MojAndroid

Človek trávi vo vnútri väčšinu svojho času. Preto je mať čistý vzduch v interiéri veľmi dôležité. Našťastie žijeme v 21. storočí a k dispozícii máme množstvo zariadení, ktoré dokážu vzduch “vylepšiť.” Čističky vzduchu sú skvelým pomocníkom, ktorý domácnosť zbaví alergénov, peľových častíc, prachu, baktérií a vírusov, vrátane vírusu COVID-19

Stadler Form Roger
Stadler Form Roger | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V redakcii sa snažíme venovať rôznym smart zariadeniam, čističky vzduchu nie sú žiadnou výnimkou. Nedávno sa k nám dostali aj čističky Roger od overenej švajčiarskej spoločnosti Stadler Form, ktoré sme mali možnosť vyskúšať.

Čistý vzduch jednoducho a štýlovo

Pokiaľ chcete mať vnútri naozaj čistý vzduch, pri výbere správnej čističky by ste si určite mali pozrieť rozmery miestnosti a na základe nich zvoliť správny model. Séria Roger sa skladá z troch modelov, ktoré sa líšia nielen veľkosťou, ale najmä výkonom.

Model Roger Big Roger Roger Little
Rýchlosť čistenia 736 m3 / hod 465 m3 / hod 231 m3 / hod
Vhodná do miestnosti s plochou maximálne 104 m2 66 m2 33 m2

Najväčší Roger Big sa bude dobre cítiť aj vo veľkých miestnostiach, napríklad v kancelárskych priestoroch. Stredný model pokojne zvládne väčšie miestnosti v domácnosti, napríklad kuchyňu spojenú s obývačkou a podobne. Roger Little je síce najmenší a je vhodný pre najmenšie priestory, avšak 33 metrov štvorcových je stále veľmi slušná plocha. V tomto smere nemáme absolútne žiadne výhrady. Zariadenia sú vzhľadom na svoju kompaktnosť naozaj veľmi účinné a obslúžia plochu, ktorá je väčšia, ako by ste si mohli pri pohľade na ne myslieť.

Stadler Form Roger
Stadler Form Roger | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zatiaľ čo Roger Big a Roger ponúkajú aj možnosť ovládať cez aplikáciu, Roger Little je možné ovládať len prostredníctvom dotykových tlačidiel priamo na zariadení.

Dizajn sa nám páči. Výrobca sa tu na nič nehral a stavil na jednoduchosť. A to je len dobre. Vďaka tomu sa tieto čističky hodia do každej modernej domácnosti. Dizajn je minimalistický, no zároveň atraktívny. Použité boli matné materiály, takže tieto čističky dobre odolávajú odtlačkom prstov.

Stadler Form Roger
Vyzerá naozaj dobre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prvotné zoznámenie bolo pomerne rýchle. Po vybratí čističky z krabice je dôležité rozbaliť filter, ktorý sa v nej nachádza. Pokiaľ na to zabudnete, ventilátor v čističke síce fungovať bude, no vzduch sa čistiť nebude. Samotné spustenie je potom veľmi jednoduché. Stačí zapojiť do elektriky a hotovo. Ovládanie je ihneď možné prostredníctvom dotykových tlačidiel na vrchu.

Stadler Form Roger
Dotykové tlačidlá slúžia na pohodlné ovládanie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tu si môžete zvoliť výkon čistenia, čiže rýchlosť ventilátora. Najideálnejším riešením je výber automatického režimu, ktorý funguje výborne. Počas testovania sme sa nemuseli čističky ani raz dotknúť, výkon čistenia bol vždy regulovaný na základe čistoty ovzdušia.

Stadler Form Roger
Snímače kvality vzduchu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tú samozrejme zariadenie neustále monitoruje pomocou integrovaného laserového PM2.5 snímača a snímača kvality plynov. A na zmeny kvality vzduchu reaguje naozaj rýchlo. Stačí doma vyprážať, prípadne otvoriť okno a otáčky sa ihneď zvýšia.

Filtre sú vymeniteľné a naozaj účinné

Patentovaný Dual filter je srdcom čističky a je súčasťou balenia všetkých troch modelov. Pozostáva z dvoch hlavných častí. Aktívneho uhlíkového filtra a Hepa H12 filtra. Uhlíková časť filtra dokáže účinne odstrániť škodlivé plyny napríklad z výfukov áut, ale aj kuchynský zápach. Keďže čističky dokážu účinne zo vzduchu odstrániť aj peľ a prach, sú skvelé aj pre alergikov.

