MojAndroid

Google včera pri príležitosti medzinárodného dňa konštanty π predstavil aktualizovaný manuál o Material dizajne. Ten sa týka najmä vývojárov, no bežní používatelia v ňom mžu získať prehľad o tom, ako budú vyzerať najnovšie aplikácie vytvorené podľa pravidiel Googlu. Najrazantnejšou novinkou je spodná funkčná lišta, ktorej nasadenie indikovali najnovšie verzie aplikácií Google Fotky a Google+. Ide o veľkú zmenu, ktorú budete buď milovať, alebo nenávidieť.

spodna-lista-material-dizajn

Spodná funkčná lišta môže obsahovať 3-5 ikon, podľa obsahu. Tlačidlá na nej musia odkazovať na priamy odkaz a nesmú vyvolávať žiadne kontextové menu alebo nastavenia. Na to Google v manuáli odporúča použiť hornú lištu s klasickým hamburger menu a tlačidlom nastavení (tri bodky). Manuál však neodporúča “prekombinovanie” tlačidiel, ktoré by mohlo spôsobiť stratu orientovania sa v aplikácii. Google stanovil presné podmienky, ktoré by mali vývojári pri implementovaní novinky do svojej aplikácie dodržiavať, a to vrátane farieb, popisov alebo akcií po kliknutí. Nikomu však Google nekáže, aby novú lištu v spodnej časti obrazovky implementoval do svojej aplikácie. Vývojári iba dostali túto možnosť.

spodna-lista-material-1

Okrem toho Google v novom dizajnovom manuáli spomína aj novinky týkajúce sa zobrazenie rozdvojenej obrazovky, políčka pre zadávanie hesla a nových farieb, kontrastu, zvukov, pohybov a hierarchie v Androide. To celkom jasne nadväzuje na predstavenie developerskej verzie Androidu N, ktorá ponúka funkciu rozdvojenej obrazovky aj iné novinky.

Náš tip
Prvé dni s Android N – aké sú jeho najväčšie plusy a mínusy | TEST

Zdroj: AndroidPolice

15.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+