MojAndroid

Možno ste už počuli o tom, že nová právna norma mala všeobecne pre štát a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky povoliť zber údajov od operátorov. Prístup mal byť umožnený k telefónnym číslám ľudí, ktorých poloha bola v nebezpečnej krajine s veľkým výskytom nákazy koronavírusu.

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, však túto novelu zákona nepodpísala. Hlási internetový portál FonTech.

Novelu zákona prezidentka nepodpísala

Novela zákona mala zapríčiniť pokutu do výšky 5 000 € od príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Pokuta je určená pre tých, ktorí nedodržia karanténu po návrate na Slovensko. Konkrétnejšie sa v novele uvádza následovné:

Priestupku na úseku verejného zdravotníctva sa dopustí ten, kto sa v čase krízovej situácie nepodrobí opatreniam, a to nariadenej izolácii alebo karanténnym opatreniam súvisiacim so vstupom na územie SR v spojitosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby:”

Operátor by inak v krátkosti mohol získavať informácie o polohe osoby bez súhlasu účastníka. Stať sa tak mohlo napríklad po rozposlaní varovných SMS správ.

Štát by mohol údaje ukladať iba po dobu 60 dní

Ďalej vieme, že okrem uloženia telefónneho čísla po dobu šesťdesiatich dní by bolo možné „v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas spracúvať prevádzkové údaje v rozsahu identifikácie prihlásenia účastníka do siete v stanovenom čase i lokalizačné údaje účastníka aj bez súhlasu dotknutého účastníka“.

Tu však taktiež platí, že tieto informácie o používateľovi by bolo možné uchovávať po maximálnu možnú dobu šesťdesiatich dní. V danom materiáli sa ďalej píše: „Úrad verejného zdravotníctva SR je oprávnený tieto údaje získavať len s cieľom zabránenia vzniku a šírenia pandémie alebo nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.“ ÚVZ bude následne povinné parlamentnému, ústavoprávnemu výboru podať správu o tom, ako bolo s týmito údajmi narábané.

Je sledovanie prostredníctvom operátorov skutočne nutné?

Prezidentka Slovenskej republiky tak očividne myslí aj na naše súkromie. Na druhú stranu je pravda, že ľudí, prichádzajúcich z krajín, ktoré sú označované za nebezpečné, je potrebné umiestniť do povinnej karantény.

SIM štát

Zároveň je nutné aj dbať na to, aby ju počas vyhradeného počtu dní neporušili. A čo si o tom myslíte vy? Máte pocit, že sledovanie ľudí cez mobilné telefóny by bolo opodstatneným riešením? Alebo si stojíte za názorom, že štát by svojich občanov nemal nijako lokalizovať? Svoj názor nám pokojne napíšte do diskusie pod článkom.

1.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • ja tu

  Nechcem mudrovať, ale ak ochrana súkromia sa dáva pred ochranou zdravia, tak si vážne nezaslúžime existovať. Ale oki však je zem aj tak preľudnená. Ale v podstate to chápem keď nebudeme vedieť kade sa pohybovali nakazený tak nebudeme ani vedieť od koho to chytíte a aspoň si nebudú závidieť.
  Ja tu

  • jookas

   v podstate to s ochranou zdravia nema nic spolocne ;)

   • ja tu

    Predpokladám že nosenie rúška má niečo s ochranou zdravia či ?
    Ale keď sa skúsim zamyslieť (ak mám čím) tak predpokladám že lepšie je nakazeného nestretnúť ako ho stretnúť rúškom či ?

    • jookas

     Myslene to bolo ku karantene. To ze pôjde niekto zdravý do karantény nemá nič a ochranou zdravia a ani to rusko ti nepomôže. Keďže textilné ako nosí 99% ľudí sú na dve veci.

     • jatu

      Nie úplne súhlasím.
      Vždy je lepšie rúško ako nič. Už len preto že pri kašli sa nedostanú vírusy tak ďaleko ako bez. A keď niekto zdravý pôjde do karantény je lepšie ako keď chorý nepôjde.
      Samozrejme je to vec pohľadu avšak len dokiaľ to dotyčný nedostane a nebude mať horší priebeh.

  • SimSon

   “He who would trade liberty for some temporary security, deserves neither liberty nor security.”
   (Benjamin Franklin)

 • Chesterfield

  To znamená, že pani prezidentka preberá zodpovednosť za onemocnenie a úmrtie tých, ktorých nakazia tí čo mali skončiť v karanténe?
  Chcela sa niekomu zapáčiť populistka a p0srala to!

+