MojAndroid

Ak patríte k používateľom, ktorí radi obsluhujú mobilné zariadenie aj počas toho, ako šoférujú motorové vozidlo, spozornite. Okrem mastnej pokuty vám môže hroziť aj to, že prídete o vodičské oprávnenie. Toto pravidlo zaviedla polícia najmä z toho dôvodu, že najčastejšou príčinou dopravných nehôd je nepozornosť.

Ide o základný problém vodičov

Sadzby pokút za činnosti spojené s obsluhovaním mobilných zariadení sa v minulom roku výraznejšie navýšili. V percentuálnom vyjadrení konkrétne až o 50 %. Sadzba sa zvýšila zo 100 na 150 €, ak sa rozhodnete pokutu zaplatiť priamo na mieste (v blokovom konaní), prípadne z 200 na 300 €, ak sa bude pokuta riešiť v riadnom správnom konaní.

Mohlo by vás zaujímať:

Na ktoré prípady sa pokuta za smartfón nevzťahuje? Napríklad vtedy, ak používate zariadenie hands-free. Môžete ho tak obsluhovať, len ho nesmiete počas jazdy držať v ruke a vyslovene s ním interagovať. Ak sa takéhoto priestupku dopustíte, môže vám rovnako byť zabavené vodičské oprávnenie.

Samsung Galaxy A35 5G
Veríme, že nepatríte k tým, čo používajú smartfóny za volantom

„Len pre predstavu, štatistiky porušení pravidiel cestnej premávky hovoria jasnou rečou. Za obdobie 5 mesiacov 2022 zistili policajti služby dopravnej polície Policajného zboru v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie.“

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva vnútra (pre Aktuality.sk)

Aj inštruktorka bezpečnej jazdy SuperDrive, Lucia Solomon, povedala, že momentálne máme na Slovensku veľký problém s používaním mobilných telefónov počas jazdy. Vyzerá to zle aj z hľadiska bezpečnosti na cestách. Nehodovosť rastie a disciplína vodičov sa stále nezlepšila na požadovanú úroveň. Osvetu v tejto oblasti začali šíriť aj štátne orgány, a to pomocou príspevkov a videí na sociálnych sieťach, ale aj rôznych iných kampaní.

Náš tip
Nedá sa vám dovolať? Váš smartfón možno blokuje dôležité čísla. Takto to napravíte
23.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+