MojAndroid

Štvrtý mobilný operátor spustil komerčnú prevádzku svojej LTE siete začiatkom marca, pričom signálom pokryl 50 miest, z ktorých úplne pokrytých je len 9 z nich. My sme sieť operátora testovali už v testovacej prevádzke v Trnave, kde sme namerali veľmi dobre hodnoty blížiace sa k teoretickému maximu, ktoré operátor pri prevádzkových frekvenciách uvádza na úrovni 50 Mbps pre download a 20 Mbps pre upload. Ako si však LTE od SWAN-u poradí s prenosom dát niekoľko týždňov od spustenia komerčnej prevádzky v hlavnom meste Slovenska? To sme zisťovali priamo v jeho uliciach.

SWAN_2

V Bratislave sme navštívili niekoľko lokalít, vrátane Dúbravky, Karlove Vsi, Ružinova, Petržalky, Nového Mesta a Rače. V každom mieste sme urobili niekoľko meraní pomocou služby speedtest.net, s ktorou sme zisťovali rýchlosť sťahovania, uploadu a odozvy siete. Internetové pripojenie bolo vo väčšine prípadov veľmi spoľahlivé a stabilné a problém nám nerobilo ani sledovanie videa vo Full HD rozlíšení. SWAN však zatiaľ rýchlosť sťahovania a streamovania videa neobmedzil, a to aj napriek avízovanému limitu na 2 Mbps na prenos videa, napríklad z Youtube. Obmedzené je sťahovanie cez P2P siete, a to na 1 Mbps. Pri prechode na LTE sieť operátora SWAN rozdiel medzi pevným a mobilným internetom v podstate ani nespozorujete. Odozva siete je výborná a pohybuje sa do 30 ms. Samozrejme, namerané hodnoty berieme stále s rezervou, keďže LTE od SWANU zatiaľ využíva len malá zákaznícka báza. Akonáhle sa do siete pridá viac používateľov pravdepodobne vzrastie aj doba odozvy a rýchlosti poklesnú.

LTE sieť SWANu sme testovali v týchto lokalitách
LTE sieť SWANu sme testovali v týchto lokalitách

Kým sa tak ale stane, môžete si bez starosti užívať “neobmedzený” internet za 5 eur mesačne. Je to viac než lákavá ponuka, najmä v prípade, že vo vašom okolí nie je k dispozícii cenovo výhodný rýchly pevný internet. Navyše, výhodou LTE je, že máte zaručenú aspoň čiatočnú mobilitu – a to preto, lebo SWAN momentálne pokrýva len niektoré mestá a ich mestské časti. V Bratislave však signál chytíte skoro všade. Nami namerané výsledky môžete nájsť v tabuľke a sú viac než zaujímavé. V niektorých lokalitách rýchlosť poklesla (Petržalka, Ružinov) nižšie ako inde, no to mohlo byť v dôsledku slabšieho signálu, či iných faktorov, ktoré vyplývajú na kvalitu šíreného signálu.

LTE SWAN

Napriek tomu, že SWAN svoju ponuku pre bežných zákazníkov sprístupnil len prednedávnom, ide nepochybne o jeden z najvýhodnejších “mobilných” internetov, ktoré slovenskí operátori ponúkajú. 4G Internet v1.0 umožňuje plnou rýchlosťou prenášať 100 GB dát (potom sa spomalí na 1 Mbps). Ak by rýchlosti a odozva siete ostali rovnaké ako sme namerali pri našom testovaní, tak by išlo nepochybne zaujímavú alternatívu nielen k pevnému, ale aj mobilnému internetu ostatných operátorov. To však až vtedy, keď sa operátor dohodne na národnom roamingu s niektorým ďalším operátorom. To, ako to bude LTE sieť vyzerať o niekoľko mesiacov, keď ju začne využívať viac zákazníkov, sa momentálne neodvážime odhadovať.  Aktuálna ponuka operátora SWAN je platná iba do konca tohto roka, a tak je otázne, aké podmienky nastaví od nového roka 2016. Viac sa o ponuke SWAN-u dočítate v našej téme: TÉMA SWAN: budúcnosť neobmedzeného internetu za 5 eur. Porovnanie ponúk operátorov a reakcie konkurencie.

3.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+