MojAndroid

Autopilot Tesly má na svedomí prvú autonehodu, pri ktorej vodič utrpel zranenia nezlúčiteľné so životom. Informovala o tom spoločnosť na svojom blogu, pričom o incidente informovala aj americký úrad National Highway Transportation Safety Administration (NHTSA), ktorý sa zaoberá bezpečnosťou a všeobecne dopravou ako takou. Obeťou sa stal pritom rovnaký vodič, ktorého autopilot Tesly prednedávnom zachránil pred inou nehodou. Natočené video s vyhnutím sa zrážke sa stalo virálne a vzbudilo obdiv a dôveru v autopilota spoločnosti.

Náš tip
Tesla má najlepšieho autopilota. Elektromobil sa sám vyhol zrážke s nákladným autom | VIDEO

K nehode došlo už 7. mája na rýchloceste v centrálnej Floride, kde nákladný automobil prechádzal cez kolmú križovatku. Autopilot pre nepriaznivé svetelné podmienky (silné protisvetlo) a polohe nákladného automobilu, zle vyhodnotil situáciu a nespustil brzdy (Tesla Model S považoval nákladiak za dopravné značenie). Ako Elon Musk podotkol, za riadenie automobilu je ale aj pri spustenom autopilotovi stále zodpovedný vodič, ktorý musí dávať pozor na cestu a v prípade podobných situácií reagovať. Informuje o tom aj v podmienkach používania autopilota, s ktorými musia súhlasiť všetci vodiči ešte predtým, ako dôjde k aktivácii autopilota.

Napriek tomuto incidentu ide ale podľa štatistík stále o bezpečný systém. Autopilot Tesly najazdil doteraz spolu už viac ako 209 miliónov kilometrov, pričom v priemere nastane na amerických cestách nehoda každých 151 miliónov kilometrov. Viaceré automobilky kritizovali Teslu za “skoré” uvedenie autopilota, ktorý vzhľadom na svojú autonómnosť zvádza vodičov na to, aby mu plne dôverovali. Tesla Model S s autopilotom dokáže zvládnuť väčšinu dopravných situácií na cestách, ako sa teraz ale ukázalo, tiež nie je dokonalý, na čo doplatil aj 40 ročný Joshua Brown.

Zdroj: theverge

1.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+