MojAndroid

Takto pekne vyzerá mapa aktivity používateľov fitness aplikácie Strava. Vidieť tu trasy s pohybom používateľov, ako aj lokality s väčšou aktivitou. Spoločnosť stojaca za aplikáciou ale nechtiac zverejnila aj niektoré detaily o vojenských základniach americkej armády spolu s informáciami o pohybe ich obyvateľov.

Kadiaľ sa prechádzajú vojaci?

Z mapy je možné ľahko zistiť polohu niektorých amerických základní, no to nie je úplná novinka. O to sa v minulosti postarali aj Google Mapy. Zaujímavejšie sú ale informácie o aktivite používateľov, z ktorých je v tomto prípade možné zistiť napríklad najčastejšie trasy vojakov v týchto oblastiach.

Americká vláda už skúma, aký dopad môžu mať tieto informácie na bezpečnosť týchto základní. Aplikácia Strava medzi časom svojich používateľov ubezpečuje, že na mape sú zobrazené agregované a anonymizované informácie od používateľov, ktorí súhlasia so zdieľaním týchto informácií. V aplikácii je totiž možné ponechať si informácie iba pre seba a tieto súkromné tréningy na mape nie sú znázornené.

Bezpečnosť musí byť prvoradá

V praxi tak pravdepodobne nejde o žiaden prehrešok zo strany vývojárov aplikácie. Tento incident ale jasne dokumentuje, prečo by sme nikdy nemali zabúdať na internetovú bezpečnosť. Hoci údaje bežných používateľov zrejme nikdy nebudú predstavovať ohrozenie národnej bezpečnosti, je dobré mať na pamäti, že bezpečnosť na internete a pri mobilných zariadeniach by mala byť prvoradá.

Zdroj: The Verge

29.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+