MojAndroid

Známa služba na testovanie rýchlosti internetu Ookla Speedtest zverejnila pravidelný Speedtest Global Index. Tento rebríček zobrazuje priemerné namerané rýchlosti internetu zo všetkých meraní, ktoré sú rozdelené pre jednotlivé krajiny. Speedtest zverejnil rebríček pre mobilný aj pevný internet, pričom v oboch si Slovensko pohoršilo.

Slovensko si pohoršilo

V oboch meraniach je Slovensko blízko svetovému priemeru. Ten je pri mobilných meraniach 23,57 Mbps pri downloade a 9,35 Mbps pri uploade. Slovensko je v tomto rebríčku na 42. mieste zo 125, pričom sme si oproti posledným meraniam pohoršili o dve miesta. Priemerná rýchlosť mobilného internetu na Slovensku za máj 2018 bola 29,95 Mbps.

Rebríčku mobilných meraní pritom kraľuje Nórsko s priemernou rýchlosťou 62,70 Mbps. Najväčší pokrok v TOP 10 spravilo Bulharsko, ktoré si polepšilo o šesť miest na súčasnú 7. priečku s priemernou rýchlosťou merania 51,90 Mbps. Celkovo nás predbehlo 20 európskych krajín, napríklad Česko je na 19. mieste s priemerom 41,32 Mbps, no zároveň si naši západní bratia pohoršili o štyri miesta oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Pevný internet máme rýchlejší ako Česi

Situácia je ešte horšia pri meraniach pevného internetu. Tu si Slovensko pohoršilo o šesť miest na súčasnú 40. priečku s priemerom 43,46 Mbps, čím zaostávame aj celosvetovým priemerom, ktorý je 45,48 Mbps pri downloade a 22,18 Mbps pri uploade. Zaujímavosťou je, že v meraniach pevného internetu sme Čechov tesne predbehli. Tým patrí aktuálne 44. miesto s priemerom 40,42 Mbps. Tomuto rebríčku aktuálne kraľuje Singapur s priemerom takmer 171 Mbps.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

16.6.2018
Zdroj: Speedtest.net
 • KalichVydra

  Všeobecne tu máme pomer najvyššie ceny a najhoršie služby.

 • Orange totálne posral svoju sieť domácim internetom. Nechal ho bežať na rovnakej frekvencii ako klasické LTE pre mobily atď… Predtým som priemerne meral 40/35. Po tom ako zaviedli LTE na doma som rád za 10/5. (Mimo LTE+) Tuto musím pochváliť O2, že sieť pre Domáci NET prevádzkujú na 3500mhz, u O2 stále namerám kľudne aj 50/50.

  • loptos

   O2 ma predsa tiez domaci internet na mobilnom LTE (ale ma FUP 100GB nie 300GB ako Orange), 3,5GHz ma len v niektorych lokalitach..

 • Maher787

  S tými rýchlostami to nie je také zlé treba vziať do úvahy že na mobilný net by bohato stačila rýchlosť 10Mbps a bez problémov by načítalo stránky a dali sa prehrávať videá vo fulHD. na stream nejakej hudby … stačí aj omnoho menej. čo je ale hlavný problém je pokrytie a kvalita signálu lebo môže sa operátor chváliť že má LTE+ s rýchlostami 200 300 dokonca 500Mbps, keď ale realne toto dosiahnu len pri testovacom meraní, ale v ostrej prevádzke je to niekde okolo 100ky a aj to len tesne pri vykrívači. a clovek sa kusok vzdili alebo vojde do budovy a je rad že ma 1 či 2 paličky a je schopny prijať hovor

+