V roku 2008 v Apple zmenili celú podstatu získavania mobilných aplikácií tým, že predstavili App Store, centralizovaný internetový obchod s aplikáciami, do ktorého môžu vývojári umiestňovať svoje programy a ľudia ich všetky nájdu na jednom mieste. Jednalo sa skutočne o prelomový krok, ktorý neskôr nasledovali spoločnosti Google, Microsoft, Samsung, Amazon aj iné a internetové obchody sa stali významným pilierom rozvoja smartfónov.
Ako však ukazuje štúdia analytickej spoločnosti comScore, týkajúca sa USA, zatiaľ čo skúsení a nároční používatelia mobilných zariadení sťahujú a skúšajú mesačne viacero aplikácií z takýchto obchodov, väčšina používateľov nestiahne ani jednu jedinú. Takýchto používateľov je podľa comScore až 65,5%. Kompletný prehľad výsledkov môžete vidieť v tabuľke.
O dôvodoch tohto stavu môžeme len teoretizovať. Zrejme to však nebude dané tým, že by bol nedostatok kvalitných aplikácií, alebo boli drahé. Veď v obchodoch s aplikáciami sa nachádzajú státisíce aplikácií a ak by sme aj latku nastavili poriadne vysoko, tisíce z nich sú kvalitné a stoja za pozornosť. Rozhodujúcim kritériom asi nebude ani cena, väčšina aplikácií je zadarmo a mnohé ďalšie stoja jedno až dve eurá. Dokonca aj kvalitné aplikácie a najnovšie hry sú na mobiloch lacnejšie než na iných platformách.
Dôvod teda môže byť veľmi prostý – väčšine používateľov stačia aplikácie, ktoré sú na telefóne predinštalované od výroby a nemajú potrebu hľadať ďalšie. Navyše, kedysi boli smartfóny výsadou technologických nadšencov, „geekov“ a náročných používateľov, ktorí naplno využívali vymoženosti, ktoré im poskytovali. Postupom času sa však smartfóny stávajú masovou záležitosťou a dostávajú sa medzi bežných používateľov, ktorí ich nevyužívajú tak intenzívne. Prioritou je pre nich telefonovanie a posielanie správ a mnohí ani netušia o všetkých ich funkciách. Mnohí snáď ani nevedia, že niečo ako obchod s aplikáciami vôbec existuje, prípadne o ňom majú len veľmi hmlistú predstavu.
Redaktori androidcommunity.com uvažujú aj nad ďalším faktorom, ktorým môže byť neprehľadnosť obchodov Google Play, ale predovšetkým App Store. Ten je silne založený na tzv. top listoch, teda zoznamoch „naj“ aplikácií a jeho vyhľadávanie nebolo vylepšené celé roky. Používateľ má tak na očiach hlavne rôzne „výbery redakcie“, teda aplikácie, ktoré mu odporúča priamo Apple. Veľké spoločnosti si svoje aplikácie vedia „pretlačiť“ aj napriek tomu, keďže majú dostatok prostriedkov na ich propagáciu, malí nezávislí vývojári však majú častokrát problém upozorniť na svoje programy. Hoci sú neraz naozaj kvalitné.
Nemáme bohužiaľ k dispozícii podobné štatistiky, ktoré by sa týkali Slovenska či Českej republiky, počet používateľov bez inštalovania čo i len jedinej aplikácie mesačne by však bol zrejme tiež vysoký. Ako ste na tom vy a koľko aplikácií mesačne približne stiahnete?