MojAndroid

Výzvy (Challenges) na sociálnych sieťach sú dlhoročným fenoménom, ktorý môže mať aj svoju temnú stránku. Mnohé z nich sú životu nebezpečné a najnovším príkladom je tzv. Škrtiaca výzva na sociálnej sieti TikTok, ktorou obeťou sa teraz stal 11-ročný chlapec z českého Jičína. Informáciu priniesol český portál Idnes.

Najznámejšia výzva na sociálnych sieťach mala charitatívny charakter

Asi najznámejšia výzva (Challenhge) na sociálnych sieťach mala pred rokmi za cieľ upriamiť pozornosť na Amyotrofickú laterálnú sklerózu (ALS) a jej liečbu. Známe osobnosti sa v rámci nej vo videách na sociálnych sieťach oblievali studenou vodou, aby upozornili na symptómy tejto smrteľnej choroby a snažili sa vyzbierať peniaze na výskum jej liečby.

Škrtiaca výzva na sociálnej sieti TikTok má ďalšiu obeť. V susednom Česku

Väčšina výziev však nemá taký duchaplný cieľ a ide skôr o pubertálne výstrelky. A často môžu byť životu nebezpečné. Príkladom je tzv. Škrtiaca výzva (Blackout challenge), ktorá už minulý rok zapríčinila v Taliansku smrť 10-ročného dievčatka. Taliansky úrad na ochranu osobných údajov vtedy dokonca dočasne zakázal používanie aplikácie TikTok používateľom bez overenia veku.

Škrtiacej výzve, pri ktorej sa deti dokazujú odvahu tým, že sa čo najdlhšie škrtia a nahrávajú sa pritom, teraz podľahol 11-ročný chlapec v susednom Česku. Chlapca údajne našla jeho staršia sestra a bohužiaľ ani privolaní zdravotníci z leteckej záchrannej služby, ktorí bojovali o jeho život v Jičinskom starom meste, mu nedokázali pomôcť.

Na sociálnu sieť TikTok sa pritom v posledných mesiacoch valí jeden problém za druhým. Krajiny ako Veľká Británia, USA, Kanada, Dánsko, Česká republika alebo Slovensko ju označili za bezpečnostnú hrozbu a vo viacerých prípadoch zakázali jej používanie štátnym zamestnancom. V susednom Česku, kde sa incident stal, ho dokonca zakázal používať na služobných zariadeniach svojim zamestnancom aj Pražský magistrát.

Náš tip
Pozor na podvodné e-maily, ktoré sa tvária ako služba Disney+

 

18.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+