MojAndroid

Najnovší čipset od Qualcommu, ktorý pobeží vo vlajkových smartfónoch množstva výrobcov, možno nebude úplnou výhrou. Samozrejmosťou bude vysoký výkon, viacero neoficiálnych testov ukázalo, že pôjde o konkurenta aj pre čipovú sadu Apple A18 Pro, ktorá by sa mohla objaviť v sérii iPhone 16.

Mohlo by vás zaujímať:

Uvedenie Snapdragonu 8 Gen 4 sa očakáva na jeseň tohto roka a jednými z prvých smartfónov, k ktorých novinka pobeží, môže byť rad Xiaomi 15. Problémom môže byť vyššia cena čipsetu, ktorá by zároveň zvýšila konečnú cenu produktov. A to by sa zákazníkom nepáčilo.

O vyššej cene než za akú sa predáva Snapdragon 8 Gen 3 sa zatiaľ iba špekuluje, keďže čipová sada nebola oficiálne oznámená, teda Qualcomm zatiaľ ani nekomunikoval jej predpokladanú cenu. Odhady vyššej ceny sa opierajú aj o vyhlásenie výrobcu na akcii Snapdragon Summit, na ktorej vyššiu cenu, v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, spomenul.

Qualcomm Snapdragon 8 gen 3
Hranie hier | Zdroj: Qualcomm

Ak sa cena naozaj zvýši, ako sa predpokladá, bude to zlou správou nielen pre výrobcov, ale aj zákazníkov. Pokiaľ pôjde o “kozmetické” zvýšenie, nemuselo by sa premietnuť do konečnej ceny za smartfón, ale ak cena narastie výrazne, výrobcovia zrejme nebudú ochotní ukrojiť zo svojich marží natoľko, aby to kompenzovalo výslednú cenu produktu.

Procesor patrí spolu s displejom a fotoaparátmi medzi najdrahšie položky medzi komponentami smartfónov. Výrobcovia by tak mohli robiť kompromisy. Buď použiť v niektorých modeloch radšej staršiu generáciu, prípadne zvoliť menej prémiové fotoaparáty. Špičkové modely bez kompromisov však môže čakať výraznejšie navýšenie ceny. Budúcnosť ukáže, o koľko.

Náš tip
Plochý, ale zároveň aj zaoblený displej? Ukáže sa v sérii Oppo Reno 12

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+