MojAndroid

Určite sú si mnohí z vás vedomí toho, že odosielanie klasických, textových SMS správ, vás bude niečo stáť. Teda, pokiaľ nemáte nejaký predplatený paušál alebo balíček. Existujú však aj také SMSky, ktoré vám budú zaúčtované aj napriek tomu, že nie ste ich odosielateľom. Jednoducho povedané, zaplatíte si za ich prijímanie. Poväčšine prípadov ide o nechcené správy, na odber ktorých ste sa prihlásili bez vášho vedomia. Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR nedávno dala najavo, ako je možné odosielateľov spoplatnených SMS správ nahlásiť.

Spoplatnené SMS správy by ste mali nahlásiť týmto spôsobom

Spomínaná stránka na Facebooku vám už zrejme je známa. Prednedávnom zdieľala ako príspevok túto správu:

“Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) za účelom zistenia situácie na trhu vo veci možného neoprávneného fakturovania SMS so zvýšenou tarifou zákazníkom mobilných operátorov vyzýva občanov, ktorým operátori naúčtovali SMS správy so zvýšenou tarifou a domnievajú sa, že neoprávnene, aby ho o tom informovali. Môžu tak urobiť do konca januára 2021 elektronicky na adresu prieskum@teleoff.gov.sk. V správe prosíme uveďte čo najviac podrobností. Ďakujeme za spoluprácu.”

spoplatnené sms správy

Ak patríte k jedincom, ktorí spoplatnené správy dostávajú, možno sa sami seba pýtate, ako sa vám to mohlo stať. Odpovedí môžeme nájsť hneď viacero. Keďže práca na internete prináša so sebou i nejaké tie úskalia, môže sa udiať, že napríklad počas hrania hier či sťahovania súborov vás lokalita vyzve na jednorazové overenie identity telefónnym číslom. S tým však môžete aj nepriamo odsúhlasiť prijímanie takýchto SMSiek na vaše telefónne číslo. Často sa to potom ďalej deje po zapojení sa do telefonických súťaží, hier a hlasovaní.

Ako sa vyhnúť podobným problémom?

Podľa odborníkov je kľúčové dodržiavať základné veci:

Vždy sa vopred oboznámte so všetkými podmienkami, vrátane cien za odoslanie SMS a za prijatie spätnej SMS správy. Je potrebné vedieť aj to, ako svoju účasť ukončiť a tým zastaviť zasielanie spätných, spoplatnených správ. Vyhnete sa vďaka tomu zbytočným problémom a vysokým účtom.

Náš tip
Akcia: Platené Android aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo
21.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+