MojAndroid

Portál VisualCapitalist zverejnil zoznam 50 najhodnotnejších firiem na svete, ktorému bez prekvapenia kraľuje americká spoločnosť Apple. Tá za to vďačí hlavne smartfónom Apple iPhone s vlastným systémom iOS. A aká je hodnota najväčších výrobcov Android smartfónov?

Google je štvrtou najhodnotnejšou firmou na svete

Hodnota spoločnosti Apple sa odhaduje na 2,8 biliónov dolárov. Druhým je americký softvérový gigant Microsoft s hodnotou 2,4 biliónov dolárov. Ten síce už Android smartfóny nevyrába, ale poskytuje ich výrobcom vlastný kancelársky softvér. Po saudsko-arabskej energetickej firme Saudi Arabico na 3. mieste sa v rebríčku nachádza spoločnosť Alphabet s hodnotou 1,6 biliónov dolárov.

Najhodnejšie firmy na svete 2023
Najhodnejšie firmy na svete 2023 | Zdroj: VisualCapitalist.com

Ide o materskú spoločnosť Googlu, ktorý stojí za systémom Android a aj Android smartfónmi Google Pixel. Prvú päťku uzatvára americký internetový gigant Amazon s hodnotou takmer 1,4 bilióna dolárov. Amazon v USA ponúka tablety s upraveným systémom Android (Fire OS). Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, je na 8. mieste.

Najhodnejšie firmy na svete 2023
Podiel podľa krajín | Zdroj: VisualCapitalist.com

Juhokórejská spoločnosť Samsung, najväčší výrobca Android smartfónov, obsadila 24. miesto s hodnotou 341 miliárd dolárov. Žiaden ďalší výrobca Android smartfónov sa už v rebríčku nenachádza. Celková hodnota 50 najhodnotnejších spoločnosti je 26,5 biliónov dolárov. Až 62 % z nich pochádza z USA. Francúzske, čínske a švajčiarske firmy majú v tomto rebríčku 6-percentné podiely. Z Veľkej Británie pochádza 4 % firiem. Zvyšné krajiny majú 2-percentné podiely.

Náš tip
Aké sú výhody smart náramkov oproti smart hodinkám a prečo ho kúpiť?
24.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+