MojAndroid

Tesla uvádza svoj projekt eliminácie fosílnych palív vskutku zaujímavo. Celý jeden ostrov Ta’u (Americká Samoa) udrží v chode  len za pomoci solárnej energie. Celkovo 5328 solárnych kolektorov dokáže vyprodukovať až 1,4 megawattov elektrickej energie. Ta môže pokryť až 100% energetických potrieb pre obyvateľov ostrova Ta’u. Ani to však nie je všetko. Skutočný komfort ponúka až 60 Tesla Powerpackov, ktoré nadobudnutú elektrickú energiu dokážu uchovať až po dobu troch dní. Predíde sa tak výpadkom v prípade nepriaznivého počasia.

Tento projekt prináša okamžité ekologické, ale aj praktické výhody. Doteraz bol ostrov zásobovaný naftou určenou pre dieselové agregáty. Tie produkovali obyvateľom potrebnú elektrickú energiu. Spaľovanie fosílnych palív však nebolo práve najvhodnejšie pre životné prostredie, nehovoriac o ich vysokej cene. Obyvatelia ostrova navyše trpeli pravidelnými výpadkami energie spôsobenými oneskoreniami v dodávkach nafty. Tieto problémy však zavedenie obnoviteľnej energie úplne odstránilo.

Ta’u je exemplárny príklad pre projekt typu Solar Town. Ostrov má aktuálne 600 obyvateľov s relatívne nízkym odberom elektrickej energie a vskutku priaznivými klimatickými podmienkami počas celého roka. Je viac ako jasné, že pre fungovanie vo väčších mestách, s horšími klimatickými podmienkami, by si podobný koncept vyžadoval oveľa vyššie náklady na realizáciu a vyšie by boli aj nároky na generovanie elektrickej energie. Spoločnosť Tesla nám však ukazuje, že toto je rozhodne cesta, ktorou by sa mali vydať aspoň menej zaľudnené a odľahlé oblasti.

Zdroj : engadget.com

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
22.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

3 odpovede na “Tesla predstavila “solárny ostrov”. Celý je poháňaný len solárnou energiou”

    • Mňa by celkom zaujímalo, kedy sa akože majú vrátiť vstupné náklady. Či to vôbec je rentabilne. A za ďaľšie ako píšeš ty, či sa na výrobu batérií, článkov a pod. nespotrebovalo viac fosílnych palív a nevyprodukovalo viac emisií, ako produkuje ostrov teraz.

  1. Tlaaapu neskutocne blbosti ze pri vyrobe celeho systemu nebola pouzita ani kvapka ropy. Co luskly prstom a vsetko bolo postavene ? Kde su tazke stroje ktore museli pripravit podklad, kde su stroje ktore museli odnosit zeminu, rastlinstvo a podobne, kde su stroje ktore museli pripravit stojany na tie fotovoltaicke panely, kde su stroje ktore to tam priniesli, kde su stroje ktore to stavali, kde su stroje ktore ktore cely ten ostrov pripojili na tento system, panely maju pri vyrobe ropny zaklad, baterie sa taktiez vyrabaju z ropneho zakladu. Udrzba, kable a ja neviem co vsetko este, vsade je nejaky ropny zaklad. Tam sa na vystavbu minulo viac ropy ako minie cele Slovensko.

Pridaj komentár

+