MojAndroid

Sony minulý rok predstavil novú sériu zariadení Xperia Z5, ktorá pozostávala z kompaktnej verzie Z5 Compact, klasickej Z5 a tabletofónu Sony Xperia Z5 Premium. Model s označením Premium sa ale môže pochváliť nielen svojou veľkosťou, ale aj displejom, ktorý má ako prvý na svete rozlíšenie 4K, teda 3840 × 2160 px. Tento smartfón je až niekoľko detailov úplne totožný s bežnou Xperiou Z5, za to sa však predáva oveľa drahšie. Rozdiel v niektorých prípadoch činí aj viac ako 200 eur, čo už nie je nezanedbateľná čiastka. Oplatí sa za väčší displej so 4K rozlíšením priplatiť? To sme zisťovali pri našom testovaní.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Trochu iná, no stále rovnaká

Sony Xperia Z5 Premium sa od svojich súrodencov veľmi nelíši. Jediný rozdiel nájdete asi len v rozmeroch konštrukcie, či spôsobe prevedenia niektorých jej častí. Viditeľne iný je najmä rám zariadenia, ktorý je podobne ako na Xperii Z3+ lesklý. Z5 Premium sa tiež predáva vo variante so zrkadlovým povrchom zadnej strany, ktorý v iných zariadeniach Z5 série nenájdete. Sú to unikátnosti, ktoré však ocení len málo používateľov a určite nie sú hodné príplatku niekoľkých stoviek eur.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-2

Sony Xperia Z5 Premium je tradične skonštruovaná veľmi dobre. Pri väčšej uhlopriečke displeja však narážame na niekoľko nedostatkov, akými sú napríklad ostrejšie hrany zariadenia. Tie nepôsobia pri držaní v ruke práve najkomfortnejším dojmom a ani po vložení mobilu do vrecka nohavíc nimi nebudete príliš nadšení. Premium verzia smartfónu je tiež pomerne ťažká a váži až 186 gramov, čo je pri porovnaní s konkurenciou s podobne veľkým displejom o niekoľko desiatok gramov viac. Nie práve najlogickejšie je tiež umiestnenie ovládania hlasitosti, ktoré sa nachádza mimo dosah palca pod tlačidlom zapnutia na pravej strane. Pre zvýšenie alebo zníženie hlasitosti tak budete musieť palec viac namáhať. Je to však vec zvyku a preferencií. Nám toto ovládanie vyslovene neprekážalo, vedeli by sme si ho ale predstaviť aj v oveľa lepšej pozícii.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-8

Prednú a zadnú stranu samozrejme pokrýva odolné sklo, ktoré má ochrániť zariadenie pred škrabancami a poškodením. Jeho odolnosť ale treba už tradične brať s istou rezervou. Po položení na rovnú plochu totižto stačí len veľmi málo (smietka, zrniečko piesku a pod.) na to, aby došlo k poškriabaniu. Smartfón Sony Xperia Z5 Premium musíme ale pochváliť za jej odolnosť voči vode a prachu, vďaka ktorej vydrží ponorená 1,5 metra pod vodou po dobu 30 minút.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-3

Rozloženie ovládacích prvkov sa od iných “zetkových” zariadení neodlišuje. Napravo sa nachádza tlačidlo zapnutia so snímačom odtlačkov prstov, ovládanie hlasitosti a dvojpolohová hardvérová spúšť fotoaparátu. MicroUSB je situované zospodu a 3,5 mm audio jack si svoje miesto našiel navrchu. Ľavý bok sa stal domovom pre hybridný slot, ktorý pojme nanoSIM aj microSD kartu. Zadná strana skrýva už len fotoaparát s LED bleskom. Na opačnej strane výrobca použil prednú kameru, niekoľko senzorov, telefónny reproduktor a samozrejme veľký, 5,5-palcový displej. Nechýba ani multifarebná notifikačná dióda, ktorá je však nenápadná a cez deň ju môžete ľahko prehliadnuť.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-4

Snímač odtlačkov nebol vždy spoľahlivý

Snímač odtlačkov integrovaný do bočného tlačidla je rovnaký ako v prípade ďalších verzií Xperií Z5. Je dostatočne citlivý a na dotyk reaguje veľmi dobre. Pre odomknutie zariadenia sa ho však nestačí len dotknúť, ale musíte ho aj stlačiť. Zaregistrovať môžete maximálne 5 odtlačkov, čo je viac než dostatočný počet. Škoda len, že odtlačok sa nedá použiť napríklad na jednoduchšie prepínanie medzi používateľmi. V tomto prípade ide ale o štandardnú funkcionalitu, ktorá je totožná aj s inými modelmi smartfónov.

Sony_Xperia_Z5_Premium_recenzia-11

K čítačke odtlačkov na Xperii Z5 Premium máme však isté výhrady. Nie vždy reagovala úplne na 100% a stávalo sa, ako keby sa niekedy úplne zasekla a nedokázali sme pomocou nej smartfón odomknúť ani po niekoľkých pokusoch. Niekedy pomohol až reštart zariadenia. Ide ale skôr o softvérový problém a preto dúfame, že ho Sony čím skôr opraví.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

3.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+