Takto pekne vyzerá mapa aktivity používateľov fitness aplikácie Strava. Vidieť tu trasy s pohybom používateľov, ako aj lokality s väčšou aktivitou. Spoločnosť stojaca za aplikáciou ale nechtiac zverejnila aj niektoré detaily o vojenských základniach americkej armády spolu s informáciami o pohybe ich obyvateľov.
Kadiaľ sa prechádzajú vojaci?
Z mapy je možné ľahko zistiť polohu niektorých amerických základní, no to nie je úplná novinka. O to sa v minulosti postarali aj Google Mapy. Zaujímavejšie sú ale informácie o aktivite používateľov, z ktorých je v tomto prípade možné zistiť napríklad najčastejšie trasy vojakov v týchto oblastiach.
Americká vláda už skúma, aký dopad môžu mať tieto informácie na bezpečnosť týchto základní. Aplikácia Strava medzi časom svojich používateľov ubezpečuje, že na mape sú zobrazené agregované a anonymizované informácie od používateľov, ktorí súhlasia so zdieľaním týchto informácií. V aplikácii je totiž možné ponechať si informácie iba pre seba a tieto súkromné tréningy na mape nie sú znázornené.
Bezpečnosť musí byť prvoradá
V praxi tak pravdepodobne nejde o žiaden prehrešok zo strany vývojárov aplikácie. Tento incident ale jasne dokumentuje, prečo by sme nikdy nemali zabúdať na internetovú bezpečnosť. Hoci údaje bežných používateľov zrejme nikdy nebudú predstavovať ohrozenie národnej bezpečnosti, je dobré mať na pamäti, že bezpečnosť na internete a pri mobilných zariadeniach by mala byť prvoradá.
Zdroj: The Verge
sa cudujem, ze armada povoluje instalaciu akychkolvek aplikacii, ktore zaznamenavaju GPS polohu. Alebo akychkolvek aplikacii, period. Taketo aplikacie su lahko zneuzitelne tajnymi sluzbami inych krajin ako Rusko alebo Cina… Heck, vobec by som sa necudoval, ak za nejakou popularnou aplikaciou, ktora zbiera taketo data nie je nejaka tajna sluzba ci uz USA, Ruska, Ciny alebo inych krajin…
Podla mna to maju na sukromnych zariadeniach…
no ved prave to by som nepovoloval, ani na sukromnych zariadeniach. Ved to je ten problem ;o)
Zakazat im to nemozes. Jedine, co by si mohol urobit je, ze im pozbieras pri vstupe vsetky zariadenia, ktore zbieraju akekolvek data….viac asi nic.
ked sa pozries na tu strava heat mapu, ukazeuje okrem beznej aj “zaujimavu” cinnost v Cine aj Rusku, aj ked ovela menej, dokonca aj v Severnej Korei :-) Daju sa tiez vidiet hliadkujuce lode – niekto beha po obvode lode.
Treba doplnit, ze nie vsetky data na Strava su z realneho pohybu, su tam aj data zo silumatorov, zaujimavy priklad je tu:
https://labs.strava.com/heatmap/#13.36/-159.99299/-0.36183/hot/all
data su z cyklistickeho simulatora:
https://burlycross.wordpress.com/2015/02/13/zwift-beta-program/