MojAndroid

Na začiatku februára rozhodol britský súd o tom, že vymieňanie informácií medzi britskou tajnou službou GCHQ a notoricky známou americkou NSA bolo v minulosti nelegálne. Britská tajná služba získala do decembra 2014 milióny záznamov od americkej NSA, a tak si teraz ľudia po celom svete môžu zistiť, či aj ich nelegálne odpočúvala jedna z týchto služieb počas tohto obdobia. Týka sa to aj Slovákov, a tak ak chcete zistiť, či ste boli nelegálne sledovaní, stačí vyplniť jednoduchý formulár.

Ten nájdete na tejto adrese. Americká mimovládna organizácia Privacy International plánuje zozbierať všetky tieto žiadosti ľudí z celého sveta a následne ich predložiť súdu. Ak sa ukáže, že vás GCHQ alebo NSA nelegálne odpočúvali alebo inak sledovali, máte právo vymazať všetky záznamy, ktoré sa týkajú vašej telefonickej, e-mailovej alebo inej internetovej komunikácie. Pre bežných ľudí z celého sveta sa tak naskytla príležitosť odstrániť svoje citlivé údaje z databáz tajných služieb, ktoré ich získali ilegálnou cestou.

Tieto dve spomínané služby si totiž medzi sebou vymieňali informácie, čo bolo protizákonné. Keďže mali k dispozícii obrovské rozpočty a pokročilé technologické možnosti, je veľmi pravdepodobné, že takto stihli sledovať milióny ľudí po celom svete. Za odhalením tohto nelegálneho sledovania stál Edward Snowden, pričom tento súdny proces bol prvý v histórii, ktorého rozhodnutie by bolo namierené proti tajným službám. Ak aj vy chcete preveriť, či vás tajné služby v minulosti neodpočúvali, teraz máte jedinečnú príležitosť.

Zdroj: EISi

19.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+