrát urobil oveľa jednoduchšou a hlavne natívnou. Navyše, v novom Androide N si môžete ikony rýchlych nastavení uložiť aj na dve karty a prepínať medzi nimi ako v menu s aplikáciami.

VIDEO

O všetkých novinkách v Androide N sa dozviete aj vo videu vytvorenom portálom XDA developers.

10.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+