MojAndroid

Bezpečnostné záplaty od spoločnosti Google pomáhajú chrániť vaše Android zariadenie pred škodlivými vírusmi (za predpokladu, že výrobca vášho telefónu ho aktualizuje pravidelne). Pokiaľ ste opatrní pri sťahovaní aplikácií mimo obchodu Play, nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo. Tento týždeň spoločnosť Zimperium objavila spyware, ktorý sa vydáva za systémovú aktualizáciu a po jej nainštalovaní získa nad telefónom úplnú kontrolu, informuje portál Android Police.

Android aktualizácia spyware
Zdroj: AndroidPolice.com

Tento vírus je prekvapivo veľmi sofistikovaný. Po nainštalovaní aplikácie, ktorej je súčasťou, sa používateľovi zobrazí upozornenie, ktoré sa tvári ako upozornenie o systémovej aktualizácií. Akonáhle používateľ túto aktualizáciu nainštaluje, spyware získa kontrolu nad celým systémom a bude môcť zobrazovať správy, kontakty, históriu vyhľadávania a záložky. Taktiež môže sledovať polohu zariadenia, snímať fotografie, nahrávať telefónne hovory aj externý zvuk a dokonca ukradnúť skopírovaný obsah zo schránky.

Aplikácia obsahujúca spyware nebola k dispozícií v obchode Play

Aplikácia, ktorá tento spyware obsahovala, nie je k dispozícií v obchode Play a ani nikdy nebola. Riziku tak bola vystavená iba malá časť používateľov Androidu. Je tiež pravdepodobné, že išlo o cielený útok, vzhľadom na to, ako dôkladne spyware skenuje zariadenie.

Tento spyware vás pravdepodobne nezasiahol, no je dobré byť opatrný a chrániť svoje zariadenie pred budúcimi hrozbami. Udržujte svoje zariadenie aktualizované a ak sťahujete aplikácie mimo obchodu Play, vyhnite sa neovereným zdrojom.

Náš tip
Qualcomm údajne chystá klon Nintendo Switch so systémom Android

29.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+