MojAndroid

Sociálna sieť TikTok, ktorá v ostatných rokoch nabrala obrovskú popularitu, opäť čelí vlne kritiky kvôli problémovej bezpečnosti a ochrane osobných údajov. Tentokrát do toho vstupuje už aj súdnictvo.

Ako informuje portál Cnet, na Federálnom súde v Kalifornii bola na tvorcu sociálnej siete, spoločnosť ByteDance, podaná žaloba. V nej sa okrem iného uvádza, že jej aplikácia nelegálne a v tajnosti zhromažďuje obrovské množstvo údajov citlivej povahy, ktoré sú následne odosielané na servery v Číne.

Žalobu podala študentka Misty Hong, ktorá uvádza, že aplikácia od používateľov zbiera aj pripravené návrhy videí, ktoré ešte neboli zverejnené. A celá tak stojí na nejasných pravidlách ochrany osobných údajov.

Súbory odoslané na servery

Jedným z kľúčových bodov je tvrdenie, že videá sú na rozličné servery odoslané už v momente, keď používateľ pri ich tvorbe stlačí tlačidlo Next, hoci k ich samotnému uloženiu, prípadne zverejneniu videa vtedy ešte nedochádza. Opiera sa pri tom o vlastnú skúsenosť.

Hongová si mala aplikáciu stiahnuť v apríli tohto roka, no nevytvorila si vtedy používateľské konto. O pár mesiacov neskôr vraj zistila, že jej bolo vytvorené automaticky zo strany TikToku. Následne, pravdepodobne pri skúmaní aplikácie, vytvorila 5 alebo 6 návrhov videí, no tie nikdy neuložila ani nezverejnila. Tvrdí však, že aplikácia predmetné videá napriek tomu “zobrala” a bez jej vedomia odoslala na servery do Číny.

Najväčšou obavou je ale to, že zbierané dáta môžu byť použité na “jasnú identifikáciu, monitorovanie a profilovanie používateľov v USA”, pričom do hry podľa žaloby môže dochádzať aj k spracovávaniu biometrických dát.

Tento predpoklad vychádza primárne z toho, že používatelia sociálnej siete často vytvárajú videá, v ktorých sú zblízka zachytené detaily tváre. Množstvo citlivých dát je navyše údajne zbieraných s použitím rôznych maskovacích taktík. Pričom používateľské a biometrické dáta majú byť zaznamenávané aj po vypnutí aplikácie.

Dáta na cielenie reklamy

Z týchto údajných aktivít má firma ByteDance ďalej profitovať, nakoľko dáta používa napríklad na cielenie reklamy. Celkovo má podľa žaloby dochádzať k sérii porušení federálnych zákonov súvisiacich s ochranou osobných údajov, bojom proti počítačovým podvodom a podobne.

TikTok sa pri otázke ochrany osobných údajov navyše neocitá v divokých vodách prvýkrát. Ide o dlhodobý problém, ktorý si kvôli možným bezpečnostným implikáciám na mušku mala zobrať už aj priamo americká vláda.

Verzia: 6.9.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.9.0
Aktuálna cena: Zdarma
11.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+