Stadler Form Roger
Filter – detail | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náhradné filtre vôbec nie sú lacné, v oficiálnom slovenskom e-shope ich kúpite za 59 € (Roger Little) a za 79 € pre väčšie modely. Roger Big obsahuje dva takéto filtre. Filter zachytáva 100 % škodlivých častíc od veľkosti 0,255 mikrometra zničí 99,3 % koronavírusov a 99,9 % vírusov chrípky A.

Stadler Form Roger
Ľahko odnímateľný a prateľný predfilter | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čističky majú aj látkový predfilter, na ktorý sa zvyknú časom zachytávať väčšie čiastočky prachu. Predfilter stačí raz za čas utrieť handričkou alebo povysávať, prípadne ak je naozaj špinavý, je možné ho aj oprať.

Prémiový servis

Ak sa rozhodnete pre čističku vzduchu Roger, získate k nej aj prémiový servis. To znamená neustály kontakt so zákazníkom, pohodlné riešenie reklamácií Pick & Return priamo z vášho domova a garanciu rýchleho vybavenia reklamácií do 15 dní.

Aplikácia

Vzhľadom na to, že ani najmenší spomedzi týchto troch modelov nepatrí medzi najlacnejšie, absencia prepojenia so smartfónom v tomto prípade zamrzí. Pravdou je, že sme síce počas testovania čističku veľmi pomocou smartfónu neovládali, no mať možnosť pozrieť si, ako je na tom vzduch v domácnosti, by sa určite zišlo. Čistička o kvalite vzduchu síce informuje prostredníctvom farebnej LED diódy v spodnej časti, no s aplikáciou sú informácie predsalen detailnejšie.

Samotná aplikácia je jednoduchá a prehľadná. Oceňujeme, že sme si nemuseli vytvárať žiadny nový účet, stačilo sa prihlásiť pomocou Googlu. Teší nás aj podpora hlasových asistentov Google Assistant aj Amazon Alexa. Počas testu sme vyskúšali oboch a všetko fungovalo bez problémov.

Aplikácia na vrchu zobrazuje aktuálnu hodnotu častíc PM2.5 v ovzduší a taktiež máme k dispozícii všeobecnú informáciu o tom, ako je na tom vzduch. Jednoducho povedané, či je všetko v poriadku alebo nie. Vidíme tu aktuálny stav filtra a samozrejme môžeme čističku ovládať. Okrem klasických možností, ako napríklad vypnúť, zapnúť či meniť rýchlosť ventilátora, tu sú aj možnosti časovania.

Nachádza sa tu klasický časovač, ktorý čističku vypne po nastavenom časovom horizonte (1-7 hodín). Avšak k dispozícii je aj kompletné plánovanie. To znamená, že si môžete nastaviť čas zapnutia aj vypnutia presne vtedy kedy vám to bude vyhovovovať.

Stadler Form Roger
Aplikácia informuje o stave ovzdušia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Stadler Form Roger: Cena na Slovensku

Čističky Roger začínajú na sume 289 € za najmenší Little model, ktorý je vhodný do miestnosti s plochou až 33 m2, avšak nepodporuje aplikáciu v smartfóne. Pokiaľ je pre vás aplikácia dôležitá, k dispozícii je väčší Roger za 399 eur. Ak patríte medzi najnáročnejších zákazníkov, prípadne vaša nehnuteľnosť je väčšia určite oceníte čističku Roger Big s dvoma filtrami, ktorá je vhodná do miestnosti s plochou až 104 metrov štvorcových. Avšak za kvalitu sa platí, tento model stojí 599 eur.

Stadler Form Roger: Záverečné hodnotenie

Drahšie, avšak kvalitné švajčiarske čističky vzduchu, ktoré sú vhodné nielen do každej domácnosti, ale aj do kancelárie či iných, pokojne aj väčších priestorov. Aplikácia je veľmi jednoduchá, avšak obsahuje všetky potrebné nastavenia. Čističky majú kvalitné filtre, ktoré sú veľmi ľahko vymeniteľné a poteší aj predfilter, ktorý je možné oprať v práčke.

Stadler Form Roger
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výborne funguje aj automatický režim výkonu, v ktorom zariadenie neustále sleduje kvalitu ovzdušia vo vašej domácnosti a na základe toho upravuje otáčky ventilátora. Čističky Stadler Form Roger sú vhodné aj pre alergikov a dokážu vás pomerne účinne zbaviť nadbytočného prachu. Rozhodne odporúčam.

27.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+