MojAndroid

Súd v Spojených štátoch amerických rozhodol, že muž podozrivý z pokusu o uškrtenie svojej priateľky, musí sprístupniť obsah jeho zablokovaného iPhonu. Normálne by to vzhľadom na zákony nemusel urobiť, keďže zločinec nemôže byť nútený zverejniť akúkoľvek informáciu, ako napríklad PIN kód k odomknutiu mobilu, ktorá by mohla viesť k jeho vlastnému usvedčeniu. iPhone, ktorý vlastní podozrivý David Baust je však chránený odtlačkom prsta, ktorý nespadá pod piaty dodatok ústavy USA. Policajné zložky tak môžu od majiteľa takto zablokovaného zariadenia vyžadovať jeho odomknutie podobne, ako v prípade odberu vzorky DNA. (toto sa samozrejme netýka len iPhonu ale aj ďalších smartfónov s čítačkou odtlačkov prstov)

David Baust je podozrivý z toho, že si celý incident nahrával do mobilu, čo by v tomto prípade viedlo k jeho usvedčeniu. Zdá sa však, že aj napriek rozhodnutiu súdu, zločinec spravodlivosti utečie vďaka ďalším bezpečnostným prvkom, ktoré Apple do svojich zariadení implementoval. Ak sa totižto na iPhone neprihlásite po dobu dlhšiu ako 48 hodín, zariadenie reštartujete alebo sa trikrát neúspešne prihlásite, systém od vás bude vyžadovať nielen odtlačok, ale aj prístupový PIN kód. A práve ten je už chránený spomínaným dodatkom ústavy. Telefón je v sklade s dôkazmi uzavretý už niekoľko dní, takže šanca na jeho odomknutie je pravdepodobne už nenávratne preč.

Zdroj: phonearena

3.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+