MojAndroid

Sociálna sieť TikTok má v poslednej dobe viac problémov ako obvykle. Najviac ich je v spojitosti so Spojenými štátmi americkými. Teraz sa k nim pridáva ďalší, pretože sociálna sieť je na pokraji zákazu v prvom štáte. Jeden hlas chýba štátu Montana na to, aby ho od budúceho roka zakázali, informuje PhoneArena.

Montana je len podpis od toho, aby sa stala prvým štátom, ktorý zakázal TikTok. Legislatívne nariadenie smeruje teraz na stôl guvernérovi Grogovi Gianforteovi. Ak tento návrh schváli a podpíše, TikTok na území štátu Montana zanikne. Návrh zákona s názvom SB419 obsahuje informáciu, ktorá hovorí o 10 000 dolároch denne ako o pokute pre obchody s aplikáciami, ktoré by na tomto území TikTok ponúkali aj ďalej.

Bežní používatelia by však nemali byť pokutovaní aj keď budú aplikáciu používať aj naďalej. Samotný guvernér Gianforte už v decembri zakázal používanie TikToku vládnym zamestnancom na ich služobných zariadeniach. Rovnako o mesiac na to dokázal presvedčiť aj Montanskú univerzitu, aby zakázala zamestnancom školy kvôli bezpečnosti používať TikTok.

TikTok pripustil, že bude štát žalovať

Zástancovia zákona priznali, že nemajú žiadny uskutočniteľný plán na sfunkčnenie tohto pokusu o cenzúru amerických hlasov a že o ústavnosti zákonov rozhodujú súdy. Budeme pokračovať v boji za používateľov a tvorcov TikToku v Montane, ktorých živobytie a práva sú ohrozené týmto strašným prešľapom vlády.”

hovorkyňa TikToku, Brooke Oberwetterová

V návrhu zákona sa tiež spomína o nebezpečenstve, ktoré predstavujú TikTokové výzvy a nebezpečný obsah, najmä ich dopad na maloletých divákov. Okrem obáv z obsahu, ktorý niektorí tvorcovia na TikToku šíria medzi Američanov, má vláda USA obavy zo spoločnosti, ktorá vlastní TikTok, čínsku firmu s názvom ByteDance. Boja sa, že ByteDance pod nátlakom môže odovzdávať informácie čínskej komunistickej vláde.

TikTok titulka
Na Slovensku zatiaľ podobný zákaz nehrozí | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Administratíva Trumpa aj Bidena vyzvali ByteDance, aby odčlenil americké operácie TikToku na americkú pobočku spoločnosti. Čínska verzia TikToku, Douyin, je v podstate alternatívou pre čínsky trh. Túto aplikáciu však pozorne kontroluje tak, aby sa vyhýbala kontroverznému a protivládneho obsahu. Ide tak o určitú formu cenzúry, ktorou sa teraz obháňa samotný TikTok v spore voči vláde v Montane.

Viac ako polovica z 50 štátov v USA sa snaží obmedziť používanie TikToku. To znepokojuje Morgana Reeda, prezidenta asociácie App Association, ktorá je financovaná aj spoločnosťou Apple. Vyjadril sa, že tento krok zákonodarného zboru v Montane vytvára nebezpečný precedens. A to taký, že vláda sa môže pokúsiť zakázať akékoľvek podnikanie, ktoré sa jej nepáči, bez jasného dôkazu o previnení.

Náš tip
Opustí vivo veľký európsky trh kvôli patentovému sporu? Výrobca takto reaguje na kauzu
17.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+