MojAndroid

Po testoch LTE siete ostatných slovenských operátorov sme si pre vás pripravili aj samostatné testovanie siete 4. generácie, ktorú ponúka O2. Test sme zrealizovali v našom hlavnom meste, konkrétne v jeho širšom centre, kde O2 garantuje pokrytie 4G sieťou. Navštívili sme Mlynskú dolinu, Kramáre, KC Dunaj v Starom meste, OD Central, Kuchajdu a Baumax pri Prístavnom moste. Testovali sme pomocou špeciálneho FTP servera, ktorý hostuje slovenský Websupport a počas testovania sme merali priemernú rýchlosť sťahovania a odosielania dát spolu s pingom. Medzi serverom a testovaným počítačom s LTE modemom sme prenášali 1 GB balíček dát.

test-o2-mapa
Na týchto miestach sme testovali rýchlosť 4G siete od O2.
Náš tip
TEST | LTE operátora SWAN: Takéto rýchlosti sme namerali v Bratislave

test-lte-o2

Každá z lokalít má špecifickú polohu, a tak sa rýchlosti v teste odlišovali. Hoci sme nedosiahli maximálne rýchlosti, pripojenie bolo počas celého testu stabilné, čo dokazujú aj dobré hodnoty nameraného pingu. Pre objektívnosť musíme dodať, že sme sieť testovali cez týždeň, za plnej prevádzky v strede dňa (okolo obeda), takže sa okrem nás nachádzalo v sieti aj množstvo iných používateľov. Vyššie rýchlosti tak môžete dosiahnuť v čase menšieho využitia siete, napríklad v noci. Najvyššiu rýchlosť sťahovania sme namerali na Kramároch, najrýchlejšie sa dáta odosielali pri obchodnom dome Central, pri ktorom sme namerali aj najmenší ping iba 28 ms (rovnako ako v Mlynskej doline). Najnižšiu rýchlosť siete sme namerali pri Baumaxe na Bajkalskej ulici.

Mapa pokrytia 4G sieťou od O2 v Bratislave.
Mapa pokrytia 4G sieťou od O2 v Bratislave.
Náš tip
TEST LTE – odmerali sme rýchlosť 4G siete operátora Telekom
Mapa pokrytia 4G sieťou od O2 v Košiciach.
Mapa pokrytia 4G sieťou od O2 v Košiciach.

O2 ponúka svoj mobilný internet v rôznych cenách, v závislosti od balíka predplatených dát. Zákazníci tiež môžu využiť niekoľko akcií – napríklad za prvé 3 mesiace platia iba polovicu mesačného poplatku za dáta. Pre príležitostných “surferov” internetu je zaujímavou aj ponuka Internet na deň, pomocou ktorej si môžete predplatiť 250 MB dát za 0,50 eura do konca daného dňa. Nevýhodou je menšie pokrytie 4G siete, ktorá je navyše dostupná iba v Bratislave a Košiciach, aj to nie na celom území týchto miest.

ceny-o2-internet

Hoci má 4G sieť operátora O2 v porovnaní so 4G sieťami iných operátorov nižšie priemerné rýchlosti sťahovania aj odosielania, rozdiely sú zanedbateľné. Navyše treba podotknúť, že sme test LTE robili v strede týždňa v čase okolo obeda, kedy boli k sieti reálne pripojené ďalšie tisícky používateľov. Budeme radi, ak nám aj vy napíšete vaše skúsenosti so 4G sieťou operátora O2 v komentároch pod týmto článkom.

Náš tip
Orange – Test rýchlosti 4G/LTE siete

Grafy rýchlostí sťahovania a odosielania

15.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+