MojAndroid

Spoločnosť Stadler Form, ktorá pochádza zo Švajčiarska, má v portfóliu viacero zaujímavých smart home produktov. V minulosti sme mali možnosť otestovať napríklad čističky vzduchu Stadler Form Roger, ktoré sa nám veľmi páčili. Teraz sa k nám dostal ďalší zaujímavý produkt. Toto je recenzia zvlhčovača vzduchu Stadler Form Karl.

Recenzia Stadler Form Karl: Základné parametre

Technológia zvlhčovania prirodzený odpar
Veľkosť miestnosti 100 m2 / 250 m3
Zvlhčovací výkon 690 g vody / hod., 16,6 l za deň
Automatický režim technológia Adaptive Humidity
Rozmery 296 x 304 x 212 mm
Hmotnosť 2,5 kg
Hlučnosť 27 – 30 dB(A)
Spotreba energie 1,4 – 30 W
Objem nádoby na vodu 4,7 litra
Obsah balenia 2x antibakteriálny zvlhčovací filter, dezinfekčná kocka Water Cube
Cena Stadler Form Karl 259 eur (stadlerform.sk)

Na pomery zvlhčovačov je Stadler Form Karl poriadne veľký

Zariadenia od tohto výrobcu sa už tradične prezentujú nielen skvelou funkčnosťou a spoľahlivosťou, ale aj atraktívnym dizajnom a funkciami “navyše.” A presne do tohto zapadajú aj nové zvlhčovače vzduchu. V portfóliu sú momentálne dva modely – Karl a Karl Big. Líšia sa nielen veľkosťou, ale samozrejme aj výkonom. A práve výkon je to, čo tieto modely oddeľuje od ostatnej konkurencie.

recenzia Stadler Form Karl
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ja som testoval menší model, ktorý je však v porovnaní s väčšinou konkurenčných zvlhčovačov väčší. To je možné brať ako nevýhodu, ale aj ako výhodu. Ak ste doteraz boli zvyknutí na maličké zvlhčovače, tento model vás doslova vyvedie z miery. Ja som pred testovaním tušil, že malý nebude, no je naozaj dosť veľký.

To ale nemusí byť nutne nevýhodou. Karl je pre náročných zákazníkov, ktorí vyžadujú vysoký výkon. Konkrétne tento model je vhodný do miestnosti s plochou až 100 metrov štvorcových. To znamená, že bez problémov obslúži aj štvorizbový byt, prípadne veľké obývacie priestory v dome. Karl Big ide v tomto smere ešte ďalej a ponúka výkon, vďaka ktorému ho môžete umiestniť do priestoru s plochou až 150 metrov štvorcových.

recenzia Stadler Form Karl
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Áno, Karl je síce väčší, no vďaka atraktívnemu dizajnu sa hodí do každej modernej domácnosti. Páči sa mi, že telo je potiahnuté príjemnou látkou, nápis Stadler Form ma veľmi neruší a je vidieť, že výrobca sa za tento produkt nehanbí.

Veľká nádoba na vodu a vysoký výkon

S väčšími rozmermi prichádza vyššia miera pohodlnosti. Stadler Form Karl ponúka nádobu na vodu s objemom až 4,7 litra, čo znamená, že dopĺňať nemusíte často. Avšak pri maximálnom výkone dokáže v priebehu jedného dňa do vzduchu v podobe vodnej pary vypustiť až 16,6 litra vody pri maxiálnom výkone. A to rozhodne nie je málo. Výrobca uvádza, že v priebehu hodiny zvládne 690 gramov vody.

Stadler Form Karl recenzia
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pravdou je, že na maximum tento zvlhčovač pravdepodobne nepôjde nikdy, lebo to jednoducho nebude potrebné. Avšak ak potrebujete rýchlo zvlhčiť vzduch v miestnosti, vďaka spomínanému výkonu to nebude žiadnym problémom.

Stadler Form Karl recenzia
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Karl zvlhčuje vzduch takzvaným prirodzeným odparom, nejde teda o ultrazvukovú technológiu. Vďaka špeciálnej dezinfekčnej kocke “Water Cube” sa môžete spoľahnúť na to, že zvlhčovanie je hygienické bez množenia baktérií. Vnútri sa nachádzajú aj dva filtre vyrobené z rastlinných a textilných vlákien. Zvlhčovač nemá problém ani v domácnosti s tvrdou vodou či príliš suchým vzduchom.

Prečo zvlhčovať vzduch

O vlhkosť vzduchu by sme sa mali starať najmä v zimných mesiacoch. Problém nastáva pri vetraní, kedy sa vlhkosť vnútri dramaticky znižuje. Odporúčané hodnoty sú medzi 40 – 60 %, no pri vetraní sa stáva, že vlhkosť klesne pokojne aj na 20 %. A to aj napriek tomu, že vonkajšia vlhkosť je výrazne vyššia.

Tu si treba uvedomiť, že nasýtenie vzduchu závisí nielen od objemu vody v ňom, ale aj od teploty. V skratke to znamená, že rovnaký objem vody vo vzduchu pri vyššej teplote znamená nižšiu vlhkosť. A presne toto sa deje pri vetraní.  Dovnútra sa síce dostane vlhký studený vzduch, ktorý sa však rýchlo oteplí a tým svoju vlhkosť stratí. Ale ako ju vrátiť späť na ideálnu úroveň? Práve na toto slúžia zvlhčovače vzduchu.

