MojAndroid

Približne 160 miliónov kilometrov. Toľko asi prešli majitelia automobilov Tesla so zapnutou funkciou autopilota. Tá je v mnohých elektromobiloch dostupná iba niekoľko mesiacov, pričom vôbec prvýkrát bola predstavená v októbri roku 2014. Ak zoberieme na vedomie aj fakt, že samotných automobilov tejto značky schopných fungovať s autopilotom je na cestách vo svete iba okolo 70 000, ide o pozoruhodné číslo. Len pre porovnanie, Slnko je od Zeme vzdialené necelých 150 miliónov kilometrov, takže majitelia automobilov Tesla s autopilotom prekonali už aj túto vzdialenosť.

Náš tip
Vieme, kde bude ďalšia slovenská supernabíjačka od Tesly. Zavíta aj do Čiech

Napríklad také autonómne automobily od Google najazdili za niekoľko rokov existencie iba 2,4 milióna kilometrov. Je ale potrebné dodať, že Google plánuje zhotoviť úplne autonómne automobily, kým autopilot v automobiloch Tesla zaručuje iba čiastočnú autonómnosť. Aj tak ale zvládne jazdu na diaľnici, kontrolu rýchlosti, preraďovanie sa v pruhoch, ale aj parkovanie či vycúvanie z garáže. Podľa americkej National Highway Traffic Safety Administration spadajú automobily Tesla do druhej úrovne spektra autonómnych automobilov. Až štvrtá úroveň je tá, ktorá hovorí o absolútne autonómnych automobiloch, ktoré zvládnu jazdu bez akejkoľvek interakcie zo strany šoféra.

Tesla Model 3

Za zmienku stojí určite aj fakt, že autopilot v automobiloch od Tesly je postavený tak, že sa časom učí. Oproti prvému predstaveniu by tak mal byť teraz o 160 miliónov kilometrov múdrejší, čo pre pasažierov znamená väčšie pohodlie a bezpečie. Uvidíme, kam až Tesla dotiahne tieto funkcie, no je veľmi pravdepodobné, že aj Elon Musk ašpiruje na spomínanú štvrtú úroveň autonómnych automobilov.

Zdroj: The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
25.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+