MojAndroid

Vlani v lete sme vám priniesli informáciu o tom, že autopilot v elektromobile Tesla Model S spôsobil prvú smrteľnú dopravnú nehodu. Okolo nehody bolo množstvo nejasností a bolo zrejmé, že vyšetrovanie potrvá dosť dlho. Teraz vyšli najavo nové fakty, ktoré iba potvrdzujú, že veľká časť zodpovednosti leží na pleciach samého šoféra.

Náš tip
Tesla aj po ďalšej havárii tvrdí, že autopilot je bezpečný

Tesla Model 3
Tesla Model 3

Ten mal podľa vyšetrovania na reakciu až 7 sekúnd. Teda v prípade, že by dával pozor na cestu. Ako sme informovali vlani, dôvodom nehody bolo silné protisvetlo, kvôli ktorému Tesla vyhodnotila nákladné auto na ceste iba ako dopravné značenie a v plnej rýchlosti doň nabúrala.

Podľa vyšetrovateľov majú vodiči v podobných situáciách na reakciu približne tri sekundy. Samozrejme, nie je isté, že by vodič dokázal úplne zabrániť nehode, ale minimálne by vykonal aspoň nejakú akciu, ktorá by mohla zmierniť následky. Okrem toho, vodič nákladného auta, do ktorého Tesla nabúrala, vo výpovedi spomenul, že z rozbitej Tesly počul zvuk filmu Harry Potter, čo zrejme dokazuje, čo šofér počas jazdy robil.

Bez ohľadu na to ale šofér mal dávať pozor na cestu. Autopilot v automobiloch Tesla v súčasnosti nie je na takej úrovni, aby prevzal plnú kontrolu nad sledovaním premávky a každý šofér by si toho mal byť vedomý. Na druhej strane, podobné incidenty sú skutočne veľmi ojedinelé a množstvo senzorov, ktorými automobily Tesla disponujú, v mnohých situáciách predbehnú šoférov v obozretnosti.

Zdroj: NHTSA via The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
20.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+