MojAndroid

Po úspechu AI chatbota ChatGPT sa väčšina softvérových spoločnosti snaží do svojich produktov integrovať rôzne AI nástroje a vylepšia. Výnimkou nie je ani spoločnosť Meta, ktorý vlastní sociálne sieť Facebook a Instagram. Podľa portálu PhoneArena teraz vydala AI generátor AudioCraft, ktorý vygeneruje hudbu prakticky z akéhokoľvek textu.

Na výber budú tri modely generátora

Nástroj by mohol pomôcť marketérom a firmám rýchlo pridávať hudbu do svojich videí a reklamy na Instagrame. Pred vytvorením Reels videí už tak nebudú musieť hodiny prechádzať rôznymi skladbami. Stačí im napísať, aký typ hudby potrebujú, a nástroj AudioCraft im ju vygeneruje. Na výber by mali byť tri modely nástroja: MusicGen, AudioGen a vylepšená verzia EnCodec.

AudioCraft
AudioCraft | Zdroj: PhoneArena.com

MusicGen je model generovania zvuku určený na vytváranie hudby. Trénoval sa na veľkom súbore údajov s približne 400 tisíc hudobnými nahrávkami (vrátane textových popisov a metadát) spolu s 20 tisíc hodinami hudby, ktorú vlastní spoločnosť Meta alebo má nich licenciu pre tento konkrétny účel. Otázne je, či pri takto generovanej hudbe nebude dochádzať k porušovaniu autorských práv.

AudioCraft
MusicGen a AudioGen | Zdroj: PhoneArena.com

AudioGen je zase AI model schopný generovať zvuky z textu. Poskytnutím písomného popisu akustickej scény môže model produkovať realistické zvuky prostredia, ktoré zodpovedajú popisu a sú doplnené o komplexný kontext scény. Dekodér EnCodec zase zaisťuje generovanie hudby vyššej kvality s menším počtom problémov.

Zatiaľ bez integrácie do Instagramu

AudioCraft zatiaľ nie je spustený na žiadnej zo sociálnych sietí vlastnených spoločnosťou Meta, ale je len otázkou času, kedy sa tento AI nástroj stane len ich ďalšou funkciou. Meta zatiaľ vydala AudioCraft ako open-source projekt, ktorý by mal umožniť odborníkom z praxe trénovať svoje vlastné modely s vlastnými zvukovými súbormi.

Vďaka tomu získa aj samotný nástroj väčšiu rozmanitosť, najmä pokiaľ ide o hudobné štýly a jazyky. Už teraz si však môžete vypočuť stovky samplov, ktoré nástroj AI vygeneroval, od diskotékovej hudby z 80. rokov, cez jazzové inštrumentály až po rôzne ambientné zvuky, ktoré sa dajú použiť ako pozadie videí.

Náš tip
Nová akčná kamera DJI Osmo Action 4 prichádza s väčším senzorom a lepšou stabilizáciou
5.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+