MojAndroid

S menom Elon Musk sa spája mnoho kontroverzií, naposledy išlo napr. o šírenie ruskej propagandy na sociálnej sieti Twitter/X. Aj napriek tomu treba uznať, že jeho technologické firmy a vychytávky sú často úspešné. Dobrým nápadom je aj služba Starlink, ktorá poskytuje širokopásmové pripojenie k internetu aj na tých najvzdialenejších miestach na planéte. The Wall Street Journal predpokladal, že firma za rok 2022 urobí profit okolo 12 miliárd USD. V realite ale ledva presiahla 1.4 miliárd USD. Informuje o tom internetový portál The Verge.

Prečo sa Starlinku nedarí podľa predpokladov?

Firma funguje od roku 2018, čiže v tomto štádiu by už mala generovať dostatočne veľký profit. V roku 2021 išlo o 222 miliónov USD, kedy predstavitelia uznali, že išlo o ťažšie obdobie. Z prezentácie z roku 2015, ktorú Elon Musk ukazoval investorom, vyplývalo, že Starlink mal za rok 2021 už byť 7 miliárd USD v pluse. Taktiež zakladateľ predpokladal, že koncom toho roku by už mali presiahnuť číslo 20 miliónov aktívnych odberateľov. Nakoniec sa tak nestalo, oslovili vtedy len niečo cez milión ľudí.

signál antény Starlink prechádza cestu k satelitu a naspäť
signál antény Starlink prechádza cestu k satelitu a naspäť | Zdroj: Starlink

Zaujímavé je, že výkonný riaditeľ SpaceX nedávno oznámil, že firma už konečne nestráca financie na výrobe Starlink antén. Samozrejme by sa teda očakávalo, že čísla za tento rok budú vyššie. Podľa Muska je jeden z hlavných dôvodov nízkeho profitu Ukrajina. Treba povedať, že krajina zmietaná vojnou naozaj využíva služby Starlinku úplne zadarmo.

Starlink a Ukrajina je kapitola sama o sebe

Na fundovanie Ukrajiny mal SpaceX dostať šek na 145 miliónov USD. Podľa prevádzkovej riaditeľky Gwynne Shotwell bolo všetko zo strany Pentagonu pripravené, ale zaplietol sa do toho samotný Elon Musk. Ten podľahol tlaku ľudí na Twitteri/X a vyjadril sa, že: “aj keď Starlink stále stráca peniaze a ďalšie spoločnosti dostávajú miliardy dolárov daňových poplatníkov, my budeme naďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo.”

Kvôli tomuto výroku pôvodne k prevodu peňazí nedošlo. Podľa najnovších správ ale už dnes americká vláda za poskytovanie služieb Ukrajine pravidelne platí. Sága sa týmto nekončí. Na začiatku septembra sa svet dozvedel, že Musk zabránil Ukrajine využiť Starlink na dronový útok na ruskú flotilu. Vysvetlil to tak, že ruský ambasádor v USA mu ozrejmil, že po takomto útoku bude nasledovať retaliácia v podobe jadrovej vojny. Viackrát sa aj na Twitteri/X vyjadril, že sa do takýchto sporov nechce zapájať.

Ide určite o komplikovanú situáciu, na ktorú je riešenie veľmi ťažké nájsť. Jeho skutky sa teda ťažko hodnotia a ostáva to len na názore jednotlivých čitateľov.

Náš tip
Na automobilky GDPR neplatí. Zbierajú a predávajú vaše osobné údaje

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+