MojAndroid

Stovky miliónov používateľov mobilných zariadení môžu vďaka najmodernejším bezdrôtovým technológiám využívať benefity pripojenia na širokú škálu spotrebnej elektroniky. Smartfóny a tablety tak dnes dokážu bez nutnosti káblového prepojenia prehrávať hudbu na audio sústavách, ovládať osvetlenie domácnosti, odomknúť vchodové dvere a iné. Možnosti sú v tomto prípade ohraničnené len ľudskou fantáziou.

Zrejme najdôležitejšou a najpoužívanejšou oblasťou, kde mobilné zariadenia hrajú významnú rolu sú televízie. Tieto sa dnes predávajú s balíkom inteligentných funkcií, ktoré podporujú zdieľanie obrazovky, prehrávanie multimediálneho obsahu alebo iné formy prepojenia s mobilnými zariadeniami. V redakcii sme sa preto rozhodli tieto Smart funkcie, ako ich výrobcovia často označujú, vyskúšať. Na test sme získali jednu z najnovších televízií od spoločnosti Sharp, ktorá sa na Slovensku začala predávať od apríla tohto roka. Televízor Sharp AQUOS LE762 sa vyznačuje elegantným dizajnom, dobrou kvalitou obrazu, podporou 3D obsahu a bezdrôtovými technológiami Wi-Fi či Miracast. Poďme sa pozrieť špecifikácie modelu, jeho konštrukciu a predstavíme si jeho Smart funkcie.

ŠPECIFIKÁCIA

Model Sharp AQUOS LE762 ponúka displej s rozmerom 46 a 52-palcov, LED podsvietením, rozlíšením 1920 x 1080p (FullHD) a podporované je aj zobrazenie 3D obsahu (v balení sa nachádzajú dva páry pasívnych 3D okuliarov). Televízie sa už dnes predávajú s omnoho jemnejším 4K rozlíšením, no v tejto cenovej kategórii je to ešte otázka niekoľkých rokov. Najlacnejší 4K televízor sa na Slovensku predáva za takmer trojnásobnú cenu.

Testovaný model je ďalej vybavený tunermi HD DVB-T/DVB-C/DVB-S/S2, analógovým tunerom, digitálnym audio výstupom, dvojicou USB portov, LAN a VGA konektormi a štvoricou HDMI konektorov vo verzii 1.4. Televízia samozrejme integruje aj dvojicu reproduktorov pre prehrávanie zvuku, pričom každý z nich má výkon 8W.

Výrobca uvádza aj technológiu aktívneho osvetlenia Active Motion 300Hz, ktorá poskytuje lepšiu kvalitu obrazu a plynulé otváranie pohyblivých scén. Tá zmenšuje rozmazávanie pohyblivých objektov, zabezpečuje prirodzené zobrazovanie obrazov a výborné otváranie rýchlo sa meniacich scén, teda športových prenosov a filmov.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762 TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

Ďalšie špecifikácie si môžete pozrieť v dokumente spoločnosti.

KONŠTRUKCIA

Televízie Sharp zo série LE760 sa vyznačujú výborným dizajnom s veľmi tenkým rámom a profilom, ktoré dodávajú zariadeniu istú eleganciu. Obrazovka tvorí najväčšiu časť prednej strany, pričom v strede spodnej hrany je vidieť výstupok s LED indikátormi stavu. Tlačidlá pre ovládanie, teda zapnutie/vypnutie, úprava hlasitosti a prepínanie kanálov sú na televízore umiestnené trocha neprakticky na zadnej strane.

Samotnú časť s obrazovkou dopĺňa ešte ťažký hliníkový podstavec, ktorý sa skvelo hodí k rámu a nepôsobí rušivo. K televízii je pripevnený kovovým úchytom pomocou značného množstva skrutiek. Stojan je naviac otočný, čo sa skvelo hodí v prípadoch ak uhol pohľadu na televíziu nie je úplne priamy. Veľká obrazovka si vyžaduje poriadny podstavec a to model od Sharpu spĺňa.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

KONEKTIVITA A SMART FUNKCIE

Testovaný televízor od Sharpu ponúka po stránke konektivity technológiu Wi-Fi bez bližšej špecifikácie. Podporovaný je však štandard DLNA, vďaka čomu budete jednoducho prehrávať vaše filmy, seriály, fotografie alebo hudbu priamo na obrazovke televízie. Táto možnosť funguje skvelo, hoci nejaký čas trvá, kým sa súbor načíta do vyrovnávacej pamäte televízie. Oveľa pohodlnejšia je možnosť využiť externý disk alebo USB kľúč, z ktorých televízia dokáže prehrávať obsah. Po pripojení stačí spustiť prehrávač médií, ktorým Sharp televízor vybavil. Ten ponúka slušné nastavenia a podporuje titulky či rôzne formáty videa. Testovali sme niekoľko formátov, ktoré bežne používame pri recenziách smartfónov či tabletov. Všetky z nich boli televíziou podporované.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

Technológia Miracast navyše umožňuje používateľom smartfónov a tabletov so systémom Android bezdrôtový prenos obrazovky zariadenia na displej televízie. Vďaka tejto možnosti môžete okrem prehrávania multimediálneho obsahu využívať aj aplikácie, ako je Skype alebo hrať hry na veľkej obrazovke televízora. Prenos obrazu v reálnom čase je ale pre smartfón alebo tablet výpočtovo náročná úloha a preto pri náročných hrách vzniká oneskorenie obrazu. Pre jednoduché hry, rôzne platformovky alebo aplikácie však funkcia pracuje skvelo.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762
Hra Angry Birds Epic na obrazovke televízie.