Recenzia Stadler Form Karl
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prečo 40 – 60 percent? Je to veľmi jednoduché. Príliš suchý vzduch človeku dráždi sliznice, môže vyvolať pocit sucha v krku a človek je v suchom prostrední náchylnejší na ochorenia. Príliš vlhký vzduch je zase živnou pôdou pre množenie baktérií, čo tiež nie je ideálne. V zime máme samozrejme problém so suchým vzduchom v interiéri.

Recenzia Stadler Form Karl: Dopĺňanie vody počas prevádzky

Veľký objem nádrže je výhodou samo o sebe, no Stadler form Karl má v rukáve ešte jeden tromf. Vodu je doň možné dopĺňať aj počas chodu, čo je za mňa jedna z najlepších funkcií. Stačí na vrchu otvoriť nenápadné dvierka, doliať a hotovo. Pri nalievaní vidím, koľko ešte môžem doliať. Je tam pekne zobrazená maximálna úroveň, ktorú neodporúčam presiahnuť. A keďže ide o smart zariadenie, ak sa voda vo vnútri minie, zvlhčovač sa automaticky vypne a nezabudne vám to ani oznámiť. Stačí už len doplniť vodu a pokračovať vo zvlhčovaní.

Stadler Form Karl recenzia
Vodu je možné dopĺňať cez tento otvor aj počas prevádzky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Jednou z najlepších funkcií je možnosť nastaviť si požadovanú vlhkosť vzduchu a Karl sa postará o to, aby to bolo dodržané. Keďže má v sebe zabudovaný vlhkomer, vie vlhkosť sledovať v reálnom čase. Ja si tak nastavím napríklad 50 percent a zvlhčovač sa postará o ostatné. Úroveň vlhkosti bude dodržiavať na základe mnou nastavenej hodnoty. Toto je funkcia, ktorú konkurencia len tak neponúka. Mne tak stačí len raz nastaviť požadovanú vlhkosť a hotovo.

Stadler Form Karl a aplikácia

Poriadne smart zariadenie potrebuje samozrejme aj aplikáciu, aby bolo ovládateľné prostredníctvom telefónu. Na toto slúži appka Smart Life, ktorá zastrešuje aj množstvo ďalších produktov rôznych značiek. Mimochodom, aj čističky vzduchu Stadler Form Roger.

Áno, ovládanie je samozrejme možné aj pomocou dotykových tlačidiel priamo na zvlhčovači, no prečo by sme to robili, keď máme k dispozícii aplikáciu, kde si vieme všetko dopodrobna nastaviť? Pochváliť ju musím v prvom rade za jednoduchosť, no nie je to na úkor funkcií. Tých je tu viac než dosť.

Na domovskej obrazovke vidím aktuálnu vlhkosť v domácnosti, a to aj v prípade, ak je zvlhčovať vypnutý. Musí byť samozrejme pripojený k sieti. Hneď pod touto informáciou sa nachádza jednoduchý prepínač – zapnúť/vypnúť.

Stadler Form Karl
Ovládanie je možné aj pomocou tlačidiel | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výkon zvlhčovania si viem manuálne regulovať v štyroch stupňoch, ten najvýkonnejší má príznačný názov – turbo. Nechýba tu detský zámok, ktorý deaktivuje tlačidlá priamo na zariadení. Dokonca sú tu aj tri možnosti ich podsvietenia, ktoré je možné vypnúť úplne, aby vás v noci nerušilo. Poteší aj informácia o aktuálnom stave filtra.

Dostávam sa k najzaujímavejšej funkcionalite – automatickému udržiavaniu požadovanej vlhkosti. Stačí v aplikácii aktivovať funkciu “auto” a nastaviť požadovanú vlhkosť. Tá môže byť 40, 45, 50, 55 alebo 60 %. Práve toto sú úrovne, ktoré sú z pohľadu zdravia a množenia mikroorganizmov považované za najideálnejšie. Zvlhčovač sa následne o všetko postará sám a bude sa snažiť udržiavať nastavenú úroveň vlhkosti. Pokiaľ si chcete zvlhčovanie zapnúť a vypnúť vo vami zvolenom čase, nechýba tu ani jednoduchý časovač.

Recenzia Stadler Form Karl: Záverečné hodnotenie

Stadler Form Karl je jedným z najlepších zvlhčovačov vzduchu na trhu. Pochváliť sa môže vysokým výkonom, veľkou nádržou na vodu či možnosťou dopĺňania vody “za chodu.” Ponúka prepracovanú aplikáciu so všetkými možnosťami, ktoré potrebujete. Nevýhodou môžu byť väčšie rozmery, no to je daň za spomínaný výkon. No a nakoniec sa musíte zmieriť aj s vyššou cenou, ktorá je v oficiálnom e-shope na úrovni 259 eur.

Stadler Form Karl recenzia
Stadler Form Karl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade, že sa vám váš Stadler Form Karl pokazí, výrobca ručí za to, že reklamáciu vybaví maximálne do 15 dní. Služba Pick&Return zabezpečí bezplatný zvoz reklamovaného tovaru z akejkoľvek pobočky Packety a doručenie opraveného a plne funkčného zariadenia kuriérom až k vám domov.

Plusy

  • Prémiový produkt od prémiovej značky
  • Atraktívny dizajn
  • Vysoký výkon zvlhčovania
  • Aplikácia a jej možnosti
  • Automatické udržiavanie požadovanej vlhkosti
  • Možnosť dopĺňať vodu počas prevádzky

Mínusy

  • Veľké rozmery
  • Vyššia cena
31.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+