Novinkou je obrazovka AQUOS NET+ spoločnosti Sharp, ktorý je odpoveďou na konkurenciu a ponúka vlastné aplikácie, služby „video na požiadanie“ (VOD) alebo vlastné multimediálne materiály. Obrazovka sa spúšta jednoducho pomocou tlačidla na ovládači a na prehľadnom rozhraní zobrazuje ikonu prehliadača, rôzne spravodajské aplikácie alebo niekoľko veľmi jednoduchých hier. Nájdeme tu napríklad aplikácie Youtube, Picasa, Facebook, Twitter a ďalšie. Osobne som túto možnosť priveľmi nevyužíval, až na aplikáciu prehliadača internetu a Youtube, kde som si pozeral obľúbené videá alebo video klipy. Pre bežného Slováka sú všetky ostatné aplikácie navyše zrejme bezpredmetné, no výrobca môže časom doplniť ďalšie tituly.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762 TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

Internetový prehliadač ponúka základné možnosti a funkcie, ako je história prezerania, možnosť pridať stránky do záložiek, otvoriť domovskú stránku alebo posúvať sa medzi ďalšou a predchádzajúcou stránkou. Nastavenia sú veľmi okresané a ponúkajú iba vymazanie cookies a údajov prehliadania. Ovládanie pomocou ovládača nie je práve používateľsky prívetivé (hlavne pri písaní textu) a preto padne vhod využitie Android a iOS aplikácie ovládača alebo možnosť pripojiť klávesnicu alebo myš cez USB port. Samotná rýchlosť načítavania stránok je pomalá. Na niektoré weby si budete musieť počkať aj viac než 10 sekúnd a to nezávisle od rýchlosti pripojenia do internetu.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

Aplikácia ovládača je dostupná v obchode Google Play zadarmo a vystupuje pod názvom Smart Remote. Aplikácia si po nainštalovaní a spustení automaticky vyberie televízor, ktorý nájde pripojený v sieti Wi-Fi. Po úspešnom nadviazaní spojenia sa ponúkne obrazovka s tlačidlami, ktoré reprezentujú fyzický ovládač. Okrem bežných tlačidiel má používateľ možnosť prepnúť do režimu touchpadu. Dotyková obrazovka smartfónu bude vtedy reagovať reagovať na pohyby prstom, čo vám napríklad umožní posúvať kurzor v internetovom prehliadači na obrazovke televízora. Okrem touchpadu je dostupný aj režim klávesnice, takže nebudete musieť pracne vyberať písmená ovládačom. Aplikáciu hodnotím veľmi dobre a výborne sa osvedčila pri bežnom používaní.

TEST Smart funkcií | Sharp AQUOS LE762

Verzia: 3.3.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.3.0
Aktuálna cena: Zdarma

Okrem spomínaných funkcií je dostupná aj možnosť využiť USB kľúč vo funkcii PVR (Personal Video Recorder), vďaka čomu si môžete nahrávať obsah na USB alebo využiť ho pre funkciu Timeshift a vrátiť sa späť, ak ste si odbehli po kávu alebo niečo pod zub. Televízia tiež podporuje hybridnú televíziu HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV).

HODNOTENIE

Televízia Sharp AQUOS LE762 ponúka fanúšikovi mobilných zariadení výbornú dávku technológií pre prepojenie a zdieľanie multimédií. Vďaka štandardu Wi-Fi a podpore DLNA môžete do televízie zdieľať filmy, fotografie alebo hudbu z pohodlia svojej pohovky. Mirracast zas umožňuje zdieľať obrazovku vášho Androidu na veľký panel televízie. Táto možnosť má však svoje obmedzenia a ďaleko lepšou voľbou výrobcu by bolo integrovať Android, ako hlavný operačný systém, vďaka čomu by aplikácie bežali natívne. Na to si však budeme musieť ešte nejaký čas počkať s projektom Android TV.

Výborná je aj aplikácia na ovládanie televízie, čo dnes pokladám za nevyhnutnosť pre televízie s takými možnosťami, ako ponúka testovaný Sharp. Osobne by som si ovládač predstavoval prepracovanejší s možnosťou ovládať všetky funkcie alebo nastavenia televízie priamo z tabletu alebo smartfónu. To je však miesto, v ktorom by sa každý výrobca mohol zlepšiť.

Televízia má čo ponúknuť aj po stránke obrazu, no ako laik v oblasti týchto typov obrazoviek si jeho kvalitu nedovolím hodnotiť. Ak však hľadáte dobre vybavenú televíziu po stránke konektivity a to za normálnu cenu, model od Sharpu vás určite nesklame. Na slovenskom internete začína jeho cena na hodnote 552 eur.

21.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+